Ma elfogadhatja az országgyűlés a különleges jogrend visszavonásáról szóló törvényjavaslatot – jelentették be az operatív törzs sajtótájékoztatóján. A két hónapja tartó nemzetközi cirkusz, a diktatúrán és Orbán Viktor örökös diktatúráján való derpegés tehát azzal érhet véget, hogy a kormány – ahogy azt előzetesen ígérte – az országgyűlés döntése szerint addig tartja fenn a különleges jogrendet, amíg azt a járványhelyzet indokolja. A sajtótájékoztatón szintén elhangzott, hogy a kormány eddig 126 ezer munkahely megvédésében vállalt szerepet, és 70 ezer munkakeresőt támogat az újbóli munkába állásig.
Kiss Róbert rendőr alezredes tudatta, hogy a kormány ma délután az országgyűlés elé terjeszti a különleges jogrend visszavonásáról szóló törvényt. Emlékeztetett, hogy a veszélyhelyzet kihirdetése révén el tudtuk kerülni a járvány berobbanását és a több ezres halálozást, gyorsan meg lehetett hozni a fontos megelőző intézkedéseket. Elmondta, hogy bizonyos rendelkezéseket továbbra is hatályban kell tartani a készültség fenntartásához, és a rendőrség változatlanul ellenőrzi a védelmi távolság betartását, a védelmi eszközök viselését az üzletekben és a tömegközlekedési eszközökön, valamint az idősávok betartását a meghatározott üzletekben.
Schanda Tamás, az Innovációs és Technológiai Minisztérium államtitkára elmondta, hogy megtorpant a gazdaság, de ez elengedhetetlen volt az emberek járványtól való megvédéséhez, majd kifejtette, hogy a kormány milyen intézkedéseket hozott a baj mérséklésére. A munkahelyvédelmi bértámogatást eddig csaknem 126 ezer fő igényelte a munkáltatóval közösen. Ezzel a támogatással azok élhetnek, akiknek a munkáltatójuk kénytelen volt csökkenteni a munkaidejüket és így a bérüket is. A kutatási, fejlesztési és innovációs területen dolgozók bértámogatását 10335 mérnök és kutató számára igényelték eddig. Az államtitkár leszögezte, hogy a kormány az eddigi évtized politikájának megfelelően a munkát tekinti a gazdaság alapjának. Mint mondta, a dolgozó emberek azt érezhetik, hogy hozzájárulnak az ország erősödéséhez, és egyúttal szülőként is jó példát mutatnak. Schanda kitért a munkahelyteremtő bértámogatásra is, amellyel legalább annyi új munkahelyet hoz létre a kormány, amennyit tönkretesz a vírus: 80 milliárd forintos keretösszegből segítik mintegy 70 ezer regisztrált álláskereső újbóli munkába állását. A támogatás dolgozóként, havonta akár 200 ezer forint lehet, és napról-napra emelkedik az igénylők száma. Nemrég jelent meg ezen túl az ITM 50 milliárd forintos pályázata, amely a vállalkozások hatékonyságának növelését, a munkahelyek megtartását és új munkahelyek teremtését segíti.
A korábbi céljainkon, a jól bevált irányokon nem változtatunk. Ezért ez a konstrukció is magyar, high-tech és zöld. Döntő többségében magyar vállalkozásokat támogatunk abban, hogy csúcstechnológiával rendelkezővé és energiahatékonyabbá, zöldebbé váljanak
– jelentette ki. Az államtitkár beszélt a Külgazdasági és Külügyminisztérium tevékenységéről is, amely eddig 111 ezer munkahely megvédésében vesz részt. Összességében több, mint 1 millió ember számára nyújtott már segítséget, támogatást a kormány a gazdaságvédelmi akcióterv keretén belül. Hozzátette: azonnal elérhetővé tesznek egy 3 milliárd forintos keretet a vírussal összefüggő projektek finanszírozására. Ennek célja önellátóvá tenni Magyarországot a védekezőeszközök előállításában, az ország átfertőzöttségéről és a vírus terjedéséről pontos képet adó visszajelző rendszer felállítása, valamint a felkészülés a jövőbeli hasonló helyzetekre. Schanda nyomatékosította, hogy nem engedhetjük meg a válságot kihasználó külföldi cégek tulajdonszerzését a magyar gazdaságban, háttérbe szorítva a magyar emberek érdekeit, mert ez nemcsak gazdasági, hanem szuverenitási kérdés is. E célból hozta a kormány azt a rendeletet, amely 2020 végéig miniszteri engedélyhez köti a külföldi tulajdonszerzést magyar stratégiai jelentőségű vállalatban. A vegyi szektorban, egészségügyben, védelmi iparban, élelmiszergazdaságban a bizonyos típusú és mértékű ügyleteket be kell jelenteni a belgazdaságért is felelős technológiai miniszternek, aki tudomásul veheti vagy megtilthatja azt.
Lecsengőben a járvány, de még nincs vége
Müller Cecília országos tisztifőorvos ismertette, hogy jelenleg 1436 igazolt, aktív fertőzés van (ebből 592 Budapesten), eddig 1836-an gyógyultak meg, és 499 személy hunyt el (ebből 299 Budapesten) a fertőzéssel összefüggésbe hozhatóan. Jelezte, hogy most már jónéhány napja több a gyógyult, mint az aktív fertőzött, és csökken a fertőzöttek, valamint a kórházban ápoltak száma is. Százezer főre számítva 38 fertőzött az országos átlag; ennél jóval magasabb az arány Budapesten (102), Zalában (92), Fejérben (88) és Komárom-Esztergomban (81). A tisztifőorvos hangsúlyozta: a cél a vírus eltüntetése a zárt közösségekből, amit további szűrővizsgálatok szolgálnak majd. Jó hír, hogy nem növekedett az érintett intézmények száma, továbbra is 33-ban van jelen a fertőzés. Ezekben összesen 5991 főt ápolnak, akik közül 886-an fertőződtek meg, és 115-en hunytak el olyanok, akik valamely betegségükhöz társultan kapták el a vírust.
Aki kórházba került, az csak negatív laboratóriumi teszttel kerülhet vissza onnan
– tette egyértelművé Müller Cecília. Beszélt a járvány világméretű következményeiről is: összesen 5,5 millió megerősített fertőzést észleltek, ebből 346 ezren haltak meg, Európában pedig valamivel kevesebb, mint 2,1 millió fertőzöttet rögzítettek, és több, mint 174 ezer személy halt meg a koronavírussal összefüggésben.
Az élő közvetítést az Itt.Ott TV támogatja. 51 magyar tévécsatorna, bárhol a világon, kötöttségek nélkül! Smart TV-n és mobilon is nézhető! A visszanézhető változatot a Videa segítségével adjuk közre.
Az élő közvetítések között a PestiSrácok.hu PS Mozi archív videóriportjai láthatóak! Ha leállna a közvetítés, frissítse az oldalt!
PESTISRÁCOK.HU
Facebook
Twitter
YouTube
RSS