Dörner György, az Újszínház igazgatója a Boomerlázadás hétfői adásában újra hitet tett amellett, hogy kell egy olyan színház Magyarországon, ahol csak magyar darabokat játszanak, pusztán azért, mert a magyar emberek gondolkodását olyan szerzők tudják a többiek mellett megjeleníteni, mint Csurka István – az Újszínház egykori intendánsa –, Páskándi Géza, Wass Albert, Herczeg Ferenc vagy Móricz Zsigmond. Dörner György szerint a kommunizmus szintjén a kultúra még a mai napig ott tart, ahogyan a diktatúrában volt. A magyar kultúra még mindig nincs az őt megillető helyen Magyarországon – tette hozzá az Újszínház igazgatója. A külföldi liberálisok döntő befolyást akarnak szerezni a magyar kultúrában. A szakember hangsúlyozta, hogy nem fél kimondani az igazságot, és magát jobboldali, nemzeti színművésznek tartja.
A Boomerlázadás hétfői adásában Dörner György, az Újszínház igazgatója először a 2012-es kinevezését és az akörül kialakuló tüntetéseket, elégedetlenkedéseket idézte fel. Ezek őt, egy nemzeti érzelmű színművészt nagyon megviselték, ugyanis sok barátja ellenségeskedett vele, majd elfordult tőle.
Egész addig én azt hittem, hogy egy nagyszerű színész vagyok és egy remek művész, aztán egy ilyen nyertes pályázat során kiderült rólam, hogy szinte semmit nem érek
– emlékezett vissza Dörner György, aki kijelentette, hogy nem tőle, vagy éppen Csurka Istvántól féltek az ellene felszólalók, hanem éppen azoktól féltek, akik Dörner György ellen hergelték a tömeget.
Ma is ugyanazoktól félnek. A kimondhatatlan nevű, globalokrácia vezéreitől félnek. Mert a globalokrácia a kultúrán keresztül hatol be az emberek életébe
– mondta a színházigazgató. Kiemelte: sokkal többen kellene, hogy legyenek a jobboldali beállítottságú színészek, a színészi világ képviselői. Dörner György azt mondta, számára annyira furcsa, amikor megkérdőjelezik, hogy egy hazai színházban miért magyar műveket akar játszani, hiszen számára a magyar darabok, a magyar kultúra alapvetés.
Ha ez sokaknak abszurdum, akkor itt már valami nagyon hibádzik
– fejtette ki az Újszínház igazgatója, majd hozzáfűzte:
A kommunizmus homogenizálta a magyar kultúrát, hogy azt feloldja a világban, ami nekünk, magyaroknak nagyon nem jó. Én nem azért vagyok magyar, hogy egy idegen kultúrát képviseljek. Éppen itt az ideje visszatérni a magyar kultúrához, mert nem vagyunk még jó helyzetben.
Ezután Szakál Borostyán műsorvezető arról kérdezte a színművészt, hogy az Újszínház élén eltöltött csaknem tíz évet hogyan értékeli, milyen volt számára az eddigi korszak. Dörner György az utóbbi évtizedre visszatekintve azt nyilatkozta:
Az első néhány év, az első időszak a nehézségek és a küzdelem időszaka volt, aztán körülbelül a negyedik évtől kezdődően az azokhoz való felnövés időszaka, és aztán pedig az élvezet. És a közönséggel való egyre jobb kapcsolatnak az időszaka, ami ma is tart.
Az Újszínház igazgatójaként februárban kezdi a harmadik ötéves ciklusát, amire rengeteg tervvel és újítással készül. Stefka István a műsor második felében azt a megállapítást tette a színművészről, hogy ő bátran kimondja, amit gondol, nem alkuszik meg semmiféle befolyásoló politikai vagy ideológiai erővel. Dörner György ezután felidézte, hogy szerinte csak egy Magyarország létezik, nem pedig kettő, illetve a magyarok szeretik a magyarokat, kivéve a hazaárulókat. A Boomerlázadás végén az Újszínház igazgatója felsorolta, hogy a fiatalokat, a kisgyermekeket milyen típusú előadásokkal, darabokkal igyekeznek becsábítani az intézménybe, és ezáltal érzékenyíteni, tanítani őket a magyar kultúrára.
Tele van a fiókom magyar szerzők darabjaival. Mindegyik lassan terítékre kerül, ezért a jövőt fényesen látom
– mondta Dörner György. A Boomerlázadás hétfői, teljes adását ITT nézhetik meg.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS