Tagadta bűnösségét a magyar alvilág egyik vezérének tartott, jelenleg jogerős szabadságvesztését töltő Portik Tamás a Lakatos Csaba elleni merényletkísérlet ügyében tartott előkészítő ülésen szerdán a Fővárosi Törvényszéken. Portikot azzal vádolja az ügyészség, hogy 1996. november 13-án az ő parancsára lőtt rá az alapügyben már jogerősen elítélt Tanyi György az ismert hajtóra. Lakatossal azért akarhattak végezni, mert az Energol-vezér a rendőri kapcsolatain keresztül megtudta, hogy Lakatos összefüggésbe hozta őt Prisztás József meggyilkolásával.
Abszolút nem
– mondta Portik Tamás Varga Gabriella bírónő kérdésére válaszolva, hogy beismeri-e a bűnösségét a Lakatos Csaba hajtó ellen huszonhárom évvel ezelőtt elkövetett merényletkísérlet ügyében ( a támadás része volt az 1996-ban kirobbant maffiaháborúnak). Az ügyészség ugyanis azzal vádolja Portikot, hogy az ő utasítására lőtt rá az alapügyben már elítélt Tanyi György Lakatos Csaba hajtóra. A vád szerint Tanyi négy célzott lövést adott le a Fiumei úti sírkert egyik épülete tetejéről a szomszédos ügetőn tartózkodó férfira. Lakatost a mintegy 22-24 méterről leadott négy lövésből három találta el, egy a nyakán, egy az ágyéki csigolyája mellett, egy pedig a bal combjánál.
Tanyi György végül tizenegy évet kapott, de három társát (köztük két testvérét) is több év szabadságvesztésre ítélték. Portik ellen idén augusztusban emeltek vádat felbujtóként, előre kitervelten, aljas indokból elkövetett emberölés kísérlete miatt, miután Tanyi terhelő vallomást tett rá. Tanyi szerint Prisztás József fejbe lövése után egy héttel, 1996. november 8-án Portik telefonon hívta, és találkozót beszéltek meg a Városligetben. Az olajmaffiózó ott rémülten közölte vele, hogy rendőrségi információkból tudja, Lakatos Csaba a Prisztás-gyilkosság miatti kihallgatásán a folyosón azt mondta a rendőröknek, hogy Portik áll a milliárdos vállalkozó likvidálásának hátterében, ezért Tanyit megkérte arra: ölje meg az ismert hajtót.
A TEK-esek gyűrűjében, kéz- és lábbilincsben a tárgyalóterembe kísért Portik Tamás észrevételében arról beszélt, mivel a Prisztás-gyilkossághoz (ebben az ügyben Portikot, mint felbujtót tizenöt évre ítélték, jelenleg perújítás van folyamatban) sincs semmi köze, ezért a Lakatos-merényletre sem ő adott utasítást. Hozzátette: a sértett, Lakatos Csaba nem mond igazat, akiről Portik Tamás azt is elmondta, hogy egy „főállású vamzer volt” , Sándor Istvánnak, a KBI volt főnyomozójának volt a besúgója és „abból élt, hogy ügyeket kreált pénzért, vagy már meglévő ügyeket tussolt el”. Az Energol-vezér kijelentette azt is, hogy a végrehajtásért elítélt Tanyi György is hamis vallomást tett, majd újra megismételte, amit már a korábbi tárgyalásain is többször hangoztatott, hogy Tanyinak több gyilkossági ügyhöz is köze van, többek között az éjszaka császára, Vizoviczki László megbízásából ő gyújtotta fel a Romkert nevű szórakozóhelyet (a támadásban egy ember meghalt, Tanyiékat ezzel az üggyel meg is gyanúsították, ám végül megszüntették az eljárást) – állította Portik, megemlítve, hogy Tanyi Radnai Lászlónak (a kecskeméti maffiaper fővádlottja, a Portik-ügyek koronatanúja) és Vizoviczki Lászlónak – valamint még egy embernek, akit nem akart megnevezni – volt a végrehajtóembere.
A Fenyő-gyilkossággal is összefüggésbe hozott Portik az előkészítő ülésen több tanú meghallgatását is indítványozta, szerinte ők igazolják, hogy az ügetőn történtek miatt Tanyi György többeket is megfélemlített. Az Energol-vezér emellett kérte, hogy hallgassák meg egykori energolos cégtársait, Drobilich Gábort és Ferencsik Attilát, egykori titkárnőjét, Sándor Istvánt, valamint kérte Tanyi György és Jozef Rohác szembesítését, akik szerinte „ismerik egymást”. Az ügyész viszont azt mondta, hogy az alapügyben már meghallgatták e tanúk többségét, ezért – Tanyi György és a sértett tanúkénti meghallgatásán kívül – az indítvány elutasítását kérte. A bíróság erről később dönt, ugyanakkor elutasította Portik Tamásnak azt az indítványát, hogy az ellene folyamatban levő ügyeket egyesítsék. A per január 15-én Portik vallomásával és Lakatos Csaba sértett meghallgatásával folytatódik.
Az ügetői merényletről bővebben itt és itt olvashatnak.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS