Bátorságra biztat Bernhard Vogel rendszerváltó politikus a legújabb róla szóló könyvben. A volt miniszterelnök saját bőrén tapasztalta meg, milyen örökséget hagyott hátra a kommunizmus és milyen keserves munka volt annak romjait eltakarítani és eljuttatni Németországot oda, ahol ma van. A Légy bátor, polgár! címet viselő hiánypótló olvasmány egyik fontos alapgondolata az, hogy ha a múltunkat nem ismerjük, nem tudjuk a jövőnket alakítani.
Bernhard Vogelt nyugodtan lehet politikai polihisztornak is nevezni, ugyanis a CDU egyik vezető politikusa, Rajna-Pfalz sikeres tartományi miniszterelnöke (1976-1988), a Bundesrat kétszeri elnöke (1976-77, 1987-88) majd az Adenauer Alapítvány vezetője (1989-1995, 2001-2009) és Kohl kancellár egyik legközelebbi munkatársa és szövetségese is volt.
2012-ben megjelent műve még ma is aktuális, a demokráciát és a vezetés tudományát/művészetét bemutató gondolatai pedig pontosan azokról a dolgokról szólnak, amely a mai politikai problémák gerincét képezik, és valószínűleg a jövőben is képezni fogják.
Az interjú formátumban megírt mű alapgondolata a bátor polgár alakja, akiből minden kiindul és akihez minden visszaérkezik a végén. Útközben persze rengeteg minden van: például az, hogy hogyan lehet egy kell az állami tulajdonból újra magántulajdont csinálni úgy, hogy az élet közben zavartalanul zajlik.
A szerző azt vallja, hogy ahhoz, hogy egy ország sikeres legyen a benne élőknek jól kell tudni kormányozni, de ugyanakkor jól kormányozhatóknak is kell lenniük, miközben meg kell lennie a bizalomnak és a szükséges mértékű ellenőrzésnek is. Ahhoz, hogy mindez meglegyen pedig bátorság kell.
És hogy ez pontosan mit jelent? Vogel szerint többek között azt, hogy tudomásul kell venni mindenkinek például a közvélemény-kutatások eredményét, de ugyanakkor az ember meg kell védenie az álláspontját még akkor is, ha éppen azzal a többség nincsen egy hullámhosszon. Ez persze nem egy nemzeti ünnepen való kifütyülést, vagy asztalcsapkodást jelent: Vogel szerint mindenkit végig kell hallgatnunk figyelmesen annak érdekében, hogy rájöhessünk, hogy vitapartnerünk, vagy esetleg mi magunk bizony tévedünk. A bátor polgár torzulása egyébként a dühös polgár az, aki ellentmond, tiltakozik, de nem alakít.
A politikus olyan dolgokra is kitér, mint annak a kérdése, hogy vajon rendben van-e, ha egy politikus egyben vállalatvezető is, illetve hogy jó politikus válhat-e egy üzletemberből.
Vogel a kérdésekre bár egyértelmű választ ad, kérdezőjének a közreműködésével viszont a könyv kritikus gondolkodásra buzdít, annak az igénye nélkül, hogy a gondolkodás irányát meghatározná.
A könyv természetesen számunkra is fontos üzeneteket hordoz, hiszen megdöntöttük a kommunizmust, és a mi feladatunk is az, hogy független, demokratikus országot, és jövőt építsünk.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS