Végéhez értünk tavaly elkezdett cikksorozatunknak, amelyben az Aranykéz utcában felrobbantott Boros (József Károly) Tamás vállalkozó tanúvallomását ismertettük. Az utolsó birtokunkban lévő, közreadott jegyzőkönyv időrendben is az utolsó, de egyben remek áttekintést nyújt az olajos vállalkozó korábban ismertetett mondandójáról és az eddigiekhez képest részletesebben mesél az energol/conti car körröl, valamint azok rémtetteiről.
SZENVEDI ZOLTÁN – PestiSrácok.hu
A Borost kihallgató rendőrtiszt elsőként arra volt kíváncsi, hogy a tanú pontosan milyen vagyontárgyakat vitt be az olajüzletbe, amelyre Boros állítása szerint unokatestvére, Radnai László, a Conti Car Kft. vezetője kérte fel. A tanú elmondta, hogy Radnaiéknak átadta saját tulajdonú Mercedes 600 SEC típusú luxuskocsiját, amelynek 17 millió forint volt az értéke. Továbbá sógorának 14 millió forintot érő Mercedes 420 E típusú autóját, valamint a Mariott Casino 5 százalékos tulajdonrészét, amely lényegében a szórakozóhely koncessziós jogát jelentette. Ez Boros állítása szerint 40 millió forintot jelentett, de a kaszinó működtetőivel végül 25 millió forint kifizetésében állapodtak meg, így azt is odaadta Radnaiéknak. Aztán bedobta az üzletbe a Szeged-Szőregen lévő családi vagyont, egy iparvágánnyal rendelkező palackozóüzemet, amelyet privatizáció során 60 millió forintért vásárolt meg korábban. Valamint eladta a Citadella Night Clubot, amelynek bevételéből még 20 millió forintot adott a conti carosoknak.
Conti Car – Energol: egy csapat
A nagy közös vállalkozásban Radnaiék az Energol nagykörösi és a saját szegedi telephelyének őrzésének megszervezését, valamint egy vendéglátással foglalkozó cég vezetését bízták Borosra. A tanú szerint ebben az időszakban – 1996 nyarán – már egyértelműen érezhető volt, hogy a Conti Car és az Energol tagok szorosabbra fűzték kapcsolatukat, azaz “egy társaságot” alkottak. Hozzájuk kapcsolódott a Richfield autókereskedés két vezetője, akik “benne voltak ebben az üzletben és az un. háttérszámlázó cégeket ők bonyolítják, ill. a pénzszállításokban is részt vesznek.” Boros erre az időszakra teszi, amikor a két csapat “erős emberei”, azaz Tanyi György és Portik Tamás “megkezdték felvonulásaikat az országban (…) ezt is lenyúlták, attól is elvettek valamit, megkezdték ekkor már a budapesti éjszakai szórakozóhelyek terrorizálását”. A tanú állítólag ebben nem akart részt venni, így 1996 novemberében jelezte Radnainak kiszállási szándékát. Követelte, adják vissza a befektetett 120-130 millió forintját, valamint a beszállása óta keletkezett részesedését. Radnai részéről rendben lett volna a dolog, de később kiderült, eszükben sincs kifizetni Borost. Az olajos vállalkozó állítja, innentől kezdve fenyegetve érezte magát, megszaporodtak a névtelen fenyegető telefonok, sőt, Radnai László elintézte azt is, hogy a BRFK november 22-én elfogta, majd a bíróság előzetes letartóztatásba helyezte egy fővárosi robbantásban való segédkezés miatt. Mint a tanú elmondta, az olajosok el akarták őt tüntetni valamiképpen, ehhez a rendőrök segítséget nyújtottak, így decemberi szabadulása után el is utazott Bécsbe. Onnan az ORFK Szervezett Bűnözés Elleni Szolgálatának vezetője, Tonhauser László kérésére jött haza. Vele és munkatársával, Sándor István “Papával” Gödöllőn találkoztak, ahol elmondta neki mindazt, amit a rendőrségen jegyzőkönyvbe is mondott.
Pentitó lett a fenyegetett Borosból
A rendőrök örültek az információknak, ugyanis azok megyegeztek a saját adataikkal, így Borost felkérték: segítsen lebuktatni az olajmaffiózókat. Úgy tervezték, a csapattal való üzleti elszámolás jó alkalom lesz arra, hogy Borost betechnikázva lerántsa a leplet a bűnözőkről. A tervbe azonban hiba csúszott, ugyanis akárhány alkalommal találkozót beszéltek meg, az olajosok mindig megtudták, hogy Boros a rendőröket akarja rájuk uszítani. A fenyegetések ekkor már elég konkrétak lettek Boros állítása szerint. Tanyi György azt mondta neki: “ha nekem vagy a barátaim közül bárkinek bármiféle problémája lesz rendőrségileg, akkor ki foglak végezni téged is és a családod is, a sorrendet, hogy kin kezdjem, megválogathatod.“
Az ész, a rossz súgó, az ütőember, a bohóc és a többiek
Aztán kérdésre Boros végigveszi a Conti Car/Energol-csoport tagjait, elmondta, kiről mit tud. A Conti Car autókereskedés és a H-Build Rt. egyik tulajdonosáról, Radnai Lászlóról Boros azt állította, hogy a csapatban ő a gondolkodó, az ész. Radnai közös autókereskedést is vitt a BRFK volt életvédelmi osztályvezetőjével, Chilko Ferenccel Óbudán. Boros szerint Radnai a legális üzletein túl részt vesz illegális üzletekben, például gyorsüzletek lebonyolításában, vagy uzsorakölcsönök folyósításában. A gyorsüzletek a tanú szerint úgy valósulnak meg, hogy bevesznek lopott autót a Conti Car-ba, azt eladják, majd a tulajdonossal nem számolnak el, mert az úgysem mer szólni a rendőröknek. Érdekesség, hogy vallomásában a tanú egy olyan, konkrét uzsaraügyletről számolt be, amely miatt – a jelenlegi vád szerint – közvetve Prisztás Józsefet megölték. Ez pedig a Medveczky Ilona 300 millió forintot érő házára adott 50 millió forintos kölcsön. Boros szerint az ügyletet Lakatos András, azaz Kis Bandi bonyolította le Radnaiék részére, akik ily módon próbálták megszerezni a házat. Radnai László üzlettársáról, Csüllög Zsigmondról a tanú úgy fogalmazott, a csapaton belül ő a “rossz súgó”, aki az illegális dolgokat kieszeli. Kettejük csendestársa a Conti Carban pedig Tanyi György, aki a végrehajtó, az ütőember szerepét tölti be. Öt állandó emberrel dolgozik, de ha erődemonstrációt kellett tartani több száz embert is fel tudott vonultatni. Ennek alátámasztására Boros elmesélte, hogy Tanyi és vagy 150 emberük Újpesten kirabolta a Jampi nevezetű férfit, akitől 11 millió forintot vettek el. Ez a módszer Boros állítása szerint Tanyiék specialitása: ha volt a városban valamilyen nagy balhé, megkeresik az elkövetőket és “leveszik őket a megfelelő részesedés miatt.” Az Energol Rt “egyik fő emberéről”, Drobilich Gáborról a tanú úgy vallott, Radnai László ősrégi barátja, volt, hogy egy ügyben ültek még a rendszerváltás előtt. Társai Ferencsik Attila, Portik Tamás és Dékány István. Az energolos vezetőről Boros azt állította, több helyen vannak családi házai, tanyái, valamint a Gellért hegyen apartmanjai, amelyekben a moszkvai keresztapa, Szemjon Mogiljevics és emberei is laktak. “Nagy páncélozott Mercedesekkel jár, állandóan fegyveresekkel körülvéve. Ezekben a kocsikban rejtekhelyeken illegálisan tartott fegyverek is találhatók.” – jellemezte a tanú Drobilich szokásait. Az egykori betörőről, Ferencsik Attiláról, azaz Brazilról a vállalkozó azt mondta, hogy az Energol másik fő embere, a döntéseket együtt hozzák Drobilichal. Mellettük Portik Tamás “az erőszakot képviseli, ő a végrehajtó emberük“. Portik is állandó emberekkel dolgozik, az erődemonstrációkhoz pedig “vidékről fogad fel tulajdonképpen zsoldosokat, Ajka, Veszprém körzetéből.” A csapat jóbarátja, “bohóca” pedig Lakatos András, azaz Kis Bandi, aki az uzsorára kölcsönadott pénzeket adta ki, fektette be. “Ő volt a kirakat ember, aki aztán mindenkit becsapott”.
Anarchia és üzlet
A kihallgató a monori találkozó részleteire is kíváncsi volt, amelyen magas beosztású rendőrvezetői és a fent említett bűnözői kör egyezséget kötött orosz bűnözői csoportokkal arra, hogy Magyarországon tevékenykedhessenek és rendet csináljanak. Erről Boros elmondta, hogy a találkozón nem vett részt, arról 1996 őszén értesült a Conti Car autószalonban, ahol véletlenül egy beszélgetésbe csöppent bele. A diskurzusban Csüllög Zsigmond, Drobilich Gábor, Ferencsik Attila és Portik Tamás vett részt. Arról volt szó, hogy Jakab Géza tábornok, aki akkor a BRFK szervezett bűnözés elleni főosztályának vezetőjeként dolgozott megegyezett a moszkvai keresztapa, Szemjon Mogiljevics emberével, Igor Korollal, hogy Magyarországra jöhet, holott több rendőri szerv is körözi. Boros szerint talán még vádalkut is felajánlottak neki. Boros állítota, a tábornok még arról is megállapodott az Energol/Conti Car-körrel, hogy miközben Budapesten a robbantásokkal anarchikus állapotot idéznek elő, addig a rendőrség – a robbantásokra hivatkozva – határozottan fellép majd a bűnözői kör üzleti ellenfeleivel szemben. Így az olajos társaság át tudja venni az éjszakai élet ellenőrzését, a rendőrség pedig “nem piszkálta volna” őket. A másik célja az egyezségnek az volt – állította Boros -, hogy ha közvélemény a fővárosi robbantásokra figyel, “senkit nem érdekel egy Szegeden, vagy Nagykőrösön lebonyolított 1-2 milliárdos olajüzlet.”
Kis Bandi a conti carosok pénzét helyezte ki
A kihallgatás a “Kisbandi féle történet” említésével folytatódott, amely Boros vallomása szerint valamikor 1996 tavaszán kezdődött, amikor Lakatos András “már sok-sok pénzzel mozgott a városban és azokat különböző uzsorakamatokra helyezte ki.” Mint Boros mondta, ezek a pénzek kivétel nélkül Radnaiéktól származott, sőt, konkrétan a “Conti Car széfjéből vitte el és amiket beszedett oda vitte be.” Az autókereskedés egyik tulajdonosa, Csüllög Zsigmond vezette az elszámolást, a kockás füzetbe Boros elmondása szerint még Prisztás József is bekerült, hiszen “komoly pénzekkel járt be a Conti Carhoz“, igaz később összevesztek vele valamin, és eltűnt a telepről. A pentitó arra hivatkozva, hogy ugyan nem volt részese a dolognak, de minden a szeme előtt zajlott, azt állította, hogy a Lakatos András-féle uzsoraügyletek arra lettek kitalálva, hogy a fővárosi alvilágot megkopasszák és összeugrasszák.
Ismétlés a tudás atyja
A vallomás további, jelentős részében a fővárosi robbantások és támadások részleteit meséli el Boros kihallgatói előtt. A rendőrök a már korábban videóra és papírra rögzített vallomásba kérdeznek bele, de Boros sok újdonságot nem árul el, így mi sem ismételjük el újra, ha valakit az apró részletek érdekelnek, olvassa el a dokumentumokat, illetve lapozza föl a témában íródott korábbi cikkeinket, itt, itt és itt.
Címlapfotó: Boros Tamás temetésére igyekvő egykori “kollégák”. Népszabadság/Velledits Éva
Facebook
Twitter
YouTube
RSS