
A ciprusi rendőrség kihallgatott csütörtökön egy orosz férfit, miután nyilvánosságra került, hogy az illetőnek köze volt ahhoz a hajóhoz, amelyen a bejrúti kikötői negyedet romba döntő 2750 tonna ammónium-nitrátot szállították.
A libanoni hatóságok kérték, hogy keressük meg és hallgassuk ki a férfit, amit meg is tettünk
– közölte a ciprusi rendőrség szóvivője. Hozzátette, hogy a válaszokat elküldték Bejrútba. A férfit, Igor Grecsuskint nem vették őrizetbe, csak az Interpol libanoni irodájának kérésére kihallgatták a hajó rakományáról.
A keddi robbanásokhoz hasonló nagyságúak korábban sosem történtek Libanonban. Az első detonációt petárdaraktárban keletkezett tűz okozta, a második pedig azért lett rendkívüli erejű, mert 2750 tonna ammónium-nitrát robbant be, amelyet hat éve kobzott el és azóta egy kikötői raktárban tárolt a vámhivatal. A második detonáció következtében legalább 137 ember életét vesztette, hozzávetőleg ötezren megsebesültek, százezrek váltak hajléktalanná.
Az ammónium-nitrát úgy került Bejrútba, hogy 2013-ban a moldovai zászló alatt közlekedő Rhosus hajó Georgiából az afrikai Mozambikba tartva megállt Bejrútban – közölte egy libanoni biztonsági vezető. A hajó 2750 tonna ammónium-nitrátot szállított, amely polgári célú robbanószerek gyártására, illetve műtrágya előállítására egyaránt alkalmas. Több sajtóorgánum, közöttük a The New York Times című amerikai napilap szerint a hajót Grecsuskin bérelte. A hajó azért kényszerült kikötni Bejrútban, mert szivárgást észleltek a hajótestben. A Kereskedelmi Tengerészeti Hivatal honlapja szerint a hajó 2013. november 20-án érkezett a bejrúti kikötőbe, és műszaki okok miatt többet nem hajózott ki. Libanoni biztonsági illetékesek szerint amíg a Rhosus Bejrútban tartózkodott, egy libanoni cég állítólag feljelentette a céget, amelynek a hajó a tulajdonában volt, így a helyi igazságszolgáltatás lefoglalta a járművet. A rakományt egy raktárban helyezték el, a hajó végül elsüllyedt. A ciprusi belügyminisztérium csütörtökön tagadta azokat az értesüléseket, hogy az orosz férfinak ciprusi útlevele lenne, ugyanakkor segítséget ígért Libanonnak. A Politisz című görög újság szerint Grecsuskin Limaszolban él orosz származású feleségével, akinek ciprusi útlevele van.
Forrás: MTI
Jurka
2020-08-07 at 06:02
“polgári célú robbanószerek gyártására” Ammeg milyen?Lehet a közértbe kukorica gránátot venni?
lacika
2020-08-07 at 07:12
Na ez aztán a PC! Terrorista helyett, polgár! Ez már döfi! 🤪
Black Jack
2020-08-07 at 10:41
Pl bányászat. Mozambikban sok a bauxit és a vasérc is.
benzoli
2020-08-07 at 04:32
Hivjatok Bondot. James Bondot. 777. Az majd kideriti kinek mutragyas a keze. Mondjuk az atalakitott jegvedelmi rakatal szomszedba lovoldozok kozt is lehetne kerdezoskodni.
victor baranyi
2020-08-08 at 07:28
Bizony! Egy nappal előtte lőttek át a kertbe! Valakik át akartak mászni a tőlük ellopott azaz elfoglalt területre, sőt robbantani is akartak ezek a csúnya emberek, de nekik nem sikerült!
Namond
2020-08-06 at 23:32
A Mozambiknak szánt HAT éve lefoglalt műtrágya szállítmányról tájékozódtak, attól az embertől aki sem a rakományt sem az azt szállító hajót, soha nem látta?
Mindössze a szállítmányt és szállítmányozást megrendelte, Amely soha nem ért célba és ki sem lett fizetve?
Libanon fizetett a lefoglalt szállítmányért Grecsuskin-nak?
Zsike
2020-08-06 at 23:02
Nem igazán ízléses ma kimondani, h van / volt ebben a katasztrófában szerepe a közismert keleti lazaságnak, h ne mondjam, hanyagságnak is. Petárda-lerakat és a TNT robbanóanyag alapanyagául szolgáló ammónium-nitrátot egymás közelében raktározni már elméletben is idegborzoló! Íme a gyakorlatban!
smarton
2020-08-07 at 16:17
Az állami szerv raktározta már 2013 óta.
Nehéz lesz más felelőst találni.