Kedden ismét sajtótájékoztatót tartott a járványkezelésért felelős operatív törzs, ahol beszámoltak a legfrissebb információkról és arról, milyen intézkedések várhatóak. Mint ismert, mára virradóra kiderült, 4926 az új fertőzöttek száma, ezzel a járvány kezdete óta összesen 529 122 főre nőtt a beazonosított fertőzöttek száma. Elhunyt 143 többségében idős, krónikus beteg, így az elhunytak száma 17 226 főre emelkedett. A gyógyultak száma folyamatosan nő, jelenleg 356 679 fő, de az aktív fertőzöttek száma is már 155 217 főre emelkedett. 9844 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 1067-en vannak lélegeztetőgépen. Az oltási program rendben, ütemezetten zajlik, Magyarország már a második az uniós átoltottsági ranglistán. A veszélyeztetettségük miatt továbbra is a regisztrált idősek oltása van elől a sorban.
Gál Kristóf, az ORFK szóvivője kezdte a sajtótájékoztatót, ismertette, hogy a hosszú hétvége alatt 2772 személy szegte meg a maszkviselési szabályokat, 1883 ember szegte meg a kijárási tilalmat, 300 esetben intézkedtek a tranzitálási szabályok miatt. Müller Cecília elmondta, hogy napról napra egyre több fertőzöttet regisztrálnak. Úgy fogalmazott, hogy több európai ország különféle intézkedéseket léptetett életbe, ezért minden intézkedést be kell tartani.
Leginkább az egészségügyi ellátórendszerre nehezedik teher, a hosszú hétvégén több mint 1100-zal nőtt a kórházban lévők száma. Az intenzív osztályon is egyre több fiatal van. Nehéz hetek előtt állunk
– közölte, majd azzal folytatta, hogy több, mint 120 ezer Pfizer-vakcina érkezett kedden, holnap 100 ezer Sinopharm-vakcina jön.
Elmondta, hogy jelenleg 9844 ember van kórházban, napról napra új kórtermeket kell nyitni, de most már új részlegeket kell megnyitni.
1066 ember van lélegeztetőgépen. A következő hetekben is emelkedő számokra kell számítani, mivel a szennyvízadatok sem javultak. Ha nem mutálódott volna a vírus, akkor sokkal jobb helyzetben lennénk
– közölte és azzal folytatta, hogy az előbb említetteken kívül még AstraZeneca oltóanyag is jön majd hazánkba. Az országos tiszti főorvos kijelentette, a legfontosabb a megbetegedés elkerülése.
Egyelőre nem lehet tudni, hogy miért zajlik valakinél enyhén, mások esetében súlyosabb módon a betegség. Elsősorban a cukorbetegségben szenvedőknél kell súlyosabb lefolyásra számítani
– mondta Müller Cecília.
A tisztifőorvos elmondta, amennyiben lesz nagyobb mennyiségű oltóanyag, akkor tovább bővítik az oltópontokat, az oltakozási hajlandóság is növekszik, mivel november óta 12-ről 46,4 százalékra nőtt az oltást felvenni akarók aránya.
Csak ez az egyetlen kiút
– hangsúlyozta az országos tisztifőorvos.
Véleménye szerint az idősek körében azért van kevesebb fertőzés most, mert megkapták a második védőoltást is. Az AstraZeneca-oltóanyagról azt mondta, hogy az uniós gyógyszerügynökség és a WHO szerint 17 millió beoltottból került ki 13 trombózisos. Ezeknek az eseteknek száma nem haladja meg az oltás nélküli időszak számait. Sokkal nagyobb az esély, hogy a koronavírus szövődményeibe belehalunk, mint az oltási kockázatba.
A betegség elkapása sokkal nagyobb kockázat, mint a védőoltás beadása. Nem tudták összefüggésbe hozni a védőoltás beadásával a trombózisos eseteket. Maga a betegség is vérrögképződéssel jár. Ezek a számok arra késztetnek minket, hogy minden erőnkkel azon kell lenni, hogy minél kevesebben kerüljenek kórházba, és ezért az kell, hogy időben forduljunk orvoshoz. Minél hamarabb, a tünetek megjelenése esetében, rögtön forduljunk orvoshoz
– mondta és azzal folytatta, hogy a szakemberek is az otthoni kezelést próbálják előnyben részesíteni.
Újságírói kérdésre Müller Cecília úgy válaszolt, az AstraZeneca-vakcina esetében a bizonyítékokon alapuló orvostudományra építenek, így a WHO és az európai gyógyszerügynökség ajánlásait követik. Kijelentette, hogy a brit mutáns fertőzőképessége lényegesen nagyobb, nagyon gyorsan fertőz, és nagyon gyorsan súlyos állapotba kerül a fertőzött személy. Müller Cecília kérdésre azt mondta, hogy a korábban fertőzött személy három hónapig biztosan rendelkezik ellenanyaggal. A jelenlegi javaslat szerint csak három hónap után kapnak oltást a korábban fertőzött személyek.
Vezető kép: MTI/Balogh Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS