Gazdasági bűncselekmények miatt folytat nyomozást a NAV Dél-Alföldi Bűnügyi Igazgatósága az újszentiváni önkormányzattal összefüggésben. Három héttel azt követően, hogy a Szeged közeli község polgármesteri hivatalában házkutatást tartottak a NAV nyomozói, információink szerint a hétfői napon három főt is őrizetbe vettek, köztük Putnik Lázár független polgármestert is. A falu zűrös ügyeivel korábban a PestiSrácok.hu is több ízben foglalkozott. Az RTL honlapja – amelynek rövid hírét több portál is átvette – azt írja, hogy fantom közmunkások és egy, a gyanú szerint többszörösen túlárazott munkásszálló ügyében vitték el a faluvezetőt. Megkeresésünkre a Csongrád-Csanád Megyei Főügyészség közölte, hogy a Szegedi Járási Ügyészség három férfi letartóztatását indítványozta; köztük van egy Szeged környéki település polgármestere, önkormányzati alkalmazottja és egy építőipari cég vezetője. Az ügyészségi válaszból az derül ki, hogy a munkásszálló túlárazásáról van szó; ebben az ügyben folyik az aktuális büntetőeljárás különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás, valamint hűtlen kezelés bűntette miatt.
A PestiSrácok.hu még 2020 szeptemberében írta meg, hogy két büntetőeljárás is indult a Szeged melletti kistelepülés, Újszentiván önkormányzata működése kapcsán. Egy helyi férfi azért tett feljelentést, mert a tudta nélkül közfoglalkoztatottként jelentették be és vették fel utána a támogatást, miközben ő alkalmazásban állt egy cégnél. További feljelentések is mutatnak arra, hogy vélhetően nem egyedi esetről van szó, hanem tömegesen vehettek fel pénzt fantom közmunkások után. Továbbá az MLSZ (Magyar Labdarúgó Szövetség) is feljelentést tett, ők a tao-támogatásokkal kapcsolatban. A pénzt nem a pályázatban megfogalmazott célokra költötték; a vállalt és készre jelentett talajcsere, öntözőrendszer-kiépítés valójában nem történt meg.
Az Élhető Újszentivánért nyilvános Facebook-csoport az elmúlt években több hasonló ügyet tárt a követők elé. Többek között a közel 400 millió forintért épített munkásszálló kapcsán állították, hogy visszaélés történhetett és többszörösen túlárazva egy meghatározott körnek osztották le a pénzt, amelyből durván 220 millió forint állami forrás. A generálkivitelező egy egyszemélyes budapesti cég, a Városliget-Bau Kft. volt. A Szabad Európa a NAV eljárás jegyzőkönyvéből idézte, még 2020 decemberében, miszerint:
A tényleges munkát végző Globál 21 Kft. nagyságrendileg 203 millió forintértékben végezte el a kivitelezést, ezzel szemben (…) a Városliget Bau Kft. 373 millió forintot számlázott az önkormányzatnak, és a két összeg közötti több mint 150 millió forint különbség jogalapja megkérdőjelezhető, hiszen ennyi nem lehet a beruházásban tényleges munkát nem végző generálkivitelező haszna.
Hogy összesen hány büntetőeljárás van folyamatban, amelyben érintett Újszentiván, illetve a polgármester, azt nem látni pontosan, mert a hatóságok rendkívül szűkszavúak. Sajtóhírek szerint ezek közül kettőt, a fantom közfoglalkoztatottak és a munkásszálló ügyét egyesítették. Idén január 20-án állt be komolyabb fordulat, amikor a NAV nyomozói kiszálltak az újszentiváni polgármesteri hivatalba és ott több órán át házkutatást tartottak. Úgy tudjuk, ezt követően az elmúlt hetekben több ingatlanban is volt házkutatás, illetve több önkormányzati alkalmazottat és hivatali személyt is kihallgattak.
Úgy tudjuk, a hétfői napon összesen három személyt vettek őrizetbe. Putnik Lázár polgármestert – ezt az RTL-nek az alpolgármester megerősítette –, egy szintén önkormányzati alkalmazottat és egy pályázatírással foglalkozó vállalkozót. Dr. Juhász Tibor alpolgármester kedden este rendkívüli testületi ülést hívott össze szerda 12:15-re, amelynek egyetlen napirendi pontja lesz, a testület feloszlatása.
Putnik Lázárt és az ügy másik érintettjét is elítélték már korábban abban az ügyben, amikor fiktív lakosokkal duzzasztották fel a falut. Putnikot ennek ellenére választották újra polgármesternek, aki immár a negyedik ciklusát tölti a falu élén. Bár a botrányok kirobbanása után az ellenzéki sajtó igyekezett őt a Fideszhez kötni, Putnik valójában mindig arra húzott, azokkal igyekezett jóban lenni, ahol nagyobb volt az erőtér. Két ciklusán keresztül is kiváló kapcsolatot ápolt a volt országgyűlési képviselő, volt államtitkár Ujhelyi Istvánnal.
Egyebek között az is az MSZP EP-képviselőjéhez köti, hogy az Ujhelyivel szoros kapcsolatot ápoló Szeviép-vezérek egyikéhez köthető cég, az MBJ Kft. az újszentiváni polgármesteri hivatalba volt bejegyezve. Megkerestük Újszentiván jegyzőjét, akitől írásban azt kérdeztük: hogyan biztosítható az önkormányzat működése a továbbiakban, illetve, amennyiben a meghirdetett rendkívüli ülésen a testület feloszlatja magát, egy időközi választás lefolytatásáig milyen rendben működtethető a falu, hogyan vihetők tovább azok a folyamatban lévő ügyek, amelyekben képviselőtestületi döntések, településvezetői közreműködés szükséges?
Polgármester, önkormányzati alkalmazott és egy építőipari cég vezetője letartóztatását indítványozta az ügyészség
Megkeresésünkre a Csongrád-Csanád Megyei Főügyészség közölte, hogy a Szegedi Járási Ügyészség a letartóztatását indítványozta annak a három férfinak, akik egy munkásszálló építése során okoztak 222 millió forint vagyoni hátrányt az állami költségvetésnek. Azt is írják, hogy egy Szeged környéki település polgármestere, önkormányzati alkalmazottja és egy építőipari cég vezetője az érintettek.
A megalapozott gyanú szerint a Szeged környéki település polgármestere 2017 júliusában nyújtott be támogatási kérelmet a Csongrád-Csanád Megyei Kormányhivatalhoz, amelynek alapján még ugyanezen év októberében 222 millió forint vissza nem térítendő támogatást kapott a község a Nemzeti Foglalkoztatási Alaptól. A pályázattal összefüggésben kapcsolattartóként az önkormányzat egy alkalmazottját jelölték meg. A pályázatban a projekt teljes bekerülési költségét 371 millió forintban jelölték meg, 149 millió forint saját forrás megléte mellett. A polgármester a támogatási kérelemben a beruházás teljes költségét valótlanul túlárazta az eljáró kormányhivatali alkalmazottakat megtévesztve. A közbeszerzésbe egy, a polgármester ismeretségi körébe tartozó budapesti építőipari céget vontak be, amire azért volt szükség, hogy a túlárazott kivitelezéssel összefüggésben számlák kibocsájtásával a támogatási összeg lehívását biztosítsák. A valóságban a kivitelezést a polgármester által kijelölt cégek végezték, az általa irányított önkormányzati alkalmazott közvetítésével.
A munkásszálló kulcsrakészen 258 millió forintból megvalósult, a fent maradó 113 millió forintból a budapesti cég vezetőjével a polgármester mintegy 70 millió forintot a saját cégének utaltatott, majd abból társasházakat épített, ingatlant vásárolt. A fenti összegből 10 millió forint még egy szociális szövetkezetnek lett átutalva, míg a további összeg sorsa egyelőre ismeretlen – áll az ügyészségi közleményben. Megjegyzik, hogy a különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás, valamint hűtlen kezelés bűntette miatt indult eljárásban az ügyészség a szökés, elrejtőzés, a bűnismétlés, valamint az eljárás meghiúsításának veszélyére figyelemmel tett indítványt a gyanúsítottak letartóztatásának egy hónapra történő elrendelésére. Az eljárás meghiúsításának veszélyét alátámasztják azok az adatok is, amelyek szerint a polgármester és munkatársa több alkalommal tettek kísérletet tanúk befolyásolására.
Az ügyészi indítvány tárgyában a Kecskeméti Járásbíróság nyomozási bírója fog dönteni a mai napon megtartott ülésein.
Vezető kép: szegedma.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS