Péntek délelőtt tíz órától tartja alakuló ülését az új Fővárosi Közgyűlés. Karácsony Gergely főpolgármester egyelőre nem jelöl helyetteseket, illetve a szervezeti és működési szabályzat módosításának sincs biztos többsége. Ma nem kerül napirendre még a jövő évi költségvetés, de arról is meg kell majd állapodniuk a képviselőknek, ha nem akarják, hogy a főispán alkossa meg a főváros gazdálkodását. Az új testülettel kapcsolatos legfontosabb és legérdekesebb tudnivalókról az InfoRádió készített összeállítást.
Pénteken alakul meg az új Fővárosi Közgyűlés, amelybe a Fidesz-KDNP és a Tisza Párt is 10-10 tagot delegált. A DK, a Párbeszéd, a Kétfarkú Kutya Párt és a Vitézy Dávid által vezetett LMP is 3-3 tagot juttatott be, míg Tüttő Kata korábbi szocialista főpolgármester-helyettes független képviselőként folytatja munkáját.
Mindössze öt olyan tagja lesz a 33 fős új fővárosi közgyűlésnek, aki az előző ciklusban is képviselő volt, köztük Karácsony Gergely főpolgármester. Teljesen lecserélődik a Fidesz-KDNP, és a Tisza Párt frakciójában sem ülnek majd korábbi képviselők. Az előző közgyűlésben a főpolgármester mellett mind a 23 kerület polgármestere helyet kapott. A most felálló testületben mindössze négyen ülnek majd:
- Böröcz László, az I. kerület Fidesz KDNP-s polgármestere,
- a DK-s Szaniszló Sándor a XVIII. kerület, míg
- Baranyi Kriszta a IX.,
- Kovács Gergely pedig a XII. kerület vezetőjeként lesz tagja a Fővárosi Közgyűlésnek.
Utóbbi két politikus a Magyar Kétfarkú Kutya Párt frakciójában foglal majd helyet. A most megalakuló új Fővárosi Közgyűlés tagjait már júniusban megválasztották, de az előző testület mandátuma szeptember végén járt le, ezért most kezdhetik meg a munkájukat. További érdekesség, hogy a megbízásuk nem öt teljes évre, hanem 2029 júniusáig szól.
Az InfoStart emlékeztetett, hogy a Fővárosi Közgyűlés alakuló ülésén nem döntenek a főpolgármester-helyettes, illetve helyettesek személyéről, mert erről egyelőre nem született megállapodás. A főpolgármester ugyanis ragaszkodik korábbi helyettese, Kiss Ambrus megválasztásához, ezt azonban a Tisza Párt egyelőre elutasítja. Karácsony Gergely viszont csak ebben az esetben fogadná el Vitézy Dávid, vagyis korábbi kihívója főpolgármester-helyettessé választását.
2019-ben öt főpolgármester-helyettessel kezdte meg a ciklust Karácsony Gergely, ám akkor még kényelmes többsége volt, és az őt támogató pártok mindegyike delegálhatott egy-egy jelöltet a vezetésbe
A főpolgármester abban bízik, hogy előbb-utóbb megállapodásra jutnak a pártok. „Megvárom, amíg a munkaterápia egy kicsit jobb belátásra bírja a pártokat, és esetleg rájönnek arra, hogy itt van egy város, amiért felelősséggel tartoznak – fogalmazott a főpolgármester – ha meg nem, akkor a főispán fog rám küldeni valakit főpolgármester-helyettesnek.”
Ha ez a közgyűlési frakciók szerint így oké, akkor majd a főispán embere kap egy irodát a negyedik emeleten, hozzá egy kávéfőzőt, viszont semmilyen jogkört.
– mondta. A jogszabályok szerint ugyanis a főváros működtetésének egyik feltétele az, hogy Karácsonynak legyen egy helyettese a közgyűlésből, azaz nem lehet külsős helyettes.
Mi lesz Karácsony különleges jogaival?
A szervezeti és működési szabályzat módosítása is napirenden lesz, de itt sincs teljes egyetértés. A főpolgármester ugyan bizonyos jogköröket átadna a bizottságoknak és a közgyűlésnek, de ezt nem minden párt tartja elegendőnek. A jelenlegi szmsz szerint a főpolgármester korlátlanul és indokolás nélkül vétózhat, és előterjesztői elsőbbsége is van. Eddig ezeket a jogköröket sem Tarlósnak, sem Karácsonynak nem kellett használnia, mert többségük volt a közgyűlésben. Most változott a helyzet.
Az álláspontok szinte napról napra változnak, és úgy tűnik, Karácsony kénytelen lesz lemondani több jogköréről is, hogy elfogadja az szmsz-t a közgyűlés. A Telex beszámolója szerint a keddi sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy 19 főpolgármesteri jogkörből enged. Vitézy szerint viszont nagyon nem mindegy, mik ezek a jogkörök, mert nem azonos a súlya mindegyiknek. Az LMP frakcióvezetője állítja: Karácsony a lényegesebb elemekből nem enged.
Karácsony már többször kijelentette, hogy vannak olyan jogosítványok, amelyekhez ragaszkodni fog. Például ahhoz, hogy két ülés között a főpolgármester is eljárhasson különböző ügyekben, a másik a fővárosi cégek vezetőinek kinevezéséhez kötődik. Ma nem kerül napirendre még a jövő évi költségvetés, de arról is meg kell majd állapodniuk a képviselőknek, ha nem akarják, hogy a főispán alkossa meg a főváros gazdálkodását. A Fővárosi Közgyűlés pénteken délelőtt 10 órakor ül össze, amelyről videós formában is be fogunk számolni.
Forrás: Infostart; Vezető kép: PS/Hatlaczki Balázs
Facebook
Twitter
YouTube
RSS