A birkózók 87 kg-os súlycsoportjában szerepel Losonczi Dávid, aki ma kezdte meg a szereplését Párizsban. Birkózónk egy könnyebb és egy nehéz ellenfélen tudott átlépni az első két körben, így a döntőbe jutásért birkózhatott. Ellenfele, az ukránból lett bolgár Szemen Novikov volt, aki tavaly Európa- és világbajnoki bronzérmet szerzett, utóbbi elődöntőjében éppen Losonczitól vereséget szenvedve. Most azonban egy pontszegény meccsen sikerült legyőznie a magyart.
Losonczi egyértelműen aktívabban kezdett, így a bolgárt küldték le parterhelyzetbe, de kiválóan védekezett, hiába emelte meg kétszer is a magyar, nem tudott pörgetni. A két birkózó nagyon kiegyensúlyozott meccset vívott, nem tudtak értékelhető akciót végrehajtani egymáson. A második menetre sem változott semmi, így természetesen Novikov visszakapta a technikai pontot viszonzásul, Losonczinak kellett lemennie. A bolgárnak esélye sem volt kiemelni a magyar birkózót, hamar fel is adta a próbálkozást, így állásból folytatták. A fura szabályok miatt azonban Novikov állt nyerésre, hiszen nemcsak az akcióból szerzett, hanem a technikai pontok esetében is számít, hogy ki szerezte utoljára. Ebben a szabályrendszerben megalapozzák a nézőt elidegenítő birkózást, hiszen az a birkózó az ügyes, aki átalibizi az első menetet, kivédekezi a parterhelyzetet, és csak a második menetben kezd teljes erőből küzdeni.
Az egész meccsen aktívabb Losonczi emiatt rákényszerült, hogy támadjon és kockáztasson, hiszen ellenfele értékelhető akció nélkül is nyerésre állt. Novikov megkontrázta a támadását, és kitolta a szőnyegről, ami a lényegen nem változtatott, hiszen az addigi 1:1-nél és az ezutáni 1:2-nél is nyert volna, ha tud akciópontot csinálni, és veszít, ha nem. Elkeseredett offenzívába kezdett, majdnem sikerült is a kitolás az utolsó másodpercekben, ám a befogott bolgár hasra feküdt, leértek a térdei, és így hiába tette őt ki a szőnyegről Losonczi, nem járt érte pont. Novikov jutott a döntőbe, Losonczi Dávid bronzéremért küzdhet holnap, a birkózás viszont nem kap jó reklámot az ilyen meccsekkel. Pedig biztos lenne lehetőség, hogy az akciódús birkózást serkentő szabályokat hozzanak, ahol nem az intések sorrendjével dől el, hogy az a jobb, aki jobban alibizik.
Korábban:
Jó nevű azeri ellenféllel kezdett világbajnokunk, Losonczi Dávid, Rafiq Hüseynov Tokióban olimpiai bronzérmes volt, igaz, egy súlycsoporttal lejjebb. A 24 éves magyar birkózó, aki tavaly, Belgrádban lett a világ legjobbja, remekül kezdte a találkozót, kitolta a szőnyegről Hüseynovot, majd az azeriek meg is challenge-elték ezt, de elvesztették, így egy további pontot jegyeztek fel a magyar javára. Az azeri birkózó passzivitásáért újabb ponttal gazdagodott Losonczi, de akciót nem tudott végrehajtani a parter helyzetből, így 3:0-ás előnnyel zárta az első menetet.
A második menetben Losonczi szabálytalankodott, fejelésért kapott két pontot Hüseynov, az előny még mindig megvolt, és a magyar birkózó fokozni is tudta. Álló helyzetből birkózva földre vitte ellenfelét és mögé is tudott kerülni – ezek egy akción belül 1-1 pontot értek, ezzel alakult ki az 5:2-es állás, amely hamarosan végeredménnyé változott, mert az azeri ezen a ponton elengedte a reményt.
A negyeddöntőben az oroszból honosított szerb Alekszandr Komarov jött szembe, aki sokkal keményebb diónak bizonyult, mint az előző körös ellenfél. Feltüzelt lelkiállapotban lépett ki a szőnyegre a magyar birkózó, és aktívabban is kezdte a meccset. Komarov passzivitásáért a mi oldalunkon volt az első pont, de Losonczi elkapkodta a parterhelyzetet, Komarov pedig villámgyorsan kiszabadult a fogásból és felpattant. A továbbiakban álló helyzetből összekapaszkodva dőltek le a földre; Losonczi befogta Komarov karját, és előbb a szerb, majd utána a mi fiúnk is kilépett a szőnyegről, így nekünk írták fel a pontot, de a szerbek challenenge-et kértek, és kicsit fura ítélettel megnyerték, ezzel 1:1-re módosult az állás.
Hiába támadott nagyon elszántan a második menet első pillantától Losonczi Dávid, a birkózás íratlan szabályai szerint nagyon egyenlőtlen mérkőzésnek kell lennie ahhoz, hogy ha az egyik versenyzőt leküldik parterhelyzetbe passzivitás miatt, akkor a másodikban ne az ellenfelét sújtsák ugyanezzel az ítélettel. A szerb tehát megkapta a második pontját is, és a földön támadhatott, kicsit meg is emelte a mi birkózónkat, de kiforgatni nem bírta, Losonczi jól menekült a szorult helyzetből. Menni kellett viszont, mert két perc volt hátra, és 2:1-re vezetett az ellenfél. Losonczi beleadott mindent, Komarov belassult mozgásából pedig úgy tűnt, hogy elfáradt. A magyar birkózó lendületesen nekitámadt mintegy másfél perccel a vége előtt a szerbnek, és kitette a szőnyegről, amivel 2:2 lett az állás, és Losonczi állt nyerésre az utolsóként szerzett ponttal. Az utolsó fél percben aztán összekapta minden maradék erejét Komarov, nagyon nekiindult, és noha befogni és dobni már nem volt sem technikai fölénye, sem ereje, megpróbálta kitolni a szőnyegről Losonczit, és meg is ítélték neki az egy pontot. Módos Péter szövetségi kapitány jó érzékkel kért challenge-et, hosszas, idegtépő videózás kezdődött a zsűriasztalnál. A visszajátszásból tisztán látszott, hogy Losonczi mindkét lába félig kint volt a szőnyegről, ami viszont fontosabb, hogy mindkettő félig bent volt. A zsűri szerencsére ugyanarra a megállapításra jutott, ami a képen is látható volt, így megnyertük a challenge-et, majd hamarosan a meccset is, Komarov a legvégére teljesen elkészült az erejével, és tétlenül lepörgették az órát a birkózók.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS