Kína elnöke, Hszi Csin-ping egyben a kommunista párt főtitkára is, és mint ilyen, “hivatalból ateista”, ám a koronavírus kapcsán mégse átallott démonokra hivatkozni. Szerinte a koronavírus “maga az ördög”, és nem fogják megengedni, hogy “az ördög győzzön”. A világ pedig reméli, hogy a járványt Kína határain belül sikerül megfékezni. Tulajdonképpen minden azon múlik, hogy milyen gyorsan sikerül védőoltást kifejleszteni az új vírusfajta ellen. A kínaiak azt mondják, hogy már meghatározták a kórokozó genomszekvenciáját, ami biztató előjelnek tűnik. Addig azonban nincs más védekezési módszer, mint a karantén és a tüdőgyulladásos betegek kezelése, és reménykedni abban, hogy meggyógyulnak maguktól.
Jelenleg nincs specifikus gyógymód vagy oltás a vírusra; sok embernek, aki fertőződik, csak enyhe tünetei vannak, és hamar meggyógyul. Azonban az esetek egy részében súlyos akut légúti fertőzést okozhat és halálhoz vezethet. A koronavírus hasonló az influenzavírusokhoz, és úgy gondolják, hogy különösen veszélyes az időskorúakra és a már meglévő betegségben szenvedőkre. Elsősorban a cukorbetegek, és szív- és érrendszeri problémákkal küzdők veszélyeztettek.
A feltételezések szerint a vírus az illegálisan árusított vadon élő állatokból (kígyó vagy denevér) származik a vuhani tengergyümölcsei-piacról. A legkorábban dokumentált eset december 1-jéig nyúlik vissza, ám ez a személy nem volt kapcsolatban a piaccal. Ez pedig ellentmond a teóriának. A megerősített esetek többségében olyan emberekről van szó, akik Vuhanból származnak, vagy szoros kapcsolatban álltak valakivel, aki ott járt.
Közel sem biztos, hogy a koronavírus globális járványt fog okozni, bár ennek lehetősége sincs kizárva. Mindenesetre teljes erővel folyik a globális pánikkeltés, és mindenféle borzalmas jóslatok hangzanak el arról, hogy mennyi áldozata lesz ennek a járványnak. De jelenleg mindenki csak találgat. Az egészségügyi világszervezet még nem látja időszerűnek globális riasztás kiadását, annak ellenére, hogy egyre több megbetegedést regisztráltak már a Föld számos pontján.
Január 29-én este a kínai hatóságok 7771 megerősített esetről tudtak és a halálos áldozatok száma 170 volt. Már 15 másik országban mutatták ki a vírust, olyanokon, akik a közelmúltban jártak az ázsiai országban. Vuhan kiemelten fontos város autóipari szempontból, ahol olyan vezető autógyártók vannak jelen, mint a General Motors, a PSA-csoport, a Nissan, a Honda, a Renault, valamint a kínai Dongfeng, a Geely, a BYD vagy éppen a SAIC Motor. Természetesen számos nemzetközi és kínai beszállító is képviselteti magát a városban és a régióban.
Evakuálják a külföldieket
Vuhanból több száz külföldi állampolgár önkéntes evakuálása folyik, akik el akarnak menni a zárt városból és visszatérnének a saját országukba. Ausztrália azt tervezi, hogy a menekülteket a Karácsony-szigeten, a szárazföldtől 2000 km-re katonai őrizet alá helyezi. Az Egyesült Királyság, Ausztrália, Dél-Korea, Szingapúr és Új-Zéland várhatóan két hétig karanténba helyezi az összes evakuált személyt, hogy figyelemmel kísérjék a tüneteket és elkerüljék a fertőzést.
A halálos áldozatok mellett a legnagyobb gondot egy esetleges gazdasági válság okozhatja. Az elsődleges kár Kínában fog jelentkezni. Vuhant és környékét teljesen lezárták, és így 60 millió ember nem tud munkába járni és nem tud pénzt keresni, ami idővel komoly szociális feszültségeket eredményezhet majd. Egyes helyeken beszámoltak élelmiszerhiányról. Az állami média szerint a hatóságok “fokozzák az erőfeszítéseket a folyamatos ellátás és a stabil árak biztosítása érdekében”. A kínai pénzügyminisztérium közzétette, hogy 4 milliárd dollárt különítettek el a járvány hatásainak enyhítésére. Félő azonban, hogy ez kevés lesz. A végszámla ennél sokkal, de sokkal nagyobb lesz.
Vuhan egy autóipari központ, ahol rengeteg autógyár működik. Természetesen számos nemzetközi és kínai beszállító is képviselteti magát a városban és a régióban. Számos nemzetközi légitársaság leállította vagy csökkenti a kínai útvonalakat, és olyan cégek zárták be üzleteiket vagy állították le tevékenységüket, mint a Google, az Ikea, a Starbucks és a Tesla.
Globális pánik alakulhat ki
Ám ha nem sikerül a járványt megfékezni, akkor globális gazdasági pánik is kialakulhat. Ez úgy képzelhető el, hogy a világ országai a járvány terjedésétől tartva korlátozhatják, vagy akár le is állíthatják a légiközlekedést. Ez hatalmas csapás lehet a globális kereskedelemre és megbéníthatja az idegenforgalmat. De azért itt még nem tartunk, és reméljük, hogy sohasem fog bekövetkezni.
A Wall Street szokása szerint elég hektikusan reagál a hírekre. Egyik nap komoly esést produkál, majd másnap megnyugszik és emelkedni kezd. Ez mutatja a bizonytalanságot, azt, hogy valójában senki sem tudja, mi várható. Mivel elképzelhetőek a globális utazási korlátozások, így sokan az olajfogyasztás csökkenésére spekulálnak. Így nem meglepő, hogy az olajár zuhanásba kezdett. Ahogy válságban lenni szokott, az arany ára elindul felfelé, mert a befektetők valamiféle biztos menedéket keresnek a pénzüknek. A valuták ilyen esetekben kevésbé vonzóak. Kelet-Európában is mélyrepülésbe kezdtek a valuták, így például a forint és a złoty is komolyan megszenvedi a mostani eseményeket.
Fotók: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS