A teljes egyetértés hiányában, a Lengyelországon kívüli huszonhét tagország által támogatott zárónyilatkozatot fogadtak el az Európai Unió állam- és kormányfői brüsszeli csúcstalálkozójuk első, csütörtöki tárgyalási napjának végén. Beata Szydło lengyel miniszterelnök már este bejelentette, hogy nem fogja aláírni e nyilatkozatot, sőt az ülés egyetlen dokumentumát sem fogja elfogadni – tudatta Twitter-üzenetében Preben Aamann, az Európai Tanács elnökének szóvivője csütörtök éjjel.
A tanács honlapján is olvasható tájékoztatás szerint az Európai Tanács elnökének a huszonhét uniós tagállam támogatásával elfogadott zárónyilatkozata konszenzus hiányában nem tekinthető az Európai Tanács, mint intézmény hivatalos dokumentumának. Beata Szydło lengyel miniszterelnök nem támogatta Donald Tusk Európa Tanács-elnök újraválasztását, és ennek megtörténte után, még a nap folyamán jelezte, hogy nem írja alá a csúcstalálkozó zárónyilatkozatát, sőt egyetlen dokumentumát sem.
A szövegben a 27 tagország vezetője a munkahelyteremtés, a gazdasági növekedés és a versenyképesség növelésének témakörében megállapította, hogy a 2008-as gazdasági világválságot követően hozott intézkedések meghozták gyümölcsüket. A gazdasági növekedés kilátásai valamennyi uniós tagországban biztatóak, ugyanakkor a munkanélküliségi mutatók továbbra is magasak. A fennálló bizonytalanságok miatt folytatni kell a gazdaság korszerűsítését célzó strukturális reformokat, erősíteni kell az államháztartást és támogatni kell a befektetéseket. Az Európa Tanács üdvözölte az EU-Kanada szabadkereskedelmi egyezmény európai parlamenti támogatását, valamint az Európai Bizottság határozatát, amely szerint az élelmiszer-ellátási lánc jobb működése érdekében magas szinten kíván foglalkozni az élelmiszerek kettős minőségének az unió belső piacán tapasztalt problémájával.
A testület kiállt Európa erősebb külső védelme és a migrációs válság Európán kívüli megoldása mellett a kibocsátó, illetve a tranzitországok támogatása által. Emellett azonban ismét a szolidaritást hangoztatták ez ügyben a tagországok között. A nyilatkozatban az is szerepel, hogy teljesültek az európai ügyészség létrehozásának jogi feltételei, és ezzel megnyílhat az út az uniós intézmény létrehozása előtt.
MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS