Finn kezdeményezésre, a hetes cikkely szerinti eljárásban ma hallgatja meg az Európai Unió Általános Ügyek Tanácsa Varga Judit igazságügyi minisztert, hogy megállapítsák, sérült-e a jogállamiság és a demokrácia Magyarországon.
Az Európai Parlament által elfogadott Sargentini-jelentés alapján Magyarország ellen megindított jogállami eljárás egy év után lépett új szakaszába: az unió soros elnökségét betöltő finnek kezdeményezésére ma Varga Judit igazságügyi minisztert hallgatják meg az uniós ügyekért felelős miniszterek, hogy megállapítsák, sérültek-e a „demokratikus alapértékek” Magyarországon. Az Általános Ügyek tanácsában kérdéseket tehetnek fel a magyar félnek, és utána ajánlásokat fogalmazhatnak meg; esetleg dönthetnek arról, hogy további ülésnapokat szánnak a magyar helyzet megvitatására.
A meghallgatás jelen állás szerint zártkörű lesz; sem a magyar álláspontot, sem a döntést nem hozzák nyilvánosságra. A finn kezdeményezésnek célja még a jogállamisági mechanizmusok újratárgyalása; az új költségvetési ciklusban bizonyos támogatásokat csak akkor fizetnének ki, ha a kényes nyugati ízlésnek megfelelő kormányzás folyik a célba vett tagországokban. A tanács az Index európai uniós szakblogja szerint a következő fejezetek alapján tekinti át a magyar jogállamiság helyzetét: az alkotmányos és választási rendszer működése; az igazságszolgáltatás függetlensége és a bírók jogai; korrupció; adatvédelem; véleményszabadság; oktatási szabadság; vallásszabadság; a gyülekezés szabadsága; az egyenlő elbánáshoz való jog; kisebbségek jogai – beleértve a romákat és zsidókat –, illetve a kisebbségek elleni gyűlöletbeszéd elleni védelem; bevándorlók, menedékkérők és menekültek alapjogai; gazdasági és szociális jogok.
Forrás: Index, HVG
Facebook
Twitter
YouTube
RSS