Márki-Zay Péter elsősorban azzal tudta mozgósítani a szavazóit, hogy kívülállóként mutatta be magát, akinek nincs köze a 2010 előtti világhoz. Pedig ez átverés, hiszen ő is része a baloldali összefogásnak. A szavazói abban reménykednek, hogy általa lehetséges egy ellenzékváltás, a rossz hír viszont számukra az, hogy nem. Nagyon hamar ki fog derülni, hogy neki is alá kell írni a hat párttal, magával Gyurcsány Ferenccel, így ő is a bukott baloldal kirakatemberévé válik – értékelte az előválasztási színjáték második felvonásának eredményét a Magyar Nemzetnek Kiszelly Zoltán.
Márki-Zay Péter, a Mindenki Magyarországa Mozgalom miniszterelnök-jelöltje, hódmezővásárhelyi polgármester nyerte a baloldali előválasztás második fordulóját. Dobrev Klára, a DK jelöltje tegnap este nyolc órakor elismerte vereségét, és gratulált Márki-Zaynak, akit mindenben támogat.
Gyurcsány–Márki-Zay-paktum
Életbe lép a Gyurcsány–Márki-Zay-paktum
– így reagált a fejleményekre Kocsis Máté, a Fidesz parlamenti frakcióvezetője, hozzátéve: a baloldal hatalmat akar, annak viszont feltétele, hogy a miniszterelnök-jelölt és a legnagyobb baloldali párt elnöke ezt megkösse.
Márki-Zay nyilatkozata egyértelművé teszi, hogy Gyurcsány rajta keresztül térne vissza a hatalomba, a helyzet tehát változatlan
– hangsúlyozta.
Kiszely Zoltán szerint ugyanakkor kérdéses, hogy Márki-Zay vezetésével kibírja-e áprilisig a baloldali együttműködés, hiszen Márki-Zay Péter elsősorban azzal tudta mozgósítani a szavazóit, hogy kívülállóként mutatta be magát, akinek nincs köze a 2010 előtti világhoz. A Századvég Alapítvány Politikai Elemzések Központjának igazgatója hangsúlyozta: Márki-Zay egy darabig még a mézesheteit töltheti, hiszen győzelmével valóban nagyot lépett előre, ám nagyon hamar ki fog derülni, hogy neki is alá kell írni a hat párttal, magával Gyurcsány Ferenccel, így ő is a bukott baloldal kirakatemberévé válik.
A DK-nak lesz a legnagyobb frakciója a baloldalon
Márki-Zay Péter hamar varázstalanodni fog
– jegyezte meg a politológus.
Szerinte abból a szempontból mindegy is, hogy ki nyerte az előválasztást, mindenképpen a DK-nak lesz a legnagyobb frakciója a baloldalon. A különbség így csupán annyi, hogy a Gyurcsány családnak egy helyett most két lépésben kell átvennie a baloldal felett az uralmat.
Ha Dobrev nyerte volna meg az előválasztást, akkor a Szemlőhegyi úton a családi vacsoránál is meg lehetett volna beszélni az ellenzék dolgait
– fogalmazott Kiszelly Zoltán, aki szerint ugyanakkor kérdéses, hogy Márki-Zay vezetésével kibírja-e áprilisig a baloldali együttműködés.
Kérdés, hogy Márki-Zay kivételesen betartja-e a hat pártnak tett ígéreteit, hiszen eddig azt láttuk tőle, hogy mindennek az ellenkezőjét tette, mint amit mondott. Csata várható abban is, hogy míg Márki-Zay szakértői kormányt akar, a többiek hagyományos politikusit. Nagy meccs várható a közös listáról is, amiről Hódmezővásárhely polgármestere minél előbb, Gyurcsány Ferencék viszont annál később szeretnének megállapodni
– sorolta a Magyar Nemzetnek a várható konfliktusokat Kiszelly Zoltán.
Kommunikációs fogás Márki-Zay konzervativizmusa
Deák Dániel, a XXI. Század Intézet vezető elemzője a Kossuth rádió Vasárnapi újság című műsorában pedig úgy vélekedett: kommunikációs fogás csupán, hogy Márki-Zay Péter konzervatívnak mutatja magát, valójában több szavazatot remél ettől. Deák Dániel szerint a hódmezővásárhelyi polgármester a baloldalon kívüli szavazókat akarja megnyerni, azt gondolván, hogy pusztán az ellenzéki táborral nem lehet választást nyerni.
A miniszterelnök-jelölti vitából már kiderült, hogy Márki-Zay Péter egyáltalán nem gondolkodik jobboldali programban, egy régebbi nyilatkozatában pedig még összefogást szorgalmazott Gyurcsány Ferenccel és elismerően nyilatkozott a hírhedt őszödi beszédről
– mondta Deák Dániel.
Kiszelly Zoltán szerint Márki-Zay fölényes győzelme azt is mutatja, hogy képes egyesíteni a DK-szimpatizánsokon kívüli ellenzéki szavazókat, így az őt támogató pártoknak érdemes lehet külön listán megméretniük magukat.
Ennek a forgatókönyvnek a legnagyobb nyertese a Momentum, a legnagyobb vesztese pedig a Jobbik lenne
– mutatott rá.
Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: Mandiner
Facebook
Twitter
YouTube
RSS