A tavalyi negyedik negyedévben már 63 százalékkal több betanított munkást kerestek a cégek, mint egy évvel korábban – derül ki a Profession.hu állásportál felméréséből. A keresleti oldalon továbbra sincs változás, a vállalatok a legtöbb esetben szakmunkást, fizikai és betanított munkást, a gyártás és a termelés területén dolgozót, kereskedelmi alkalmazottat, valamint mérnököt vennének fel. Ugyanakkor ez nem egyszerű feladat, mivel hiába a munkaerőhiány, a keresleti és a kínálati igények közötti különbség még mindig jelentős.
Tavaly év végén Magyarországon betanított munkást és bolti eladót kerestek a legtöbben. Tőlük csak kissé marad el a programozó, fejlesztő pozíció, ugyanakkor a legtöbb munkaerőre igényt tartó munkakörök között ez az egyetlen, amelynél csökkent az állásajánlatok száma. Egyedül a cégvezetői és a menedzsmentmunkakörökbe kerestek az egy évvel korábbihoz képest kevesebb munkavállalót, minden más munkakörben nőtt a kereslet a dolgozók iránt.
Az elmúlt negyedév minden hónapjában több mint tízezer új hirdetést adtak fel a cégek, ami 17,4 százalékos növekedés az előző év hasonló időszakához képest. A jelentkezők körében kicsit átrendeződtek a munkakörök: 2016 utolsó negyedévéhez képest az első öt legtöbbet pályázott munkakörben a második helyről az elsőre ugrott a területi képviselői pozíció.
A munkaerőhiány fontos hozadéka, hogy a tapasztalat hiánya sok helyen már nem jelent akadályt. A Profession adatai szerint közel kétszer több hirdetést adtak fel mindössze alapfokú, általános iskolai végzettség megjelölésével, és az állásajánlatok 38 százalékánál nem kértek semmilyen munkatapasztalatot, vagy elegendő volt 1–3 év gyakorlat az adott munkakörben. Olyan hirdetés egyáltalán nem volt, ahol legalább 10 éves tapasztalatot vártak el, ráadásul az egyetemi végzettségre vonatkozó igény is alacsonyabb lett.
magyaridok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS