A súlyos esetek száma is nehezíti a harmadik hullám járványügyi kezelését – mondta el Müller Cecília országos tisztifőorvos a koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs szerdai sajtótájékoztatóján. Hozzátette: egyre többen szorulnak kórházi kezelésre, és egyre súlyosabb esetekkel találkoznak; előfordul, hogy egész családok kerülnek kórházba. Müller Cecília elmondta, hogy a járvány kezelése közügy, így mindenkinek hozzá kell tennie azt, amit tud. A tisztifőorvos szerint minden gyógyszer szedése csak orvosi javaslatra történhet. A favipiravir egy vírusellenes szer, ezért azt javasolja Müller, hogy aki pozitívvá válik, az kapja meg azt a tájékoztatót, hogy ez a gyógyszer miben tud segíteni, ki szedheti, és ki nem.
Müller Cecília országos tisztifőorvos elmondta az operatív törzs szerdai tájékoztatóján, hogy egyre nő a betegek száma és az új fertőzöttek száma is. A kórházakban kezelt fertőzöttek száma drasztikusan nő, és mára 120 ezer fölé emelkedett az aktív fertőzöttek száma. Egyre többen szorulnak kórházi kezelésre, és egyre súlyosabb esetekkel találkoznak; előfordul, hogy egész családok kerülnek kórházba. A tisztifőorvos elmondta, hogy vannak, akik a kórházba kerülést követő néhány óra elteltével egyből lélegeztetőgépes kezelésre szorulnak. Elhunyt két harmincas éveiben járó fiatal is, akiknek nem volt alapbetegségük – a jelen ismeretek szerint. Müller Cecília szerint ezért is fontos betartani a higiénés szabályokat.
Kicsit fogy az erőnk, de ezt nem engedhetjük meg magunknak!
– mondta el Müller Cecília, aki hozzátette, hogy fontos, hogy a kórházban kezeltek száma napról-napra növekedik, és ilyen magas ez a szám soha nem volt még, a kórházban kezeltek tíz százaléka lélegeztetésre szorul. Nem véletlenül kérik, hogy tartsuk be a szabályokat.
Fontos a megelőzés
Müller Cecília azt is hangsúlyozta, hogy tavaly ilyenkor még azt tudták, hogy egy rendszerbetegségről beszélünk, de azóta kiderült, hogy az egész szervezetet megbetegítheti a vírus, nemcsak a tüdőt.
Ez egy rendkívüli kihívás a tudománynak, a járványügyi szakembereknek és a klinikusoknak is
– szögezte le.
Fontos, hogy megelőzzük a betegséget! Ha meg tudjuk előzni a fertőződést, akkor meg tudjuk előzni a kórházba kerülést, így a kórházak túlterheltségét, és a szövődmények kialakulását is. (…) Önmérsékletet kell gyakorolni! Minden kontaktust, amit csak lehet, azt halasszuk el, mert fontos, hogy ne fertőzzük meg egymást
– kérte Müller Cecília, aki hozzátette, hogy a járvány kezelése közügy, így mindenkinek hozzá kell tennie azt, amit tud. Kiemelte azt is: arra kérik a háziorvosokat, hogy főleg az időseket oltsák be. Igaz, hogy mások is veszélyeztetettek, de az idősek fokozottan azok.
Most járványügyi készültség van, és a kórházaknak még több kihívással kell szembenéznie. Elegendő ágy, lélegeztetőgép áll rendelkezésre, és az egészségügyi személyzetet úgy próbálják meg koncentrálni, hogy bírják a terhelést
– mondta Müller Cecília, aki arra kéri az időseket, hogy fogadják el a vakcinákat, ne vacilláljanak, mert nincs mire várni. Egy oltás is nagy előrelépést jelent a védettség kialakulásához, így kéri, hogy jelentkezzenek az idősek és vegyék fel a védőoltást.
Az orvosok jól tudják, hogy mivel kell oltani. Több háziorvos is ma kapja meg az AstraZeneca-oltónyagot
– tette hozzá.
A fiatalok is vállaljanak felelősséget, kérhető a favipiravir
A kórházi oltópontokon a Szputnyikkal és a Pfizerrel oltanak
– mondta el a tisztifőorvos. A fiataloknak azt üzeni Müller Cecília, hogy vállaljanak felelősséget, és tartsanak ki, mert máshogyan nem lehet legyőzni a vírust, csakis együtt, közösen. A kórházi esetek csökkentése érdekében a favipiravir gyógyszer kérhető a háziorvosoktól; velük lehet megbeszélni, hogy szüksége van-e erre a gyógyszerre az adott betegnek. Müller Cecília elmondta, hogy most egyre jobban megnő a vérplazma iránti igény, ezért kérik, hogy aki tud, adjon vérplazmát, jelentkezzenek a véradó állomásokon. A feltételeket az Országos Vérellátó Szolgálat oldalán találják meg.
1 alá kellene szorítani a reprodukciós rátát
Kérdésre Müller Cecília elmondta, hogy egy vírus reprodukciós rátája azt jelenti, hogy egy fertőzött személy hány másik esendőnek tudja átadni. Ez a kórokozó jellemzője. Az úgynevezett “vadvírus” esetében jellemzően egy beteg két másik személynek tudta átadni a fertőződést.
