A bíróság 2020 decemberében elítélte a hírhedt kispesti klánvezért, V. T. L-t egyebek mellett kiskorú veszélyeztetésének bűntettében, mivel a klánvezér nevelt fia szörnyű körülmények között élt a Móricz Zsigmond utcai ingatlanban. Az ítélet annak fényében érdekes, hogy a veszélyeztetett kisgyermek apja, akit elszakítottak gyermekétől, a kispesti gyermekjóléti szolgálattól kért segítséget az ügyben. Az önkormányzat alá tartozó gyermekjólétisek gyakorlatilag nem léptek semmit, az édesapa annak köszönheti, hogy visszakapta gyermekét, hogy a rendőrség egy házkutatás során letartóztatta a klánvezért és feleségét. Gajda Péter polgármester szerint a szolgáltató részéről mulasztás nem történt.
2020. december 10-én a Pesti Központi Kerületi Bíróság bűnösnek találta V. T. L-t, a kispesti klánvezért társtettesként elkövetett zsarolásban, zaklatás vétségében, garázdaság vétségében és kiskorú veszélyeztetésének bűntettében, amelyekért három év és öt hónapnyi börtönbüntetést kapott – írja a Magyar Nemzet. A klánvezér 2018-ban feleségül vett egy hölgyet, aki – egyik előző kapcsolatából született – kétéves kisfiával beköltözött a hírhedt Móricz Zsigmond utcai ingatlanba. A gyermek apjának a páros először még engedte a kisfiú láthatását, annyi kikötéssel, hogy az apa a romos sufnitól távol találkozhatott csak fiával – így nem tudott annak lakhatási körülményeiről. Hamarosan azonban V. T. L. és felesége elszakították a kisgyermeket apjától. A Magyar Nemzetnek nyilatkozó apa elmondta, először a járási gyámhivatalhoz fordult, miután a klánvezér és újdonsült felesége eltiltotta őt attól, hogy láthassa kisgyermekét. A gyámhivatal úgy tájékoztatta, hogy addig nem tudnak lépni, amíg hivatalos jelzést nem kapnak a kispesti gyermekjóléti szolgálattól. A hazai gyermekvédelmi rendszer részletes ismertetése szétfeszítené jelen cikkünk kereteit, azt azonban érdemes megjegyezni, az önkormányzatok működtetik a helyi gyermekjóléti szolgálatot, amelynek feladata, hogy elvégezzék a terepmunkát. Ahol probléma van, ott számos eszközzel próbálnak segíteni, például pszichológussal, tanácsadással. Ha komolyabb problémát tapasztalnak, akkor a gyámhivatalhoz fordulhatnak, amely azonban nem az önkormányzathoz tartozik, hanem a járási hivatalhoz. A gyámhivatal ekkor kivizsgálja a jelentett esetet, és nekik vannak olyan jogköreik, hogy a családból kiemeljenek egy-egy gyermeket. De a kiemelés a legvégső fázis, ezen felül számos eszközük van arra, hogy ennek megtörténte előtt orvosoljanak egy-egy problémát.
A fenti összefüggések miatt egymásra utalt a két rendszer, hiszen a helyi, terepen dolgozó önkormányzati szakemberek látják a problémát, a gyámhivatalnak viszont szélesebb az eszköztára. Az édesapa mindenesetre időpontot foglalt, és bement a XIX. kerületi önkormányzat Szociális Szolgáltató Centrumának Család és Gyermekjóléti Központjába, ahol egy ügyintézővel beszélt 2018 tavaszán. Mint azt az apa a Magyar Nemzetnek elmondta, a meghallgatás során a gyermekjóléti szakember nem sok érdeklődést mutatott a problémájuk iránt, nem akart vagy nem tudott segíteni. A helyi gyermekjóléti szolgálat, valamint a járási gyámhivatal egymásra utaltsága miatt az ügyben a gyámhatóság is tehetetlen volt. A férfi azt mondta , hogy bejelentése nyomán semmilyen eljárás nem indult, legalábbis őt nem tájékoztatták róla. Mindez azért is furcsa, mert a Magyar Nemzet úgy tudja: az említett kispesti gyermekjóléti szakember 2017-ben egyszer már járt a klánvezér ingatlanján, ám vagy nem tudta, vagy nem akarta észrevenni az ott uralkodó döbbenetes körülményeket. Hogy pontosan hogyan nézett ki a klánvezér ingatlanja, az kiderült a hatósági jegyzőkönyvekből, amelyek egy nem sokkal későbbi, 2018. júniusi házkutatás során készültek:
A Budapest XIX. kerület, Móricz Zsigmond u. […] szám alatt levő építmény emberi tartózkodásra, különösen egy kisgyermek számára alkalmatlan építmény volt, annak életveszélyes állapota, kialakítása miatt
– olvasható a dokumentumokban. Az iratok szerint az elektromos hálózat szabálytalanul futott a falakon kívül, a villanyvezetékek szabálytalan bekötése miatt az egyik szobában elektromos tűz keletkezett, melynek nyomai a falon kívülről is láthatóak voltak.
A házban patkányok és egerek éltek. Az egérürülék az építmény szekrényeiben nagyobb mennyiségben volt megtalálható, emellett a patkányok lyukat vájtak a falba, ahova diót rejtettek. A ház kiürítése során legalább öt elszáradt egér- és patkánytetemet találtak
– áll az iratokban. A hatóság arról is beszámolt, hogy az építmény bejáratától pár méterre egy engedély nélkül kialakított 40×40 centiméteres emésztőgödör volt, amelyet egy szőnyeggel fedtek le, ezt pedig egy-egy tégla tartotta a helyén. V. T. L. egy szivattyút tett a gödörbe, amelynek tartalmát a kertbe ürítette, a kifolyt fekália a környéken bűzt, a szomszédoknál növénykihalást okozott – olvasható a hatósági jegyzőkönyvekben. Hozzátették, a háztartási szemetet, használt pelenkát az építmény melletti aknába dobálták. Gajda Péter szerint minden rendben van. A gyermekétől elszakított édesapa tehetetlen volt. A férfi 2018 májusában hívta fel Dódity Gabriellát, a helyi Fidesz–KDNP önkormányzati képviselőjét, akinek az egyik szomszédtól kapta meg a telefonszámát. Dódity a Magyar Nemzetnek úgy fogalmazott a kispesti klánvezér ügyei kapcsán:
„ez egy nagyon zavaros ügyhalmaz, amelyben véleményem szerint a kispesti hivatalok és a helyi rendőrség vagy nincs a helyzet magaslatán, vagy nem is akart ott lenni.
A képviselőnő 2018 júniusában levelet írt a XIX. kerületi önkormányzat vezetőinek, köztük Gajda Péter polgármesternek, Vinczek György alpolgármesternek, valamint a Szociális Szolgáltató Centrum vezetőjének, hogy vizsgálják felül az ügyet, hiszen rendkívül furcsa, egy kisgyermek ilyen körülmények között élhet a gyermekjóléti szolgálat tudtával. A Gajda Péter polgármester aláírásával ellátott levélben érkezett válasz szerint a Szociális Szolgáltató Centrum a törvényekben foglalt kötelezettségeinek eleget tett. A jelzett ügyben a szolgáltató részéről mulasztás nem történt. Mindezt úgy volt képes írásba adni a kerületvezető, hogy a válasz megérkezésének idejére a klánvezér már börtönbe került. Történt ugyanis, hogy V. T. L. a feleségével együtt megzsarolta és kirabolta a nő előző párját – aki nem azonos a kisgyermek édesapjával. A hatóságok az ellopott értékeket megtalálták a Móricz Zsigmond utcai ingatlanban egy 2018. júniusi házkutatás során. Miközben a rendőrök a helyszíni szemlét tartották, felhívták a kisgyermek édesapját, hogy siessen a helyszínre gyermekéért. Így végül megoldódott az ügy a gyermekjóléti szolgálat és a gyámhivatal segítsége nélkül is, ám ha a rendőrség nem lépett volna időben, akkor a kisgyermek ki tudja meddig élt volna a patkánytetemekkel teli házban. Az önkormányzat súlyos kötelességmulasztását mutatja, hogy a 2020. decemberi ítéletben a klánvezért és feleségét elítélték kiskorú veszélyeztetéséért is. Ez a sokadik olyan ügy volt, amelyben a kispesti Móricz Zsigmond utca lakóinak életét pokollá tevő klánvezér dolgai felett vagy szemet hunytak a helyi hatóságok és az önkormányzat, vagy felmerülhet a gyanú, hogy összejátszottak V. T. L-lel, az ügyekről a Magyar Nemzet cikkezett.
Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS