Pesti Srácok

Kolosi Tamás: egy kulturális villámháború egyoldalú lenne, mert a jobboldal kultúrharcához kultúra kellene

null

"Kultúrharchoz kultúra kell" - efféle vészjósló címmel jelent meg a majálisok körkapcsolásaira emlékeztető villámvágásokkal, hangulatjelentésekkel teletűzdelt, a két legvérmesebb kultúrprefektust (Kolosi Tamást, a Líra könyvkiadó elnökét és Radnóti Sándort, az ELTE esztétika tanszékének professor emeritusát) megszólaltató harctéri jelentés a Vörös Brigádok frontlapjában, a 168 Órában. Az utánfutóként megszólaló, az ügyeletes fasisztát alakító Szőcs Géza pedig sérelmeiről, elnyomatásáról mesélt a csapatnyomtatvány hasábjain. Persze csak bezárójelezve, ahogyan egykor a hadifoglyok üzentek haza: nem is olyan rossz itt nekünk. A lövészárkokba besorozott rohamírók, frontkurátorok és az önkéntes frontszolgálatra bejelentkező gyenge fizikumú, betegeskedő, de lánglelkű költőtizedesek napiparancsa így szól: Közelednek már a horizonton túlról a politikai kereszténység, a rasszizmus és az etnocentrikus nacionalizmus páncéloshadosztályai. Ugyan hallani az égboltot, a látóhatárt betöltő fasiszta hordák mennydörgő üvöltését, a rettenetes lánctalp-csikorgást, de puskádat, amit a néphadseregünk és a bányákban, gyárakban, üzemekben saját testét véresre robotoló nép jóvoltjából a harchoz megkaptál, a válladhoz szegezd, lábad alatt a félelmetesen reszkető földbe fúrd bele magad, tapodtat se hátra! Harcolj, hogy legyen újból holnap! Harcolj, hogy legyen újból világosság! Kiáltásunk, ami vastorkainkat elhagyja, legyen pedig: Esterházyért!

A körkapcsolás elején megszólal Radnóti Sándor, aki így jellemezte a kultúr-hidegháború, az ún. "semlegesség" időszakát:

Tanulság: a NER és az újjászületett gonoszorbán előtt még minden rendben volt, rend volt a kultúrában, akárcsak a magyar fociban. Szőcs Géza kontrapunktként felemlegeti saját kellemetlen esetét, állítása szerint az Élet és Irodalom, amely majd húsz évig volt szellemi otthona, egyszer csak eldöntötte, hogy neki ott többé helye nincs.

PestiSracok facebook image
Szőcs Géza. Forrás: blogstar.hu

"Konfliktus, nőügy, anyagi vita nem volt köztünk, csak politikai okra gondolhattam." A 168 Óra ezért megkérdezte Kovács Zoltánt, az ÉS főszerkesztőjét, aki azt válaszolta: "Szőcs Géza utoljára 1996-ban közölt az ÉS-ben. Később nem küldött verset, olyan tehát nem fordult elő, hogy nekünk szánt írását ne közültük volna. Amit mond, ezek ismeretében értelmezhetetlen."

Érdekes. De haladjunk, haladjunk.

Kolosi Tamás kijelentette, hogy a

Itt meg kell állnunk egy pillanatra. Azt ugye értjük, hogy a politikai paradigmák árnyékán törvényszerűen átlépő Kertész Imrét csak azért tartják (halálában is) az ellenoldal frontszolgálatosának, mert Európa önvesztését és pusztuló jövőjét már jóval korábban kitapogatta, mint ahogyan más, valóban jobboldali közszereplők-közírók-politikusok ezt gondolati vagy retorikai elemként felhasználták volna. Megítélésének nem tett jót, hogy elfogadta a Szent István-rendet. Kertész konzervativizmusa véletlenül sem a végletekig szigorított (ezért sokak számára elviselhetetlen) egzisztencialista erkölcséből ered, ugye, Kolosi elvtárs?

Radnóti Sándor dob egy koncot az üvöltő, az egymást tépő kutyakölyköknek, amikor kijelenti, hogy a jobboldal sértettségének tényleg van (lehet) valamiféle történelmi alapja.

Most következzék egy pillanatnyi hallgatás, amíg "a kivégzőosztag újratölt".

Nagy levegő.

Lövések. Halottak. Csendek.

Majd így folytatja:

Radnóti Sándor. Forrás: Szombat

Radnóti kijelentései alapján a leglényeg a következő: frusztráció van a támadások mögött. Az irodalomtörténész szerint a jobboldal két zászlóhordozó mentén indítja csapatait, ugyanakkor: "a Békés Márton-féle megszólalás és a Szakács-féle klasszikus tisztogatási javaslat között nem lehet egyenlőségjelet tenni".

Kolosi Tamás véleménye leegyszerűsített, jobboldali belháborúról, (marxista terminológiával, vörössel kivastagítva a tartalmat) a termelőeszközök birtoklásáért zajló hatalmi harcról beszél:

Kolosi kiemeli, hogy L. Simon László valami hasonlót érezhet most. A költő, volt kulturális államtitkár működése nem kevés indulatot gerjesztett, mert ő volt az, aki azt írta a Figyelőnek: "azoknak, akik a saját tehetségtelenségüket a liberálisok ma már nem létező, túlzott támogatásában látják, Kassák nyomán azt tudjuk üzenni: művekkel csak művek vitatkozhatnak. A párthűség nem pótolja a tehetséget."

A lap utolsó kérdésére, miszerint: "Lesz ebből szélsőjobboldali őrségváltás? Elitizmus helyett plebejusság?", Radnóti és Kolosi páros együtt adott választ. Kezdjük Radnótival, aki felhívja rá a figyelmet, hogy a népi-urbánus-vitában a "népiek" ugyanolyan színvonalat képviseltek, mint az "urbánusok", ez ma már nincsen így, a jobboldal, a népiek "elsatnyultak".

De a figyelmeztetőleg felemelt ujj végül leereszkedik és megpihen az igazi bűnösökön:

Kolosi Tamás végül eképpen zárja a fronttudósítás megrázó sorait, amit egyben győzelmi jelentésként, fölényből zár le, amikor elmondja:

PS/SZDM; Forrás: 168 Óra/Szénási Sándor; Fotó: 168 Óra (a kiemelt képen Kolosi Tamás látható)

Ajánljuk még

A walesi labdarúgó-szövetség felszólította a FIFA-t, hogy engedje az LMBTQ-propagandát

NVNeugebauer Viktor Sport 2022 november 25.
A FIFA-világbajnokság első napjaiban – mint várni is lehetett – több szurkolót megszólítottak a biztonsági őrök, akik szivárványszínű vagy szivárvány mintájú ruhákat vagy kiegészítőket viseltek. De ez már nem marad így sokáig: a walesi labdarúgó-szövetség felszólította a FIFA-t, hogy lépjen közbe, és állítsa le az ilyen beavatkozásokat.

Dollárbaloldal – A CIA-ig érnek a szálak

PPestiSrácok.hu Forró drót 2022 november 25.
A baloldal választási kampányát a tengerentúlról milliárdokkal támogató Action for Democracy kapcsolatrendszere egészen az amerikai titkosszolgálatig, a CIA-ig ér – derül ki abból a jelentésből, amelyet a nemzetbiztonsági bizottság szerdán tett közzé. A jelek szerint az amerikaiak által támogatott kör kulcsszereplője a Bajnai Gordon, illetve a Ficsor Ádám nevével fémjelzett DatAdat-csoport, amely gyakorlatilag az ellenzéki kampányt lebonyolította – írja az Origo.