A Fidesz 2010 óta a beígért gazdasági reformok helyett új burzsoáziát épít ki magának, Kelet felé kormányozva az országot – hangzott el az Eötvös József Csoport a magyar gazdaság jelenlegi helyzetéről szóló előadássorozatán. A gazdasági szakemberek az oktatásra és kutatásra költenék a pénzt, mert nem lehet örökké az uniós forrásokra alapozni, és valamit kezdenie kell magával a magyar gazdaságnak.
Mi a kiút a magyar gazdaság jelenlegi helyzetéből? – ezzel a címmel hirdetett előadást az Eötvös József Csoport Budapesten. Az Index.hu tudósítása szerint Csaba László közgazdász, egyetemi tanár, az MTA rendes tagja arról beszélt gazdaságszerkezeti reformokra és az oktatásra költött források növelésére lenne szükség. Mint kifejtette, a kormány által várt gazdasági növekedés el fog maradni, ugyanis rengeteg kockázatot hordoz Donald Trump megválasztása, a kelet-európai régió gazdasága nem nő megfelelő ütemben, és az uniós forrásokra sem lehet mindig alapozni.
Csaba László szerint a megoldás az, hogy a magyar gazdaság kezd végre magával valamit, például az oktatásra és a kutatásfejlesztésre elkülönített források növelésével. Az egyetemek szuverenitásának megnyirbálása helyett inkább az általános iskolákra és az óvodákra kellene odafigyelni. A közgazdász olyan megoldástervezetet szeretne, amelyet kölcsönös megegyezés övez, és amelyet következetesen végrehajt bármelyik hatalmon lévő politikai párt.
A rendezvényen szintén felszólaló Mellár Tamás egyetemi tanár, a KSH volt elnöke szerint 2010-ben még mindenki abban reménykedett, hogy a Fidesz a kétharmados felhatalmazással végre megkezdi a bevezetni a várt közgazdasági reformokat, ehelyett azonban Kelet felé kormányozta az országot. Mellár ezt azzal magyarázta, hogy az országot vagy az urbánus polgárság akarta kívülről, idegen elemekkel megreformálni, vagy a kereszténynek, nemzetinek mondott rendi társadalom vezette Magyarországot zsellérséggel és urakkal. Mellár Tamás szerint ettől a dualitástól szenved ez az ország.
A 2010-es kétharmados győzelem Mellár Tamás szerint egy ítélethirdetés volt a külföldi tőkére alapozó, monopolhelyzeteket fenntartó szoclib modellről. A Fidesz viszont szerinte a várt reformok helyett a rendies társadalom újraépítésébe kezdett, és saját burzsoáziát alakított ki. Az egyetemi tanár ebből a dualitásból úgy törne ki, hogy helyreállítaná a demokratikus intézményeket, biztosítaná az ÁSZ, az MNB és más felügyeleti szervek függetlenségét. Visszaállítaná a progresszív adózást, mert az egykulcsos adó szerinte igazságtalan. Mellár továbbá vagyonadót is kivetne egy bizonyos értékhatár felett, és többletforrásokat biztosítana a kutatásfejlesztésre, az oktatásra és a KKV-k támogatására.
Teljes cikk itt olvasható.
Forrás: index.hu; fotó: hvg.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS