
Georgia euroatlanti integrációját sürgette Kövér László, az Országgyűlés elnöke hétfőn Tbilisziben – közölte Szilágyi Zoltán, az Országgyűlés sajtófőnöke az MTI-vel, miután a házelnök tárgyalt Salva Papuasvilivel, a georgiai parlament elnökével.
A sajtófőnök tájékoztatása szerint a hivatalos látogatáson Georgiában tartózkodó Kövér László úgy tapasztalta, hogy elvitathatatlan az az előrehaladás, amelyet Georgia elért az Európai Unióhoz történő közeledésben. A magyar politikus most másodszor látogatott az országba, Kövér László először 2011-ben járt Georgiában.
A magyar Országgyűlés elnöke úgy fogalmazott, hogy az európai intézményeknek nagyon sürgősen pótolnia kell azt a mulasztást, hogy Georgia – Ukrajnával és Moldovával ellentétben – nem kapta meg a tagjelölti státuszt. Kifejtette: Georgia egyrészt azért érdemli meg ezt a minősítést, mert a keresztény Európa része, a második legrégebbi keresztény állam.
Márpedig a mi felfogásunkban Európát a kereszténység teszi azzá, ami
– fogalmazott.
A magyar parlament elnöke szerint Georgiát azért is megilleti a tagjelölti státusz, mert a csatlakozásra váró tagállamok rangsorának elején van, ami a jogharmonizáció előrehaladottságát illeti.
Georgiának igenis helye van az Európai Unió tagállamai között, Magyarország ezt a véleményét továbbra is hangoztatni fogja, és amennyiben módjában áll, segíteni is fogja a folyamatot
– közölte.
A NATO-csatlakozásukat is támogatjuk
Emlékeztetett arra, hogy 2024 második felében Magyarország tölti be az EU soros elnöki posztját, és reményét fejezte ki, hogy akkor Georgia már előrébb tart ebben a folyamatban. Magyarország támogatása nemcsak az európai uniós, hanem a NATO-tagságra is vonatkozik – folytatta Kövér László.
A házelnök elmondta, a nyugati közösségnek garantálnia kell Georgia biztonságát, és ebben a pillanatban erre a NATO az egyedüli lehetőség ebben a térségben. Kijelentette: kiállunk Georgia területi integritása és szuverenitása mellett.
Reméljük – mondta – , hogy azzal a stratégiai türelemmel, a határozott, rossz kompromisszumokat nem vállaló magatartással, amivel Georgia kezeli a helyzetet, el lehet jutni oda, hogy helyreállítható lesz az ország területi integritása az Oroszországgal való megbékélés révén a nemzetközi közösség támogatásával.
Kövér László támogatását fejezte ki a két ország közeljövőben tartandó közös kormányülés iránt is. Véleménye szerint a magyar parlamentben a kormány- és az ellenzéki pártok között nincs különbség abban, hogy szorosabbá kell fűzni a két ország közötti kapcsolatokat.
Az Országgyűlés elnöke felajánlotta segítségét Georgia euroatlanti integrációja parlamenti folyamatának támogatásához.
A sajtófőnök ismertetése szerint Salva Papuasvili rendkívül fontosnak nevezte a magyar támogatást Georgia európai uniós integrációjában. Elmondta, a magyar házelnökkel beszéltek a két ország közötti együttműködés elmélyítésének lehetőségeiről és arról, hogy Georgia milyen előrelépést ért el az Európai Bizottság 12 ajánlásának végrehajtásában.
A látogatás során a házelnök tárgyalt Levan Davitasvili miniszterelnök-helyettessel, gazdasági és fenntartható fejlődésügyi miniszterrel, valamint David Szongulasvilivel, a parlament ágazati gazdasági és gazdaságpolitikai bizottságának elnökével.
Kövér László Tbilisziben megkoszorúzta a Georgia területi épségéért életüket áldozott hősök emlékművét.
Forrás, fotó: MTI
csakafidesz
2023-09-19 at 02:37
A Nagy Testvér figyel téged 2023-09-18 at 15:47
“Kövér nem tudja mit sürget!”
———————————————————————————————-
De! Pontosan tudja. Minél több tagállama van az Európai Uniónak annál kezelhetetlenebb, és így hamarabb vége lesz.
csakafidesz
2023-09-19 at 02:35
Laci bácsi miért akar rosszat a grúzoknak?
amintazvagyon
2023-09-19 at 01:50
euroatlanti integráció=amerikai hódítás(ami már most is orosz-kínai fegyveres ellenállásba ütközik!Nem lehet békét is akarni ugyanakkor amerikai hódítást is!Grúzia
amerikai akolba csalogatása ugyanolyan orosz reakciót fog kiváltani mint 2008-ban!Tehát
a grúzok hitegetése háborús uszítás!!!
pocok
2023-09-18 at 17:19
A globalizmus lényege, hogy minden állam csatlakozik egy tömbbe, ahol aztán megkötik a kezét. Aki támogatja, az EU csatlakozást, az globalista. Aki támogatja a NATO csatlakozást, az globalista. Aki támogatja a BRICS-hez való csatlakozást, az globalista.
un hun
2023-09-18 at 16:53
Mondjuk Uruguay is keresztény, vagy Argentína és Chile, tele európai eredetű emberekkel. Követeljük Uruguay, Argentina és Chile felvételét az Európai Unióba az euroatlanti integráció nevében.
Nemo Kapitány
2023-09-18 at 16:51
Georgia jobban teszi, ha nem száll fel erre a sűllyedő hajóra, amit úgy hívnak, hogy EU. Ha eszük van, akkor alakítanak egy Kínától Törökországig terjedő eurázsiai gazdasági közösséget, és adnak neki valami menő nevet mint a Selyemút.
Sas
2023-09-18 at 16:37
a kaukázus-örmény, azeri, csecsen, stb.-Grúzia egy potnciálisan gazdag állam-az ókor óta-sosem adták háború nélkül-már az ókorban rendszeresen harcoltak érte-görög, római-mindenki-ebből hatalmas konfliktus lenne-az orosz elvesztette ukrajna nyugati részét-monsanto-grúziáért mindent meg fog tenni-tengeri okok miatt is.-a szomszédban a csecsenek-orosz szövetségben.Azért lehetne némi jobbos kontroll a fideszen.
Sas
2023-09-18 at 16:27
akkor oda is bevonul az orosz-preventív alapon.
A Nagy Testvér figyel téged
2023-09-18 at 15:47
Kövér nem tudja mit sürget!