Az emberi jogok szövetségi minisztere szerint az elnök úgy bánik a muszlimokkal, ahogy annak idején a nácik kezelték a zsidókat. Arról is beszámolt, hogy a muszlim gyerekeket azonosító számmal látnák el és nyilvántartásba vennék, ám a kormány ezt határozottan tagadta.
Nem enyhül a muszlim országok felháborodása Emmanuel Macron kijelentéseivel és tetteivel kapcsolatban, sőt, egyre feszültebb a helyzet. A minap a pakisztáni emberi jogok szövetségi minisztere, Shireen Mehrunnisa Mazari a Twitteren letámadta a francia elnököt. Szerinte ugyanis Emmanuel Macron pont úgy viselkedik a muszlimokkal szemben, mint ahogy a nácik viselkedtek a zsidókkal szemben. Mazari a bejegyzésben egy forrásra hivatkozott, ám a bejegyzését eltávolította a közösségi oldalról, miután Franciaország tiltakozott és arra kérte a minisztert, hogy törölje a gyalázkodó bejegyzést. Mazari először vonakodott ezt megtenni, a bejegyzésében közzétett linkre hivatkozott és hozzátette, hogy szerinte diszkrimináció az, hogy míg Franciaországban az apácák viselhetnek fityulát nyilvános helyeken, addig a muszlim nők nem hordhatnak hidzsábot.
Read link 4 source of story – if fake then get retraction of story published which I gave as link @FranceinPak instead of calling my tweet "fake"! Btw why are nuns allowed to wear their "habit" in public places but Muslim women not their hijab? Discrimination, n'est ce pas? pic.twitter.com/C7ApMN92EJ
— Shireen Mazari (@ShireenMazari1) November 22, 2020
Nem tudni, hogy Mazari a legolvasottabb amerikai napilap, a Washington Post főszerkesztője, Karen Attiah Twitter-bejegyzésére gondolt-e forrásként, mindenesetre érdekes egybeesés, hogy a főszerkesztő szintén ezzel a témával foglalkozott a közösségi oldalon. A bejegyzést azonban időközben már eltávolította, mivel nem volt megfelelő a valóságtartalma. Ezt maga Attiah is elismerte, ugyanis helyesbített, hogy nemcsak a muszlim gyerekek kapnának Franciaországban azonosítószámot, hanem minden gyermek. Hozzátette azonban, hogy az erről szóló törvényjavaslat valószínűleg olyan légkört teremt majd Franciaországban, amelyben a muszlimok még jobban szenvednek majd.
To specify, the bill wants to give all kids IDs.
But the rest of the tweet still stands. To act like Macron isn’t stoking Islamophobia is simply folly. https://t.co/Sp9UCCLlK7
— Karen Attiah (@KarenAttiah) November 22, 2020
Pakisztánban már a miniszter kijelentését megelőzően is rendkívül ellenséges volt a hangulat Franciaországgal szemben, több muszlim országban is voltak franciaellenes tüntetések, Bangladesben még egy Emmanuel Macront ábrázoló bábut is elégettek a tiltakozók. A helyzet tehát pattanásig feszült, Shireen Mehrunnisa Mazari pedig a mostani Twitter-bejegyzésével még tovább szította az indulatokat. A történtekre reagált a francia diplomácia is, a pakisztáni francia nagykövetség arra kérte a pakisztáni minisztert, hogy helyesbítse a közösségi oldalon közzétett bejegyzését. Erre válaszképp Mazari bejelentette a Twitteren, hogy az általa idézett cikket a kiadója azóta helyesbítette, így ő is törölte a Twitterről az ezzel kapcsolatos bejegyzését.
The French Envoy to Pak sent me the following message and as the article I had cited has been corrected by the relevant publication, I have also deleted my tweet on the same. pic.twitter.com/mgOS5RFYwm
— Shireen Mazari (@ShireenMazari1) November 22, 2020
A pakisztáni francia nagykövetség a Twitteren megköszönte Mazari helyesbítését és bocsánatkérését, majd hozzátették, hogy a szabad véleménynyilvánítás és a viták elengedhetetlenek a demokráciában, de azoknak hiteles és pontos tényeken kell alapulniuk.
Forrás: V4 Agency; Fotó: MTI/EPA/Sahzaib Akber
Facebook
Twitter
YouTube
RSS