
Giuseppe Conte olasz miniszterelnök kedden délután háromkor mond beszédet a római parlament felsőházában, ezután bizalmatlansági szavazás nélkül is benyújthatja lemondását Sergio Mattarella államfőnek, hivatalosan pontot téve az Öt Csillag Mozgalom (M5S) és a Liga pártja közös kormányzásának végére. Elemzők szerint azonban még meglepetés is bekövetkezhet.
A gyakori kormányválsághoz szokott olaszországi elemzők és a sajtó is csak találgatni tudja a lehetséges forgatókönyveket. Giuseppe Conte felszólalása a szenátusban a Liga augusztus 9-i indítványára válaszol, amellyel az eddigi kormánypárt bizalmatlansági szavazást kezdeményezett. Valójában ennek napirendre tűzését a Liga azóta nem szorgalmazta, ezért Giuseppe Conte beszédét nem fogja feltétlenül bizalmi szavazás követni, hacsak a kormányfő ezt nem kéri.
Az olasz politikai gyakorlat szerint a kormányfő a parlamentből az államfőhöz járul majd – a római felsőháztól nem messzi Quirinale elnöki palotába –, és benyújtja lemondását.
Ha ez a forgatókönyv valósul meg, Sergio Mattarella államfő szerdától a parlamenti pártok frakcióvezetőivel konzultál: egymás után fogadja őket a legkisebb politikai formációtól a legnagyobbig. Az egyeztetéssel az elnök felméri, hogy a tavaly felállt parlament munkája folytatható-e egy másfajta többséggel, vagy ennek hiányában előre hozott választásokat kell kiírni. A második esetben az államfő a választásokig ideiglenes kormányt bízhat meg. Hacsak az utolsó pillanatban nem történik újabb fordulat, a tavaly június elsején megszületett M5S-Liga kormány a keddi napon véget ér. Tehát Giuseppe Conte szerdán már nem járul a képviselőház elé, és elmarad az augusztus 22-re kitűzött szavazás is az olasz parlament létszámcsökkentéséről.
Matteo Salvini tíz nappal ezelőtti bizalmatlansági bejelentésekor az előrehozott választások tűntek valószínűnek, de az utóbbi napokban felerősödött az M5S és a balközép Demokrata Párt (PD) közös kormányának lehetősége. Ezt a PD-főtitkár, Nicola Zingaretti kezdetben kizárta, később viszont a PD-nek a korábbi főtitkár és miniszterelnök, Matteo Renzi vezette szárnya kerekedett felül, amely inkább az M5S-t választja, mint az urnákban való megmérettetést.
A jelenlegi felmérések az M5S-nek 10 százalékot se jeleznek, a PD-nek viszont 20 százalék feletti eredményt, mégis a két párt együtt a parlament felső- és alsóházában is többséggel bírna a 2018-as parlamenti választásokon kapott mandátumokkal. Nicola Zingaretti hétfői kijelentése szerint a PD “erős, a következő négy évig tartó” kormányt akar, ami azt jelenti, hogy szigorú feltételekhez köti az M5S-szel való országirányítást. Az M5S-PD házasságát szorgalmazta Romano Prodi volt olasz balközép kormányfő is, aki úgynevezett “garanciakormány” felállítását javasolta az ország működésének biztosítására. Romano Prodi nevet is adott az új formációnak: Ursula-kormánynak nevezte el Ursula von der Leyenről, az Európai Bizottság új elnökéről, ami Prodi szerint a római kormány Brüsszel iránti elkötelezettségét bizonyítaná.
A felmérésekben jelenleg 36 százalék fölött álló Liga nem bír többséggel a római parlamentben, mivel mandátumai számát a tavalyi parlamenti választásokon szerzett 17,4 százalék határozza meg. Elemzők szerint meglepetés is várható, ha a Liga az utolsó pillanatban “visszatáncol”, és minden ellentét dacára az M5S és a Liga mégis ismét közeledik egymáshoz, vagy ha bukik a kormány, de az M5S és a PD mégsem tud megállapodni. Az olaszországi politikai helyzet a tavaly márciusi parlamenti választások utánit idézi, amikor az M5S, a PD és a Liga közti politikai küzdelem 88 napig tartott. Most azonban sokkal gyorsabban kell megoldást találni az őszi költségvetési időszak közeledtével. Augusztus 27-ig Rómának az Európai Bizottság olasz biztosjelöltjét is meg kell neveznie.
Forrás: MTI; Vezető kép: MTI/EPA/ANSA/Riccardo Antimiani
Naprózsa
2019-08-20 at 11:27
Az ördögbe már! Salvininek nem kellett volna kenyértörésre vinni! Méghogy Renzi meg az 5* együtt? Más se hiányzik Európának!
Mondtam, hogy nem szabadna vabankot játszania Salvininak. Mégha új választást is írnak ki és megfordítja a liga-5* szavazatarányát, akkor is kivel fog összefogni?
Fülöp Ida
2019-08-20 at 13:30
Renzi már Salvini ezen lépését megelőzően elkezdett ellene szervezkedni. A baloldali demokrata párti és öt csillagos horrorkoalíció egyébként is létrejöhetett volna. Az öt csillagosok teljesen lehetetlenné tették a Liga politikai célkitűzései érvénysülését már az utóbbi időkben, és a migrációs politikában is teljesen kiszámíthatatlanok voltak. Elizabetta Trenta hadügyminiszter hadihajókkal kísértette be az Open Arms hajóját a legutóbb Lampedusa közelébe teljesen feleslegesen, és vissza akarja állítani az EU-s Sophia migránsbeszállító “hadműveletet”. Salvini először kormányátalakítást kért az öt csillagosoktól, többek között éppen Trenta menesztésével, aki többek között a bevándorlók teljes körű befogadás mellet kardoskodott a líbiai válság újból felerősödése okán. Amikor a kormányátalakításra nemet mondtak, akkor indult be Conte ellen Salvini. http://www.ilgiornale.it/news/politica/matteo-allattacco-delle-poltrone-nemiche-ora-tremano-1737825.html
zolatiguszti
2019-08-20 at 16:02
Igen csak azt kellett volna Salvininek felmérni hogy gyakran jobb au ellenséget a közelben tartani mint elengedni. Csak 36% uk van az édeskevés.Látható egész európában hogy ha egy kormánynak nincs 50% minimum rögtön kóstolgatni kezdik.Kivéve ha Soros féle.
Vízöntő
2019-08-20 at 08:48
Ha Salviniékat Conte átalakítással golyózza ki és az új kormány Salvini eltávolítása után megnyitja a kikötőket a csempészhajók előtt az felrobbantaná Olaszországot!
Az egyetlen józan út Conte-tól a lemondás benyújtása, az elnöktől meg a választások kiírása lenne!
khm
2019-08-20 at 11:23
Felejtsük el a “józan út”-at.
Sokkal valószínűbb a horrorkoalíció conte részéről.
Torockó
2019-08-20 at 08:32
Hajrá Liga, Forza Italia, Fratelli d’Italia!
Együtt győzni kell!
VAM
2019-08-20 at 07:03
Egy kávéra betévedő vendéget már a professzor úr, doktor úr megszólítás mellett miniszterelnök úrnak, miniszternek is lehet szólítani, oly sokszor változnak.