Az Állami Egészségügyi Ellátó Központ megerősítette, hogy szeptember 20-án csoportos felmondást nyújtottak be az ajkai Magyar Imre Kórház intenzív osztályának orvosai és aneszteziológusai. Tették ezt azt követően, hogy olyan magas bérköveteléssel álltak elő, amelynek elfogadása komoly bérfeszültséget váltott volna ki az intézményben. Az öt orvos felmondási ideje alatt, ami másfél hónap, megoldják a pótlásukat. Az ellátás zökkenőmentes, azt a történtek nem érintik – áll a közleményben. A PestiSrácok megtudta, a felmondott orvosok egymillió forintos fizetésemelést kértek.
Hetek óta hangolnak az ajkai kórház ellen az ellenzéki médiában, ami nem meglepő abban a városban, amely az ország egyik utolsó szocialista bástyája. Az intézmény vezetését lassan egy éve olyan főigazgató látja el, aki kiváló kapcsolatot ápol a kormányzattal és a fenntartóval. Ennek köszönhetően több, mint 5 milliárd forint értékű fejlesztés, eszközbeszerzés, felújítás, és az egészségügyi szakemberek, orvosok, ápolók, szakdolgozók létszámának bővítése is megtörténhetett a közelmúltban.
A békát nem képesek lenyelni a városban pozíciójukat még tartó balliberális, illetve régi baloldali erők. Folyamatosan vegzálják az új kórházigazgatót, önkormányzat előtti meghallgatásokra próbálták citálni, és a helyi sajtóban is folyamatos a hangulatkeltés a kórház és vezetése ellen. Ezek után felmerül a kérdés, vajon a belső feszültségek mennyire függetlenek a politikai harcoktól, illetve az is, honnan szerzi meg a belső információkat az ellenzéki média előbb, mint a fenntartó, vagy a kórház vezetése.
Néhány hete a valóságot jelentősen kiforgatva az a hír árasztotta el a sajtót, hogy az intenzív osztályon minden nővér felmondott. Ezzel szemben a valóság az volt, hogy a főnővér magasabb beosztást kapott a megye egy másik intézményben: volt, aki vele tartott, négyen pedig nyugdíjba vonultak. Hiába kongatták már akkor a vészharangot, hogy emiatt majd összeomlik a kórházban az ellátás, nem így történt. A nővérek pótlása azonnal megtörtént. A betegek semmit nem éreztek meg abból, ami történt.
Ez alkalommal úgy tudjuk, öt orvos állt fel és próbált magának az orvoskollektíva többi tagjával szemben jelentős előnyöket kikövetelni. Az igazgatónak pedig nem volt más lehetősége, mint nemet mondani a kérésre.
Míg az ellenzéki sajtó azt szajkózza, azért nincs elég orvos és egészségügyi szakember a rendszerben, mert a kormány másra költi a pénzt és nincsenek jól megfizetve az egészségügyben dolgozók, a számok egészen mást mutatnak.
Egymilliós béremelést követeltek
Az intenzív osztályon dolgozó nővérek bére például információink szerint megközelíti a félmillió forintot havonta, az intenzív ügyeletes orvosai, aneszteziológusai pedig csaknem 2 milliót visznek haza.
Az ajkai kórházban összesen 107 orvos dolgozik jelenleg. A távozó orvosok és aneszteziológusok többsége szerződéssel, órabérben lát el ügyeletet a Magyar Imre Kórházban. A hét csak néhány napján dolgoznak. Mivel az éjszakai ügyelet során nincs folyamatosan feladat, gyakran óránként 25 ezer forintért aludhattak az orvosi szoba pihenőjében.
A felmondott orvosok követelése több kollégát is felháborított. A kórház egyik, neve elhallgatását kérő orvosa a PestiSrácok.hu-nak azt mondta, miközben távozó kollégáik azt hangoztatják, hogy őket nem a pénz motiválja, valójában arról van szó, hogy fejenként egymilliós fizetésemelést követeltek. Ha ezt megkapták volna, akkor mostantól nem 2, hanem 3 milliót keresnének havonta.
Hangulatkeltő góc a kórházban a most felállt orvoscsapat
A nekünk nyilatkozó doktor szerint a szóban forgó, most felmondott orvoscsoport igazi gócpont, jó ideje mérgezi az intézmény levegőjét hangulatkeltéssel, a többi kolléga lázításával. Vagy a körülményeket, a felszereltséget szidják a többieknek, miközben milliárdos fejlesztéseken van túl a kórház – az intenzív osztály is a közelmúltban kapott új eszközöket, ágyakat -, vagy a kollégáikat becsmérlik.
Az utóbbi hetek például a névtelenséget kérő orvos szerint azzal teltek, hogy az új nővéreket szapulták, járatták le a társaik előtt azzal, hogy butának, tapasztalatlannak állították be őket, pedig van közöttük, aki több évtizedes ápolói múlttal rendelkezik.
Bár korábban is gyakran morogtak, elégedetlenkedtek, hőzöngésük azután vett komoly lendületet, hogy szakmai hiányosságok és fegyelmi vétségek után pár hónapja távozott egyik kollégájuk. Az aneszteziológus orvos ellen egyébként etikai vizsgálat is indult, mivel a közösségi médiában valótlan bejegyzésekkel igyekezett megingatni a magyar egészségügybe vetett bizalmat. Előfordult, hogy a raktárban fotózta le a leselejtezett régi bútorokat és azzal a szöveggel tette ki a Facebookra, hogy ilyen ágyakon fekszenek a betegek az ajkai kórházban. Bejegyzéseiben naponta szidalmazta a kórház vezetését, a kormányt és a kormánypárti politikusokat, méghozzá a legdurvább kifejezésekkel. Kásler Miklós emberi erőforrás miniszterről például a kinevezése után azt írta, hogy “kár, hogy nem szakadt az anyjába a feje”. Az aneszteziológus nem kímélte a hétköznapi embereket sem és rendszeresen nyilvánul meg orvoshoz nem méltó módon. A gyenesdiási strandon villámcsapást elszenvedett idős embereket, akik közül egy életét veszítette, egy pedig életveszélyes állapotban került kórházba, “retardáltnak” titulálta, amiért a viharban a fa alá álltak.
Az intenzív osztály orvoskollektívája az imént bemutatott aneszteziológussal együtt, egy csapatban érkezett az ajkai kórházba, és a jelek szerint nagyjából egyszerre távozik.
Új struktúrában, új orvosokkal zavartalanul folytatja az ellátást az ajkai kórház
Az Állami Egészségügyi Ellátó Központ közleménye szerint a Magyar Imre Kórház menedzsmentje több tárgyalást követően elfogadta az aneszteziológiai és intenzív osztály orvosainak felmondását; távozásukig, a rendelkezésre álló másfél hónap alatt gondoskodik az orvosi állomány utánpótlásáról. Haladéktalanul elkezdték a tárgyalásokat azon szabad kapacitással rendelkező orvosokkal, akikkel a jövőben új struktúrában fogják biztosítani a zavartalan és folyamatos ellátást.
Vezető kép: Ajkai Kórház
Facebook
Twitter
YouTube
RSS