A PestiSrácok.hu birtokába került az a szerződés, melyet a Szegedi Tudományegyetem kötött a Szeviép-székház két szintjének bérletére a 11 milliárdos csalással, csődbűntettel vádolt Szeviép-vezér, B. Sándor fiától. A dokumentumból több érdekes részletre is fény derül. A szerződést maga a kancellár, dr. Fendler Judit írta alá B. Dániellel, holott korábban azt állította, nem ismeri a Szeviép-vezér fiát, sohasem találkoztak. A bérleti díj – négyzetméterenként 7 euró – szegedi viszonylatban kifejezetten a magas árkategóriába tartozik. Ráadásul a megállapodást egy hónappal a tényleges birtokba vétel után, visszamenőlegesen kötötték meg. Annak továbbra sem találjuk nyomát, hogy a közpénzből havonta 2 millió forintot meghaladó költségre közbeszerzést írt volna ki az egyetem.
Szeptember első napjaiban robbant ki az újabb szegedi botrány, miszerint a Szegedi Tudományegyetem éppen a Szeviép-ügy egyik vádlottjának fiától bérel milliós értékben irodákat.
Emlékeztetőül jegyezzük meg, hogy a Szeviép Zrt. az M43-as gyorsforgalmi út kivitelezésére és a szegedi 1-es villamos vonal felújítására felvett, összesen nagyságrendileg 100 milliárd forintból közel 11 milliárddal nem tud elszámolni. A cég közvetlenül a 2010-es kormányváltás után csődöt jelentett, de még előtte a pénzt kimentették, tagi kölcsönök formájában. Az ügyben csődbűntett és más bűncselekmények miatt folyamatban lévő büntetőügy vádirata szerint Ujhelyi István szocialista EP-képviselő volt sofőrjének cége, a Biztonsági Üzem Kft., mint leányvállalat, 2008 és 2010 között 428 millió 905 ezer 423 forintot kapott a Szeviéptől.
A Szeviép-ügy: milliárdos költségvetési csalás, csődbűntett
A becsődöltetett vállalkozás összesen 433 alvállalkozóját nem fizette ki – a Szeviép által összesen okozott kár megközelíti a 11 milliárd forintot.
A Szeviép-vezéreket, köztük B. Sándort, akik kisvállalkozók százait sodorták a tönk szélére, milliárdos költségvetési csalással és csődbűntettel vádolják, és arról is határozat született, hogy a vádlottak az okozott kárért saját vagyonukkal is felelnek, azaz magánvagyonukat is zárolták. B. Sándort eközben egy másik, 550 millió forintos költségvetési csalással is meggyanúsították a mórahalmi makettpark ügyében. (Nem elhanyagolható szál, hogy azt a mai napig sem tudják pontosan a hatóságok, hogy hová lettek a kimentett, ellopott közpénz milliárdok.)
Gyarapodik a gyerek
Eközben B. Sándor fia, B. Dániel viszont szépen gyarapodott. A még 2003-ban bejegyzett, 200 millió forint törzstőkéjű Római Körút Irodaház Befektetési és Vagyonkezelő Holding Kft. csak az elmúlt években (2012 és 2016 között) az Opten elektronikus cégadattár adatai szerint csaknem 600 millió forint nettó árbevételre tett szert.
Ehhez az évi 100-150 milliós bevételhez járul hozzá ez év augusztusától a Szegedi Tudományegyetem is azáltal, hogy éppen B. Dániel cégétől vette bérbe a Szeviép-székház Római körúti irodaházának két szintjét és 9 parkolóját.
A birtokunkba került szerződés szerint két szint irodáit, összesen 982 négyzetméter alapterületű helyiségegyüttest vett bérbe az SZTE, és hozzá 18 darab parkolóhelyet. A megállapodást három évre kötötték, euróban meghatározott négyzetméter-áron – vagyis az egyetem havi költsége még az euró árfolyamának függvénye is.
A szerződésben az szerepel, hogy a bérleti díj négyzetméterenként 7 euró + ÁFA havonta, ami 2 millió 234 ezer forintnak felel meg mai árfolyamon. Ehhez jön még hozzá a “rezsi”, ami további 2 euró négyzetméterenként. Ez azt jelenti, hogy havonta közel 3 millió forint vándorol a Szegedi Tudományegyetemtől a milliárdos csalással vádolt Szeviép-vezér fiához. A megállapodást egyébként biztosítékként egy 5 millió forintos kaucióval is megfejelték.
Íme, a PestiSrácok birtokába jutott szerződés és a kancellárasszony MNV-nek írt levele:
No gallery template found!Nincs nyoma közbeszerzésnek
Érdekes, hogy miközben az egyetem honlapján már néhány százezer forintos beszerzésekről is elszámolnak, mivel azokra közbeszerzést írnak ki, annak sehol nincs nyoma, hogy az SZTE két osztályának átköltöztetése céljából milliós értékben nagy alapterületű helyiségeket bérelne. Eszerint pedig valószínűleg sem közbeszerzést nem folytattak le, sem hirdetés útján nem próbáltak megfelelő, kedvező árú bérleményt találni, hanem azonnal a Szeviép-székházra esett valamiért a választás.
Azt is kiszúrtuk, hogy miközben az irodaház egyik szintjét már június elseje óta, másik szintjét augusztus elseje óta használja az SZTE, a szerződést pedig úgy kötötték meg, hogy az 2018 augusztus elsejétől hatályos, a dokumentumon a szerződés megkötésének dátuma csak szeptember 4., azaz a megállapodást visszamenőlegesen kötötték.
Egy másik, birtokunkba került dokumentumból, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő főigazgatójának címzett levélből az is kiderül, hogy az SZTE kancellárja a Beszerzési és a Műszaki Igazgatóságnak bérelte az irodákat. Ezen az igazgatóságon dolgozik ma az az N. Paulina, aki az átköltözéskor az intézmény gazdasági igazgatója volt, aki a közbeszerzésekkel is foglalkozott. N. Paulinának köze lehetett a Szeviép-székház kiválasztásához és a B. Dániellel való szerződéskötéshez.
A nő Szeviéphez fűződő kapcsolatát mutatja az is, hogy korábbi munkahelye a szocialista vezetésű szegedi önkormányzat volt, ahol közbeszerzési ügyintézőként a város és a Szeviép közötti szerződéseket is felügyelte. N. Paulina éppen 2010-ben, a Szeviép csődbemenetele után került az SZTE vezető beosztású tisztségébe, ahol a jelek szerint tovább kamatoztatta szeviépes kapcsolatait.
A kancellárasszony magyarázkodott – “Ez egy rossz mondat volt”
Az egyetem kancellárja, Fendler Judit korábban tiltakozott a sajtóban megjelent hírek miatt, hangsúlyozva, hogy semmilyen kapcsolata nincs az egyetem vezetésének a Szeviéppel, a Római körúti épületet elsősorban az elhelyezkedése, nagysága, valamint a bérleti ára alapján választották ki. Az intézmény első kiadott közleményében egyébként még az a mondat is szerepelt, hogy a Szeviép-ügy károsultjainak kártalanítását segítik a bérlettel, miközben egyébként a székházat tulajdonló cég egyáltalán nem szerepel a felszámolásban, nincs vagyonzár alatt, hanem az egyik fővádlott fiának vagyona, ami a büntetőügyben hivatalosan nem érintett.
Egy Szegeden tartott sajtótájékoztatón kérdésre Fendler Judit kancellárasszony elismerte, hogy ez részükről egy “rossz mondat volt”, túl gyorsan akartak reagálni és tévedtek. További kérdésre egyértelműen tagadta, hogy részt vett volna a bérleti szerződés megkötését megelőző tárgyalásokban. Kijelentette, hogy az érintetteket, a “szóban forgó urakat” nem ismeri, velük nem találkozott, tájékozódnia kellett, hogy egyáltalán kik ezek az emberek.
Íme:
Két lehetséges válasz
Érdekes, hogy ehhez képest a bérleti szerződésen négy aláírás szerepel: a bérbeadóé, aki B. Dániel, egy pénzügyi lebonyolítóé, a jogi ellenjegyzőé és a kancellárasszonyé. Felmerül a kérdés, hogy ha soha nem találkoztak, hogyan, milyen körülmények között került sor a szerződés ellenjegyzésére?
Az egyik lehetséges válasz az, hogy a kancellárasszony esetleg a sajtótájékoztatón neki szegezett kérdésre nem mondott igazat, vagy a szerződést nem egyidejűleg írták alá, ez esetben a megkötés körülményei vethetnek fel kérdéseket, illetve a kancellárasszony vezetői felelőssége, aki ezek szerint számára teljesen ismeretlen emberekkel szerződött le az egyetem nevében havi több millió forintra.
Vezető kép: szeged.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS