Az a tény, hogy szigorúan államtitok minősítésű adatokkal dobálóznak egyesek, világos bizonyíték, hogy lenne még mit rendbe rakni a szolgálatoknál – mondta a PestiSrácok.hu-nak adott interjúban Kövér László, az Országgyűlés elnöke, az első Orbán-kormány nemzetbiztonsági minisztere. A Fidesz veszprémi kudarcáról úgy vélekedett: túl nagy jelentőséget nem kell ennek tulajdonítani, de ténykérdés, hogy a párt első vonala leengedett. A Jobbikról kijelentette: az tele van zavaros fejű, múltú, lelkileg instabil emberekkel. Ennek ellenére a házelnök szerint a napnál is világosabb, hogy a szélsőséges párt országszerte összejátszik az MSZP-vel. “Veszprémben is úgy álltak a választáshoz, hogy a szocialisták is odaférjenek” – mondta. Kövér László szerint már a márciusi ifjak is a polgári Magyarország távoli céljáért küzdöttek, amiért még a következő generációknak is nagyon sokat kell harcolniuk. Nem igaz tehát, hogy ez az eszme lejárt szavatosságú termék lenne. A miniszterlenökre szórt ügynökvádról megjegyezte: “Meg lehet próbálni Orbán Viktort átrángatni az áldozatok oldaláról a tettesek oldalára, de ettől még ezután sem lesz a vádban semmi igazság.”
STEFKA ISTVÁN – HUTH GERGELY – PestiSrácok.hu
Goodfriend után Simicska Lajos lett az ügyeletes balhéhuszár. A Fidesz hívei értetlenül állnak a látottak előtt, segítene megfejteni a jelenség okát?
Ha engednék a kísértésnek, és olyan erkölcsiséggel közelíteném meg a kérdést, mint ahogy a nevezett úr teszi, akkor csak egy kézenfekvő és olcsó válasz adódna. Mégpedig az, hogy ha valaki ilyen otromba, minősíthetetlen módon felrúg egy harmincéves barátságot, és ezt az állítólagos atlantista meggyőződésére hivatkozva teszi, akkor az ésszerű magyarázat az, hogy Magyarországon nem csak a KGB-nek és utódjának voltak és vannak fizetett ügynökei. Egy közismert viccet analógiaként felhasználva úgy is fogalmazhatnék, hogy kisnyúlként szeretett volna lekerülni a grizzly medve kitiltási listájáról. Ám mivel én ennél finomabb ember vagyok, maradjon ez a megközelítés csupán irónia és fikció. Simicska története egyébként jól ábrázolja azt a kórságot, amitől a magyar közélet már jó ideje szenved: a folyamatos gyanúsítgatások és karaktergyilkossági kísérletek egymást érő sorozatát. Orbán Viktor nem először kerül a célkeresztbe, hanem 27 éve folyamatosan ott van. Minden elismerésem és csodálatom az övé, hogy ezt épp ésszel és akaraterővel elviseli. Sajnálatos, hogy csak eddig jutottunk a demokrácia építésével. Ott tartunk, hogy az új magyar tőkésosztály képviselője azonnal és gondolkodás nélkül háborút indít az eddig általa támogatott kormány ellen, csak mert az – az ország érdekére tekintettel – az ő személyes egzisztenciáját megsérti. Hát ennyit Simicska Lajos és a hasonló emberek nemzeti elkötelezettségéről.
Ettől függetlenül az ügynökvád jó ideig slágertéma lesz. A HVG például magabiztosan állítja, hogy Orbán Viktor kiskatonaként együttműködött a III/IV-el, igaz, jelentések, bizonyítékok továbbra sincsenek. Ön, aki baráti közelségből ismerte Orbánt a nyolcvanas években, el tudja képzelni, hogy a leghangosabb antikommunista lázadó ilyen durva kettős játékot játszott?
Egyértelmű és egyszerű a válasz: nem. Ezek a vádak a rendszerváltás óta napirenden vannak, hiába világították át már az első kormány idején hozott törvény alapján a képviselőket. Orbán Viktort már akkor tisztázták – miként a később nyilvánosságra került dokumentumok is – az egyébként teljesen képtelen vád alól.
Az 1990 utáni átvilágítás nem foglakozott a katonai szolgálatok ügyeivel.
Ez a téma nyitott könyv: a papírokból már akkor feketén-fehéren kiderült, hogy Orbán Viktort valóban be akarták szervezni, amire ő nemet mondott. Mindeközben szintén bizonyítékok támasztják alá, hogy őt és a feleségét folyamatosan megfigyelték, és különféle aljas módszereket vetettek be ellenük. Meg lehet próbálni Orbán Viktort átrángatni az áldozat oldaláról a tettesek oldalára, és lehet zavart kelteni, lelki sérelmeket okozni a témával, de ettől még ezután sem lesz benne semmi igazság. Schiffer Andrástól Vona Gáboron át az elnyomó gépezet működtetéséért felelős szocialista párt politikusaiig minden ellenzéki figyelmébe ajánlanám, hogy ennek az országnak már 25 éve ráment ezekre a hiábavaló háborúskodásokra. Tényleg ki kell dobnunk az ablakon a következő 25 évet is?
Önöknek is rengeteg energiájuk veszett kárba Veszprémben és az utóbbi időkben az egymillió szavazójuk elbizonytalanodásával. Hol hibáztak?
Valóban van jelentősége egy-egy időközi választásnak, de azért csendben jegyzem meg: 2006 előtt a Fidesz minden időközi választást megnyert és mi lett a vége? Gyurcsány maradt hatalmon. Tehát nem mondom, hogy nem kell összekapni magunkat és megvizsgálni, hogy miért büntettek meg minket a híveink, de azért túlságosan nagy jelentőséget ne tulajdonítsunk ennek a vereségnek. Másfelől 2010-ben az ország végveszélyben volt, és mégis összejött 47 százaléknyi választó, akik arra az MSZP-re szavaztak, amely tönkretette az országot, továbbá a durván szélsőséges Jobbikra és arra az LMP-re, amiről még most sem tudjuk, hogy micsoda, lilák, zöldek vagy rózsaszínek, fiúk-e, vagy lányok? Akik már akkor sem voltak hajlandóak arra a pártszövetségre szavazni, amelytől – józan számítás szerint – egyedül lehetett várni, hogy elrángatja az országot a szakadék széléről, azok nyilván most is ellenünk voksoltak. Tehát számunkra csupán az a kérdés, hogy a fideszesek miért maradtak otthon.
És miért?
Ők is elfáradtak, mint ahogy mi is. Ekkora menetelés és győzelmek sora után meg kell állapítani: a Fidesz első vonala leengedett. Sokan nem érezték úgy, hogy ezért a győzelemért mindent meg kell tenni, a harcot tovább kell folytatni. Ennek a hátterében nem csak politikai hibák vannak, hanem az is, hogy elhittük: immár kizárólag csak a kormányzással kell foglalkozni. Persze rátett egy lapáttal a több rossz döntés és a jó döntések rossz kommunikációja.
Miket tart rossz döntésnek?
Az internetadó előkészítetlen tervét és az egyébként tömegek számára előnyös útdíjrendelet rossz kommunikációját.
A vasárnapi zárva tartást is ide szokták sorolni!
Azt egyáltalán nem tartom rossz döntésnek, teljes mellszélességgel kiállok mellette. A kommunikációban viszont itt is látok problémákat: nem emeljük ki, hogy ez a döntés – azon túl, hogy a legkiszolgáltatottabb munkavállalók közé tartozó kereskedelmi dolgozók pihenőnapját védi – a profitot kivivő és a közterhek alól kibújó multikkal szemben a magyar tulajdonú kiskereskedelmi szektornak is kedvez.
Orbán Viktor ébresztőt fújt az évértékelőjén és megdorgálta a Fidesz-holdudvarból azokat, akik szerint nincs eszmeiség a kormányzás mögött, a polgári Magyarország ideológiája pedig csak lufi. Ezek után nekünk nagyon úgy tűnik, hogy a Fidesz identitásválságba került.
G. Fodor Gábor politológust én nagyon kedvelem és tisztelem, és nem gondolom róla, hogy égbekiáltó bűnt követett volna el. Csupán tévedett, amikor azt gondolta: mivel ő nem politikus, egy elemzésben felvilágosíthatja a tisztelt nagyérdeműt, hogy miként főzik a sört, hogyan készül a virsli és mi a politikai lényege. Pedig az ő szakmájában és posztján sem minden esetben ildomos ezt tenni, ráadásul valóban nem lehet a polgári Magyarországról, mint lejárt szavatosságú politikai termékről beszélni. Azért, mert éppen nem reklámozunk agyon egy terméket, attól még ott van a polcon. A polgári Magyarország olyan állandó és fontos célkitűzésünk, amiért sajnos még akkor is küzdenünk kell majd, amikor a gyermekeink generációja lép a helyünkbe. Március 15-én a polgári Magyarország gondolatának megszületését ünnepeljük, de a megvalósításáért még nagyon sokat kell harcolnunk.
Jön a tapolcai-ajkai választás, a Fidesz választmányának elnökeként mennyire tartja felkészültnek a pártot?
Tökéletes felkészülés nincs, de Veszprémben sem a kampánycsapat és a jelölt veszített. Azaz meglepetések mindig vannak. Tapolcán is nagyon komoly felkészülés zajlik, úgyhogy minden okom megvan győzelmet remélni. Főleg, hogy Veszprémben a Jobbik úgy állt a választáshoz, hogy az MSZP is odaférjen, miközben Tapolcán a Jobbiknak erős pozíciói vannak, a körzethez tartozó Sümeg fideszes fellegvár, ellenben Ajkán ősszel az MSZP nyert. Nagy meccs lesz tehát.
Van bizonyítéka a Jobbik és az MSZP gyakorlati együttműködésére?
Viccelnek? Van ahol ellenjelöltet sem állítanak, hanem leosztják a posztokat. Máshol, például a tapolcai önkormányzatban pedig nyilvánosan is együttműködnek. Országszerte számos bizonyítéka van, hogy nem csak a szavazóbázisban van átjárás az MSZP és a Jobbik között.
A Jobbik színeváltozásaiban azért új elem, hogy a tapolcai jelöltjükkel, Rig Lajossal azon kell civódnunk, hogy húzza már fel az ingét, tényleg SS-jelmondat van-e a karjára tetoválva, vagy csak annak látszik?
Mi ebben az újdonság? Snedier Tamás parlamenti alelnökké jelölése közismert szkinhed múltja miatt kavart vitát, de az előző parlamentben Zagyva György Gyula sem volt egy matyóhímzés.
Vajon miért mer szkinhednek látszó embereket ringbe küldeni a Jobbik, miközben országosan néppárti identitáskampányt erőltet?
Persze, hogy zajlik a cukiságkampány, mert csak így növelhetik a szavazóbázisukat. De nem fogják tudni letagadni önmagukat, akkor sem, ha levetik a Bomber-dzsekit és a Martens-bakancsot.
Egészen különleges szerkezet a parlament elnökének antik széke: egy tekerentyűvel meg lehet fordítani a párnáját, ha nem akar az előtte ülést vezető személy ki sem hűlt helyére ülni. A ház-alelnök Sneider után ön kifordítja a párnát?
Általában minden ülésen én ülök rá először, így megoldódik a probléma. Félretéve a viccet: a nyilvánosságra került gyalázatos hangfelvételek után lehet engem froclizni, hogy függesszem fel Sneidert az alelnöki tevékenységében, de akkor beszéljünk nyíltan! Az elmúlt negyedszázadban a pártok parlamenti erőviszonyaik alapján jelöltek tisztségviselőket, akiket a parlament mindkét oldala meg is választott. Az erkölcsi felelősség az adott személyt jelölő párté. Ha ezt át akarjuk testálni a mindenkori többséget képviselő elnökre, akkor a jövőben nem sok ellenzéki tisztségviselője lesz a parlamentnek – ha értik mire célzok.
A Jobbiknak nem csak a szkinhedmúlt miatt kell magyarázkodnia, hanem azért is, mert – egy Origós oknyomozó cikk tanúsága szerint – elindult a párt a szektásodás útján. Vona Gábor és a vezetők többsége az úgynevezett primordiális tradíció híve lett, ami egy ezotériába hajló royalista eszme, és a hírek szerint oda jutottunk, hogy Novák Előd maradt a józan hang, aki megpróbálja kijózanítani a társait.
Tele van a Jobbik zavaros fejű, múltú, lelkileg instabil emberekkel. Ám ugyanez már nem mondható el a mögöttük álló, őket manipuláló és mozgató erőkről. Nem az én dolgom mindezt minősíteni, de azért jó, ha a választók tudják, hogy kicsodák is kérincsélik a szavazataikat. Mivel parlamenti képviselőkről is beszélünk, elég világosak a szabályok: a fogott embereket ki kell szűrnie az átvilágításnak.
Apropó: mi a véleménye arról, hogy az Indexen kiszivárgott a letartóztatott agrárattasé, Kiss Szilárd C-típusú átvilágításának tartalma?
Ez sajnos arra bizonyíték, hogy a nemzetbiztonsági szolgálatoknál nem sikerült teljes mértékben kitakarítani Augiász-istállóját, amely szenny Szilvásy György és Laborc Sándor működése idején gyülemlett fel.
Pedig volt rá idő, hiszen öt éve a Fidesz van kormányon!
Az a tény, hogy szigorúan államtitok minősítésű adatokkal dobálóznak egyesek, világos bizonyíték, hogy lenne még mit rendbe rakni.
Ha már a Jobbikról ennyit beszéltünk, értékelje a baloldali ellenzéket is! Egyáltalán ki most a baloldal?
Nincs baloldal, nincs olyan erő, ami a baloldal eszméjét képviselné. Vannak politikai csoportosulások azon a térfélen, akiknek egyetlen-egy eszméjük és céljuk van: Orbán Viktort megbuktatni és megragadni a hatalmat.
A gyönyörűen helyrehozott Parlamentet és a Kossuth teret szedett-vetett sátrak csúfítják. Meddig lesz még a gyülekezési jog szerves velejárója a belvárosi vadkempingezéshez való jog?
Egészen addig, amíg az Országgyűlés – segítendő az e téren olykor teljesen érthetetlen bírói gyakorlatot – nem pontosítja, hogy mi tartozik a szabad gyülekezési jog körébe. Természetesen bárki tüntethessen és gyülekezhessen, de, hogy lehetséges az önkormányzat közterületfoglalási engedélye nélkül itt – ahogyan fogalmaztak – vadkempingezni? Szerintem a hatályos jogszabályok sem adnak erre lehetőséget, de sajnos a bírói döntések többsége ezt az álláspontomat nem osztja. A gyülekezési törvény nem ad engedélyt az élethosszig tartó sátorozásra, a magánszféra súlyos megsértésére, például politikusok családjának megfélemlítésére, és a mindenféle köztéri vándorcirkusz felállítására. Igaz, hogy végre született már egy-két előre mutató döntés is, de jó lenne, ha a parlamenti pártok egyet tudnának érteni abban, hogy ami ma a megújult, közpénzek milliárdjaiból megszépült, évi félmillió turistát vonzó Kossuth téren, mint a Nemzet Főterén zajlik, annak semmi köze a gyülekezési és véleménynyilvánítási szabadsághoz – az pusztán e joggal való rút visszaélés.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS