Körforgásos Gazdaság Technológiai Platform Kereszt workshopot rendzetek a veszprémi Pannon Egyetemen, melynek célja, hogy összekapcsolja egymással a körforgásos gazdasági tevékenységeket folytató, valamint a körforgásos gazdaságra történő átállásban érdekelt gazdasági, akadémiai, szakmai, civil és közigazgatási szereplőket. A közös munka felgyorsítja a körforgásos gazdaságra történő átállást és erősíti az ország versenyképességi pozícióit. A PestiSrácok.hu korábban több alkalommal mutatta be a veszprémi Pannon Egyetem szerepét egy fenntarthatóbb jövő építében. Az intézmény céljául tűzte ki, hogy a körforgásos gazdaság egyik európai központja lesz, amelyet megalapoz, hogy több fenntarthatóságot célzó nemzeti kutatás-fejlesztési projekt meghatározó szereplője.
A Platform munkája 12 munkacsoportban zajlik: új üzleti modellek, szabályozási környezet, tudástranszfer és innováció, szemléletformálás és viselkedésváltozás, adat és mérés, kritikus és másodlagos nyersanyagok, építőipar, elektronikai ipari hulladék, mezőgazdaság-élelmiszeripar-kereskedelem, vízgazdálkodás, textilipar, településfejlesztés és turizmus témaköröket mind a körforgásosság jegyében vizsgálják a szakértők, közös javaslatokat fogalmazva meg.
A workshop során minden munkacsoport beszámolt eddigi elemzéseiről, bemutatták egymásnak a projektötleteiket, szabályozási javaslataikat, majd diszkussziók keretében kiszűrték a kezdeményezések közötti átfedéseket, és meghatározták a következő lépéseket. Az évet az elnökségi ülés fogja zárni, ahol kiválasztásra kerülnek a zászlóshajó projektötletek, melyek megvalósítása a jövő év feladata lesz.
A veszprémi workshopon beszédet mondott Csillag Zsolt a Pannon Egyetem kancellárja, Dr. Birkner Zoltán a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal elnöke, a platform vezetője.
Pethő Zsolt a MOL Körforgásos Gazdasági Szolgáltatások vezetője a hulladékgazdálkodási koncesszióról tartott prezentációt.
Mint ismert szinte a teljes hazai hulladékgazdálkodási rendszert óriási beruházással egy piaci szereplő működteti a jövőben: a Mol Nyrt, miután a vállalat megnyerte a kormányzat által kiírt koncessziót. Célkitűzésük az, hogy az új ágazat a körforgásos gazdálkodás motorja legyen. A hulladékgazdálkodási rendszer átalakításához és a körforgásos gazdálkodás bevezetéséhez a Pannon Egyetem kutatás-fejlesztési projektje teremti meg a tudományos alapot.
A fenntarthatóbb jövő körforgásos gazdálkodásának kiépítésében több szereplő dolgozik együtt: a hulladékgazdálkodási feladatot a jövőben ellátó Mol Nyrt., a működést felügyelő Technológiai és Ipari Minisztérium, a Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő (NHKV) Zrt. és a több klímát érintő kutatás-fejlesztési projektben is meghatározó szerepet betöltő Pannon Egyetem.
A veszprémi workshopon Dr. Kurdi Róbert, egyetemi docens, kancellárhelyettes a Pannon Egyetem körforgásos gazdasággal kapcsolatos KFI projektjeit és kezdeményezéseit mutatta be. A hulladékgazdálkodás reformjának és egy valódi körforgásos gazdálkodás bevetésének első lépcsőfoka a gyakorlati alkalmazás előkészítése, amit egy 600 milliós forintos keretösszegű KEOP-pályázat keretében végeznek a veszprémi Pannon Egyetemen. A projektben különböző hulladéktípusok közül kiemelt figyelmet kapnak a biohulladékok, a textilhulladékok, valamint az elektronikai hulladékok műanyag elemei. Vizsgálják például, hogy a textilhulladékot hogyan lehetne az építőanyag-iparban hasznosítani, vagy azt, hogyan lehet a vörösiszapból és a balatoni iszapból hasznos anyagokat kinyerni.
Vezető kép: Pannon Egyetem
Facebook
Twitter
YouTube
RSS