Amikor a brit mutánsról beszélünk, arról van szó, hogy megváltozott ez a képessége, mert egy fertőzött személy 3–4 másiknak tudja átadni a betegséget
– mondta el Müller Cecília.
Az a védekezés célja, hogy a fertőződés útját megszakítsuk, ezért is tartsuk be a higiénés szabályokat
– tette hozzá, majd kiemelte: 1,3 a reprodukciós ráta most, amely jónak tűnik, de még mindig terjed a betegség. 1 alá kellene szorítanunk ezt a rátát ahhoz, hogy csökkenjen a fertőződés veszélye.
Gyógyszert ne szedjünk a saját szakállunkra
Müller Cecília elmondta azt is, hogy minden gyógyszer szedése csak orvosi javaslatra történhet. A favipiravir egy vírusellenes szer, ezért azt javasolja Müller, hogy aki pozitívvá válik, az kapja meg azt a tájékoztatót, hogy ez a gyógyszer miben tud segíteni, ki szedheti, és ki nem. Müller Cecília azt kéri, hogy mindenki konzultáljon a háziorvosával, mert a háziorvos tudja megmondani, hogy ezt a gyógyszert el kell-e kezdeni szedni, vagy sem.
Önállóan senki ne kezdjen el gyógyszert szedni
– tette hozzá. Kérdésre azt is elmondta, hogy nehéz arra válaszolni, hogy aki már volt beteg, újra megbetegedhet-e.
Sokféle tulajdonsága van a vírusnak, de a szakirodalom szerint, aki átesik rajta, termelődik a szervezetében ellenanyag, így ha meg is fertőződne, vélhetően enyhébben zajlana a vírusbetegség lefolyása
– mondta el a tisztifőorvos.
Egyre többen sértik meg a maszkviselési szabályokat
Kiss Róbert rendőr alezredes azt is elmondta a szerdai tájékoztatón, hogy az elmúlt 24 órában a maszkviselési szabályok megsértése miatt 575 személlyel szemben intézkedtek a rendőrök; így összesen 29 484 ilyen intézkedés történt a vonatkozó rendelet hatályba lépése óta. 525 személy ellen azért volt szükség a fellépésre, mert megszegték a 10 ezer fő feletti lakónépességű településeken a közterületi maszkviselésre vonatkozó önkormányzati rendeletet. Közterületen, tömegközlekedési eszközökön és azok várakozóhelyein 22 személlyel szemben, a kereskedelmi üzletekben és bevásárlóközpontokban 28 személlyel szemben intézkedtek maszkviselési kötelezettség figyelmen kívül hagyása miatt.
A vendéglátóhelyekre, szórakozóhelyekre, szálláshelyekre és szabadidős létesítményekre vonatkozó korlátozó intézkedések megszegése ügyében ezidáig 845 rendőri intézkedést foganatosítottak; ebből az üzemeltető és tulajdonos felelőssége 215 esetben volt megállapítható, míg 630 rendőri intézkedést az üzletek korlátozott nyitvatartására, illetve a bent tartózkodás tilalmára vonatkozó szabályok megszegése miatt kellett kezdeményezni – ismertette Kiss Róbert.
Az elmúlt 24 órában 339 rendőri intézkedést végeztek a kijárási tilalom, illetve a közterületi magatartási szabályok, a csoportosulás, a gyülekezések tilalmára vonatkozó rendelkezések megszegése miatt. 14 személy sértette meg a kutyasétáltatásra vonatkozó szabályokat. A november 4-i kijárási korlátozás, illetve jogutódja, a november 10-én 24 órakor hatályba lépett kijárási tilalom ellenőrzése óta ezidáig 48 279 rendőri intézkedést végeztek el.
Kiss Róbert azt is elmondta, hogy az elmúlt 24 órában is ellenőrizték a korridorokat, 53 rendőri intézkedést hajtottak végre, így a beutazási korlátozásokról szóló kormányrendelet szeptember 1-jei hatályba lépése óta ezidáig 13 189 rendőri intézkedést végeztek a szabályok megszegése miatt. A hatósági házi karantén adatokkal kapcsolatban Kiss Róbert rendőr alezredes elmondta, hogy 15 241 alkalommal helyszíni ellenőrzést végeztek a rendőrök; az elrendelt hatósági házi karanténok száma 8033, így a mai napon az elrendelt és érvényben lévő hatósági házi karanténok száma 42 362.
A koronavirus.gov.hu kormányzati portál ma reggeli, friss tájékoztatása szerint a járvány harmadik hullámának felszálló ágában vagyunk, egyre nő az aktív fertőzöttek és a kórházi betegek száma, a kormány ezért is döntött a korlátozások szigorításáról, amelyek hétfőn léptek életbe. Szerda reggel 5653 az új fertőzöttek száma, ezzel a járvány kezdete óta összesen 480 860 főre nőtt a beazonosított fertőzöttek száma. Elhunyt 179, többségében idős krónikus beteg, így az elhunytak száma 16 325 főre emelkedett. A gyógyultak száma folyamatosan nő, jelenleg 340 844 fő, de az aktív fertőzöttek száma is már 123 691 főre emelkedett. 8348 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 844-en vannak lélegeztetőgépen – írják.
Forrás: koronavirus.gov.hu, PS/MTI; Kiemelt kép: MTI/kormany.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS