Baranyi Krisztina és Karácsony Gergely együtt ferencvárosi közterületeket neveztek át, amik a leendő Fudan egyetemi kampuszt határolják. Így lett Dalai Láma utca, Ujgur Mártírok útja, Szabad Hongkong út és Hszie Si-kuang püspök út.
Álljunk meg egy pillanatra az utcanevek értelménél: a dalai láma nem egy személy, hanem egy tisztség. Baranyi az InfoRádiónak adott interjúban azt mondta, hogy a dalai láma évtizedek óta száműzetésben él, azért nevezték el róla az utat.
Igen, a jelenlegi dalai láma, akit Tendzin Gyacónak hívnak. Amit Baranyi és Karácsony művel, az olyan, mintha a Köztársaság teret II. János Pál pápa tér helyett Róma püspöke térnek nevezték volna el, hogy ezzel emlékezzenek meg Wojtyla pápáról.
Nem beszélve arról, hogy a „Dalai Láma” angol átírásban írandó nagy kezdőbetűkkel, magyarul nem. És külön felhívom a figyelmet, hogy a Dalai nem a keresztneve, a Láma pedig nem a vezetékneve, ha esetleg azt hitték volna! Az Ujgur Mártírok útja pedig ujgurföldi Mártírok útját jelent, ha tényleg nagy M-mel írták, mint ahogy a balos sajtóban mindenhol megjelent.
Az utcanévadás önkormányzati hatáskör, de csak jog- és okszerűen folytatható. A 2011. évi CLXXXIX. törvény Magyarország helyi önkormányzatairól 14/A.§ (3) kimondja, hogy közterület élő személyről nem nevezhető el.
A 94/2012. (XII. 27.) számú fővárosi rendelet a közterület- és városrésznevek megállapításáról 4. § (1) kimondja: A közterületnév megállapításakor figyelemmel kell lenni a történelmi hagyományokra, a földrajzi környezetre és a nyelvhelyességi követelményekre. A kezdeményezéseket a szokatlanság és ejtésbeli bizonytalanság szempontjából is vizsgálni szükséges. A 2. szakasz szerint a közterület elnevezésekor előnyben kell részesíteni az irányjelölő és a helyhez kötődő neveket. A 9. § (1) szerint személyről közterületet elnevezni halála után, legalább 5 év elmúltával lehet.
A dalai lámáról történő elnevezés tehát törvénysértő.
Az utcanévadás a közterületek elkülönítését és azonosítását szolgálja első sorban, másodsorban – a szokásoknak megfelelően – földrajzi nevezetességek, történelmi elnevezések fennmaradását, hagyományok továbbélését, történelmi személyiségek megörökítését.
Amikor kizárólag a kormány szándékának a megakadályozása, Magyarország és egy másik állam között viszály szítása az utcanévadás célja, az nem önkormányzás, hanem politikai aktivizmus. Nem legitim, joggal való visszaélésnek tekinthető.
Ha már a történelmi hagyományokra is tekintettel kell lenni a névadásoknál: emlékezzünk vissza, mikor volt szokás Magyarországon külföldi személyekről politikai okból közterületet elnevezni! Volt itt már Hitler és Mussolini tér, Rosenberg házaspár utca, Dimitrov tér stb., és a legviccesebb: a kitalált személyről elnevezett Guszev utca. Minden esetben egy külföldi birodalomnak való behódolás jele volt az ilyen névadás. Nem véletlenül nyilatkozta ma Salát Gergely sinológus az InfoRádióban, hogy a Kína és Amerika közötti erőpróbában Ferencváros polgármestere és Budapest főpolgármestere Amerika mellé álltak, és onnan várhatnak jutalmat. Igaza van, hiszen kínai−magyar mérkőzés nem létezik.
Kína számára sértés, ami történt, és nem pusztán a kínai vezetés, hanem a kínai emberek számára – fejtegette a szakértő. Onnan ugyanis csak annyi látszik, hogy Magyarországon Kína – és nem a Párt – ellenségeit támogatják, Baranyiról vagy Karácsonyról nem fognak tudomást venni.
Vezető kép: Münnich Ferenc utcából Nádor utca 1989-ben, akkor még csak ideiglenesen. Fotó: Fortepan/Képszám: 60437
Facebook
Twitter
YouTube
RSS