Mindenki számára sokkoló sajtófotók keringenek a neten a zátonyrafutott olajtankerekből kiömlő olajról, az olajos mocsoktól ragadó, menthetetlen sirályokról és pelikánokról, az óceánon úszó óriási olajszigetekről, és a felelősség elől ügyesen csődbe menekülő multicégekről. A második alkalommal megrendezett budapesti Víz Világtalálkozó kiállításán egy különleges magyar innovációval találkoztunk, amely többek közt képes összegyűjteni a víz felszínén illetve a már vízzel összekeveredett olajat.
Az „olajtalanítást” végző, Oil Resist elnevezésű anyag tulajdonképpen egy mész alapú por, amelynek erős hidrofób, azaz víztaszító tulajdonsága van – mondta el portálunknak Maár Márton András, a Transmoduls Kft. képviselője. A por, amelynek részecskefinomsága a nano-mértekhez közelít, vízzáró, vízszigetelő rétegként is kitűnően funkcionál, ugyanakkor a víz felületén óriási kiterjedésű víztaszító réteget képes képezni. Mivel a víz felszínén úszó olajat képes magába zárni, segítségével megoldható az úszó olajszigetek „begyűjtése”. Az anyag egyedi tulajdonságainak köszönhetően ráadásul a már a vízzel összekeveredett nyersolajat is képes kigyűjteni, és azzal fellebegni a víz felszínére.
Maár Márton András, a Transmoduls Kft. ügyvezetője elmondta, két cég, a TecDry és a Transmoduls közös munkájával és uniós támogatásból megvalósuló technológia másik eleme maga a szűrőberendezés, amely lehetővé teszi az ipari felhasználást is. A két technológia együttes alkalmazásával el lehet végezni a szennyvíz előzetes tisztítását, a környezetre káros olajszármazékok kiszűrését. Mivel a finom por, az Oil Resist ami a TecDry szabadalommal védett terméke, alkalmas többek közt az állati eredetű zsírok, szénhidrogének kiszűrésére is, kiválóan alkalmazható például a tejiparban, a bőriparban vagy a vágóhidak szennyvizének előzetes tisztításában.
Az ilyen módon összegyűjtött szennyezőanyag további soráról Maár Márton András elmondta, alapesetben a szemétégetőkben kerül ártalmatlanításra, mint megjegyezte, kitűnő fűtőértékkel rendelkezik. Hangsúlyozta, a károsanyag összegyűjtését követően a hulladék már nem számít veszélyes anyagnak, mivel nem igényel speciális kezelést, a por nem engedi ki a magába zárt olajat, vagy más szennyező anyagot. Megjegyezte, jelenleg dolgoznak azon a technikán, amely segítségével kinyerhetővé válik az összegyűjtött olaj szennyeződés, amely ilyen formában újrafelhasználhatóvá válik.
A rendszer jelenleg is alkalmazható felhasználási területeivel összefüggésben Maár Márton András példaként említette, hogy a folyókon és a tengereken közlekedő hajók fenékvizei nagy mennyiségben tartalmaznak olajszármazékokat, amelyek a szivárgó vezetékekből, vagy a folyamatos kenést, zsírozást igénylő gépalkatrészekből gyűlnek össze. Hozzátette, mivel ezeket a hajókat folyamatosan figyelemmel kísérik a műholdak, már nem engedhetik a szennyezett vizet a tengerbe, így számukra például megoldás lehet a technológia alkalmazása. Ugyanakkor e gondolatmenet mentén egy autómosó is egyszerűbben ártalmatlaníthatja az autókról lemosott, súlyosan szennyezett mosóvízet.
Márton András portálunknak elmondta, a magyar világszabadalom előtt nagy lehetőségek állnak, a felhasználási területek egyre szélesebbek. Példaként megemlítette, hogy az olajszennyezett talaj átmosása helyi szinten is megvalósíthatóvá válik, tehát a rekultiváció, azaz a szennyezett talaj elszállítása és ártalmatlanítása helyett helyi szinten megoldhatóvá válik. Megjegyezte, az olaj meglepő módon harmadik komponensként is részt vehet az ártalmatlanításában, azaz egyes olajban oldódó nehézfémek, vagy egyéb káros anyagok éppen az olaj közbeiktatásával válnak kiszűrhetővé.
Forrás: pestisracok.hu; kezdőkép: businessinsider
Facebook
Twitter
YouTube
RSS