Magyarország rendszerváltás óta íródó történetének legnagyobb gazdaságvédelmi akciótervét harangozta be Gulyás Gergely a mai Kormányinfón. A GDP akár negyedét érintő átszervezéssel akarja újraindítani a kormány a magyar gazdaságot. Ezidáig összesen mintegy 2000 milliárd forintot csoportosítottak át a járvány elleni védekezésre és a gazdasági válságintézkedésekre; ez ügyben hasznos időtöltés lehetne a függetlenobjektív propagandamédia számára kiszámolgatni, hogy ez hányszor több, mint a stadionépítésre fordított teljes összeg. A járványügyi törvényt érő brüsszeli támadásokat Gulyás Gergely egyszerűen boszorkányüldözésnek nevezte, amit megszokhattunk már, de járvány idején különösen etikátlan.
A költségvetés korlátlanul biztosítja az egészségügyi védekezéshez szükséges forrásokat
– erősítette meg ismét Gulyás Gergely. Megismételte, hogy a kormány várhatóan nyár elején bruttó 500 ezer forintot biztosít a heroikus védekezésben részt vevő egészségügyi dolgozóknak, amelynek a kifizetése június–július tájékán reális. Emellett folyamatosan zajlik a védekezési eszközök beszerzése, amire eddig 380 milliárdot költöttek.
Gulyás elmondása szerint a költségvetés alapvető átrendezéséről döntött a kormány, létrehozták a járvány elleni védekezési alapot és a gazdaság újraindításához szükséges alapot. Mint mondta, a kormány saját magán kezdte a takarékoskodást, de közös teherviselésre fognak kötelezni mindenkit: a politikai pártokat, a multinacionális nagyvállalatokat, a bankokat és az önkormányzatokat. A multinacionális üzletláncok kereskedelmi adóját újból bevezeti a kormány, amiből 36 milliárdos bevételre számítanak, a bankoknak 55 milliárd forint hozzájárulást kell befizetniük a járványügyi alapba, a pártok támogatása 50 százalékkal csökken, míg az önkormányzatok a gépjárműadóval járulnak hozzá a védekezéshez. Ez együttesen 663 milliárd forintot jelent a járványellenes egészségügyi alapban, míg a gazdaság újraindítására létrehozott alapba ezidáig 1345 milliárd forintot csoportosítottak át. A helyzetet a forinttal szemben zajló, erőteljes spekulációs támadás sem könnyíti.
A munkanélküliek száma 30 ezerrel nőtt, április elejétől pedig drámai növekedés látszik
– közölte a Miniszterelnökséget vezető miniszter. A kormány minden segítséget meg kíván adni a munkahelyek megtartásához, akik viszont elvesztették a munkahelyüket, három hónapig jogosultak az álláskeresési támogatásra, és az ő minél hamarabbi újbóli munkába állásuk a cél. A gazdasági válsághelyzetben azonban a kormány nemcsak a költségvetéstől való eltérésről fog dönteni, hanem bevezeti Magyarország rendszerváltás óta íródó történetének legnagyobb gazdaságvédelmi akciótervét. Erről a jövő hét elején születik nyilvános döntés, és várhatóan a GDP 18-25 százalékát fogja érinteni.
Brüsszel nem pénzt ad, hanem támad
Mi a járvány elleni védekezéssel foglalkozunk, Brüsszel pedig velünk. A magyar járványtörvény minden jogállamisági kritériumnak megfelel. Boszorkányüldözés folyik Magyarország ellen; az elmúlt években megszoktuk ezt, csak a járvány elleni védekezés idején különösen etikátlan és veszélyes
– ezt már a járványügyi törvényt ért brüsszeli bírálatokra és sajtótámadásokra mondta a Miniszterelnökséget vezető miniszter, hangsúlyozva, hogy semmilyen európai uniós és néppárti provokációnak nem hajlandó felülni Magyarország. Sokakat meglepett, hogy a magyar kormány is aláírta a járványügyi törvényt elítélő nyilatkozatot; ezt Gulyás azzal magyarázta, hogy Magyarország azonosulni tud annak tartalmával. Mint mondta, ez nem cinizmus, hanem a valótlan rágalmak és hazugságok okozzák az értelmezési zavart. Ilyenek például, hogy Magyarországon bezárt a parlament, vagy nem lesznek választások, miközben az Európai Parlament és jó néhány tagállam parlamentje valóban bezárt.
Az EU-tól érkező vagy nem érkező pénzek körüli vita ügyében Gulyás közölte, hogy ha bármilyen pluszforrás érkezik az Európai Unióból, akkor azt is egy külön alapba fogja elhelyezni a kormány. Megerősítette, hogy eddig egyetlen euró pluszforrást sem kaptunk az EU-tól a járványügyi védekezésre.
Jó lenne, ha mind az ellenzéki politikusok, mind a velük egy oldalon álló média több tiszteletet tanúsítana a tények iránt, mint az a belpolitikai harcokban megszokott
– jegyezte meg.
Az önkormányzatokra vonatkozó törvény visszavonását azzal indokolta Gulyás Gergely, hogy a válsághelyzetben nemzeti egységre van szükség, nem akartak politikai vitákat, és belátták, hogy ezt az önkormányzatok támadásként értékelték. Az intézkedést viszont elmondása szerint azért tervezte a kormány, mert az önkormányzatok több döntésükkel messze túllépték a hatáskörüket, például a helyi kijárási tilalom elrendelésével. Hozzátette, hogy ezt a salátatörvényt akkor is benyújtották volna, ha nem lenne veszélyhelyzet, és ennek nincs köze a veszélyhelyzethez:
Akkor él a kormány a rendkívüli jogrenddel, amikor rendelettel kormányoz. Amikor az Országgyűlés elé terjeszt be törvényt, az a rendes törvényalkotási menetrend része.
Nem bír kilépni az egészségügyezésből a függetlenobjektív propagandasajtó
Újra és újra felmerül a több teszt követelése egyes médiumok részéről, amire a miniszter most is világossá tette, hogy a WHO ajánlásait követi a kormány. Ugyanez igaz a maszkviselés esetleges kötelezővé tételére, amit sem a WHO, sem a magyar virológus szakemberek nem javasoltak eddig. Ezzel egyidőben radikálisan megnőtt az elvégzett tesztelések száma, ám a teszteredmények sokszor pontatlanok, ezért többször is kell tesztelni. A koronavirus.gov.hu oldalon látható statisztikában viszont nincsenek benne a gyorstesztek, így a tényleges számuk jóval magasabb.
Gulyás Gergely beszámolt róla, hogy három hét alatt felépült egy 140-150 ágyas mobilkórház a járvány által érintett betegek részére. Az egészségügyi bérezést feszegető kérdésre nyomatékosította, hogy az elmúlt évtizedben nagyobb mértékben nőttek az egészségügyi bérek, mint bármikor korábban, majd hozzáfűzte:
Ezt lehet nyugati országokhoz hasonlítgatni meg kevésnek minősíteni, de tényszerűen nem igaz, hogy a kormány ne tett volna ilyen téren semmit; minden korábbi kormánynál többet tett.
A babaváró hitellel kapcsolatos kérdésre egyértelművé tette a miniszter, hogy az annak felvételéhez szükséges munkáltatói igazolást kötelesek kiadni a cégek. Ellenkező esetben a munkaügyi felügyelethez kell fordulni.
Érdemesebb megkérdezni a Telejósdát
A nap surmódíjasa egyértelműen az RTL Klub. A fertőzöttek valós számát firtató kérdésük és erre kapcsolódva a statisztika kozmetikázásával való vádaskodásuk szép teljesítmény. Gulyás Gergely a kedvükért megismételte a mindenki által ismert tényt, hogy sokaknál tünetmentes marad a fertőzés, a látencia akár tíz-húszszoros is lehet, tehát lehetetlen megállapítani, mennyi ember fertőződik meg ténylegesen. Ezen felül azt is meg akarta tudni a függetlenobjektív tévécsatorna, hogy mikor indulhat újra a járóbeteg-ellátás. Igen, tulajdonképpen azt kérdezték meg, hogy mikor ér véget a járvány. A jó hírünk számukra, hogy ennek kiderítéséhez ki sem kell mozdulniuk, hiszen náluk fut a méltán köztiszteletnek örvendő Asztro Show telejósdája: oda érdemes fordulniuk az ostoba kekeckedésükkel.
Ilyen erős felhozatal mellett csak a harmadik helyre futotta a Magyar Hang erőlködő stadionozása, amely nemcsak rém unalmas, de rendkívüli tájékozatlanságot mutat. Ennek az „újságnak” a szerkesztőségében a jelek szerint még nem sikerült értesülniük arról, hogy a kormány eddig kétszer annyi pénzt költött el kórházépítésre és felújításra, mint a stadionépítésre fordított összeg, valamint a stadionépítésekhez hasonló összeget költött el mostanáig a járvány elleni védekezésre, amikor a java még hátra van.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS