Alexa Károly és Kulin Ferenc a rendszerváltozás előtt sem tettek lakatot a szájukra: az általuk szerkesztett, a kádári diktatúra bajszát húzkodó Mozgó Világot 1983-ban végül maga alá gyűrte a rezsim. Stefka István lapigazgatónk mellett a két irodalomtörténészt, mint jeles konzervatív értelmiségieket arra kértük a Polbeatben: értékeljék a vasárnapi választási kudarc okait. Alexa, aki az MDF alapítója is volt, azt mondta: “vasárnap este olyan érzés lett úrrá rajtam, mint 1994-ben, amikor a választás éjjelén szembesültünk vele, hogy az egész ország vörösre vált és visszatérnek Horn Gyuláék.” Kulin Ferenc, aki az MDF-kormány kultúrpolitikusa, a rendszerváltás utáni parlament képviselője is volt, azt mondta: bár sok kiváló városvezetőt sodort most el az érthetetlen népharag, nem titkolhatjuk el, hogy számos kapzsi, a helybeliek akaratát megérteni képtelen fideszes polgármesternek is fügét mutattak a választók. Pedig mennyivel jobb lett volna, ha ezeket az elfáradt, rossz vezetőket rajthoz állni sem engedik.
A vitát vezető Huth Gergely szembesítette a vendégeket avval, hogy az első önértékelések szerint a Fidesz-KDNP nem is kétharmaddal, hanem egyenesen “négyharmaddal” nyerte az önkormányzati választást. Erre Kulin Ferenc kifejtette:
Nagyon örülök, hogy a legfelsőbb vezetőink optimisták: ha egy csapat csatát veszít, a tábornokokban meg kell maradjon a hit, a bizalom, a tekintély és a vezetni tudás képessége. Ha nem így volna, összeomlanának és a következő csatát is elveszítenék. Volt politikusként és humán értelmiségiként azonban nem tudok ilyen optimista lenni. Ez egy nagy pofon volt. Nekünk pedig az a fő dolgunk, hogy elemezzük a nagy pofon okait! Sokan és nagyot hibáztak, az újságírók is. Hogyan alakulhatott ki az a kép a jobboldaliak többségében, hogy biztos a győzelem?
Kulin úgy érvelt tovább: ennek a csalódásnak, vereségnek az egyik oka, hogy azt az irgalmatlan, indulatos, gyűlöletkeltő és zsigerből jövő kampánystílust, amit az ellenzék képviselt, a jobboldal nem tudta kikerülni, inkább belement maga is.
Alexa Károly azért hozzátette: a helyzet döbbenetes, az ország fontos nagyvárosait és fővárosát olyan emberek irányítják mostantól, akik egészen biztosan leépülést és romlást hoznak majd. Nagy kérdés, hogy hogyan lehetett volna védekezni az ellenzéki hazugságáradattal szemben? Talán mindent azonnal perelni kellett volna! Elmondhatatlan agymosás ment a másik oldalon, erre nem lett volna szabad úriemberként, egy legyintéssel reagálni.
Stefka István pedig megjegyezte:
Hova jutottunk? A kurvázást, a lopást, a tolvajlást megjutalmazzák a választók?! Önámítás, hogy csak a “rend” állt helyre a mindig is baloldali körzetekben. Ez nem rend, ezek a senkiháziak öt év alatt teljesen és visszavonhatatlanul tönkretesznek mindent, amit a jobboldal keserves munkával felépített!
Aztán Huth Gergely arra kérte a vendégeket, walesi bárdként járuljanak a király elé és mondják el, mit kellene jobban csinálni! Kulin Ferenc erre kifejtette: hibás a Fidesz humánpolitikája. Túl sok értékes emberen léptek át, túl sok a sértett ember.
Ez luxus
– fűzte hozzá. Másfelől – folytatta, egyetértve Stefkával és Alexával – az sem engedhető meg, hogy tele legyünk a nemzet ellenségeivel. Elfogadhatatlan például, hogy olyan tanárok taníthatnak, akik nyíltan, a diákok előtt szembefordulnak például a nemzeti szemléletű irodalomoktatással!
A beszélgetés egyik fordulataként a rendszerváltás utáni időkre emlékezve Kulin és Alexa több mítoszt és összeesküvéselméletet igyekezett eloszlatni. Elmondták, hogy egyszerű hazugság volt az is, miszerint Antall József visszautasította az amerikai dollár-százmilliókat.
Valójában a német újraegyesítés miatt hisztériázó egykori Antant-hatalmak gáncsolták el a magyaroknak felajánlott amerikai “új Marshall-segélyt”
– mesélte el Kulin Ferenc.
Nézze meg a teljes beszélgetést! Polbeat minden kedden este héttől élőben közvetítve a Revolution ’56 Szabadságharcos Sörözőből (II. kerület, Bem rakpart 53., a Margit híd budai hídfőjénél).
Készítette: László Petra és Susánszky Mátyás Pál/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS