A Momentum korábbi elnöke, Fekete-Győr András regnálása alatt azzal kampányolt, hogy ők sosem fognak összeállni a DK-val, aztán nem győzte magyarázni, hogy miért kötöttek végül szövetséget. A volt pártelnök hibájából úgy tűnik, nem tanult kollégája, Donáth Anna, aki most olyanokat mond, hogy előbb oszlatják fel magukat, mint hogy összeálljanak újra Gyurcsányékkal, illetve hogy a DK a hazugság kultúráját képviseli. Hazugság ide vagy oda, az önkormányzatokban azért együttműködik a két banda, amit Donáth büszkén vállal, egy belső hang pedig azt suttogja, hogy jobb, ha megjegyezzük a momentumos üdvöske szavait, mert egy-egy “rendkívüli” összeállásnál fogjuk még emlékeztetni nagy kijelentéseire. Továbbá megismerhetjük Donáth vágyvezérelt álmát arról, hogyan akar a Momentum az ellenzéki összefogás élére állni. És megszelídíteni Gyurcsányt.
Donáth állítása szerint a választás éjszakáján beszélt utoljára Gyurcsány Ferenccel, aki még arra sem méltatta, hogy reagáljon, amikor a momentumos politikus kilépett abból az elhíresült Signal chatből, amiből Márki-Zay Pétert a kudarc után maga Gyurcsány dobta ki onnan. Donáth ugyanakkor megjegyezte, hogy nem hadüzenetként írt publicisztikájában olyat, hogy a kormányváltás gátja a DK, hanem azért mert ezek a tények. Majd úgy fogalmazott:
A Momentum azt a politikai kultúrát képviseli, amely az igazságon, a felelősségvállaláson, a kritika elfogadásán és az abból való tanuláson alapul.
Ezen most próbáljunk meg mosolygás nélkül túllendülni és menni a Telexnek adott interjún tovább, hiszen arra is van magyarázat, hogy miért pont most bukott ki belőle, hogy nem kér Gyurcsányékból, legalábbis ennyit nem. Ennek oka, hogy most fogalmazódott ez meg benne – véletlenül sem stratégia vagy a kampányterv része –, egyszerűen csak évek kellettek, hogy összeálljon a fejében az a kép, amit úgy 5–10 éve mondogatnak a választói. A gyors felfogású momentumos ezt követően megmagyarázza, hogy az önkormányzati választáson azért működnek együtt mégis a DK-val, mert ott nem nézik a pártlogót (ezek szerint ott nem gond, hogy a hazugság kultúráját képviselik Gyurcsánék). A kedves olvasó ne keressen logikát ebben; a baloldal éppen emiatt a (nevezzük különleges) felfogás miatt tart ott, ahol. Az előválasztás azonban idén sem marad el, mert ahol nagy a marakodás, ott jön a képbe a demokrácia.
Ha már politikai kultúraváltásról beszélt Donáth, természetesen előkerült, hogy aki hazudik, annak lesz-e következménye, amire nem mondhat mást, mint hogy igen. Sőt, a sajátjaival még szigorúbb is, náluk van ennek következménye, volt, akinek ezért kellett távoznia a pártból. Ennek ellenére, bár végzettségéről hazudott Hajnal Miklós, mégis ugyanúgy a párt tagja, ahogyan Cseh Katalin is hazudott arról, hogy vegán, mégis maradt ott, ahol van. Fekete-Győr Andrásról nem is beszélve, aki elsőként ígérte meg, hogy nem állnak össze a DK-val, mégis összeálltak. És ezek még csak azok a példák, amik hirtelen az ember eszébe jutnak.
Nem hagyják, hogy a DK ledarálja őket
Donáth kitért arra is, hogy úgy látja (szerencsére a szemével nincs gond, csak a felfogásával), hogy a DK a szövetségeseket egy idő után ledarálja. Ők viszont előbb számolják fel magukat, mint hogy ezt hagyják. Mint mondja:
Azt szeretném, hogy vegyük komolyan a választókat. Ha egy párt elveszti a választóit, akkor elveszti a létezésének értelmét, függetlenül attól, hogy van-e parlamenti frakciója, vagy sem.
Itt halkan jegyeznénk meg, hogy a Párbeszédnek Menczer Tamás külügyi államtitkár szerint konkrétan nincsenek szavazói, de a legnagyobb jóindulattal is csak egy százalékot érnek el. Reméljük, időben szól majd Szabó Tímeáéknak Donáth, hogy ideje lehúzni a rolót.
A legerősebb párttá akarnak válni a túloldalon
Bár Donáth szidja Gyurcsányékat, mégis azt az elvet próbálja követni, mint a DK, hiszen azt mondja, hogy a választói bázis megerősítése a fontos, akkor lesz “hatalmuk” az ellenzéki asztalnál is. Azt viszont ő sem tagadja, hogy megrekedtek egy szinten, nincs további támogató, apátiában a párt. Állítása szerint a háttérben sok munka van, de ez a választókat nyilván nem érdekli, ha nincs politikai ajánlat. Ugyanakkor még mindig a szövetségben látja a fantáziát, hiszen tisztában van vele, hogy a Momentum gyenge a Fidesz–KDNP ellen egyedül. A terepet viszont meg kell tisztítani. Magyarul: ők akarnak az ellenzéki oldal vezérei lenni a DK helyett és ez az egész beszólogatás erről szól. Gyurcsányékat lenyomni viszont nem lesz egyszerű: erről érdemes lenne az MSZP-vel beszélgetniük, akik kormányzópártból a két százalékos támogatottságig süllyedtek.
Forrás: Telex; Fotó: MTI/Bruzák Noémi
Facebook
Twitter
YouTube
RSS