Rengeteg szavazót veszítettek azon baloldali-szociáldemokrata pártok, amelyek gazdaságpolitikájukat a neoliberális értékek felé mozdították el, derül ki egy friss kutatásból. Magyarország esetében is igaz, hogy a minimálbér reálértéke csak jobboldali kormányok alatt növekedett az elmúlt két évtizedben.
Matt Polacko, a Montreáli Quebec-i Egyetem kutatója, friss kutatásában hangsúlyozza, hogy a szociáldemokrata pártok hanyatlása az elmúlt néhány évtized egyik legfontosabb változása az európai politikában. A kutató 1965 és 2019 között 22 ország adatai alapján elemezte a jelenséget és arra jutott, hogy a baloldali pártok sok szavazót vesztettek, mivel gazdaságpolitikájukat inkább az ideológiai középpont felé mozdították el, eltávolodva sok hagyományos baloldali állásponttól. Polacko kiemeli, hogy ennek az átmenetnek kulcsfontosságú elemei a teljesen szabadpiaci logika, a privatizáció és a dereguláció, valamint a jóléti állam háttérbe szorítása – másnéven neoliberális gazdaságpolitikai elemek, amelyeket nagyon sok baloldali párt kezdett erőltetni az elmúlt évtizedekben. Ennek eredményeként a szociáldemokrata pártok a növekvő egyenlőtlenségek időszakában maguk is hozzájárulhattak az egyenlőtlenségek növekedéséhez. Arra is rámutat Polacko, hogy a szociáldemokrata pártok neoliberalizmus felé történő eltolódása azt eredményezte, hogy a választók gazdaságilag nem tudnak nagy különbségeket tenni a főáramú és a baloldali pártok között, így a politikai verseny olyan társadalmi-kulturális kérdésekre terelődött, ahol a jobboldali pártok előnyben vannak – írja a Mandiner.
Ráadásul arra is rávilágítanak Polacko eredményei, hogy a szociáldemokraták neoliberalizmus-fétise a munkás-, illetve középosztályi szavazó bázis elvesztésével járt, hiszen a neoliberális gazdaságpolitikai intézkedések a munkanélküliség növelésével és a bérek lefelé irányuló nyomásával jártak ezen csoportoknál, míg előnyben részesítették a legjobban keresőket. Polacko kutatása fontos abból a szempontból, hogy valós adatokkal vizsgálja a baloldali gazdaságpolitika hatását különböző országokban és alátámasztja azt, amire már többször is felhívtuk a figyelmet a Makronómon.
A 2010 előtti gazdaságpolitika szavakban, a 2010 utáni tettekben állt közelebb a baloldali értékekhez, legalábbis ami a minimálbérek alakulását illeti
– elemezte a minimálbérek alakulását Oláh Dániel közgazdász ebben a cikkben. A közgazdász elemzésében rámutat, hogy a baloldali kormányok alatt a minimálbér reálértéke általában csökkent, a jobboldaliak alatt szinte minden esetben emelkedett. Erre hívta fel a figyelmet György László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkára, aki Facebook posztban publikálta a frissített adatokat. Mint fogalmazott:
Az elmúlt 28 évben 16 év jobboldali kormányzás alatt növekedett a minimálbér vásárlóereje, 12 év baloldali kormányzás alatt csökkent. Magyarországon a jobboldalt érdeklik a dolgozó magyarok, a baloldaliak csak beszélnek róluk.
A magyar minimálbér alakulását egy brit portál is elismerte, amely rámutatott, hogy hazánkban a harmadik legnagyobb minimálbér emelkedés ment végbe a világon az utóbbi évtizedben, számoltunk be a Makronómon. Ami még itt érdekes, hogy a brit portál kutatása nemzetközi visszhangot kapott: még egy görög, baloldali – Ciprász pártjához közeli – portál is elismerte a sikeres magyar intézkedéseket.
Forrás: Mandiner; Fotó: PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS