Pesti Srácok

Tehénmenet a fővárosban – Vagy megfékezik a csalásokat, vagy összeomlik a tejágazat

null

Az alacsony nyerstej felvásárlási árak, a tisztességtelen kereskedői magatartás és az importdömping ellen tüntetnek tejtermelők a fővárosban. A gazdák teheneiket végighajtják fél Budapesten, arra kívánják felhívni a figyelmet, hogy hiába a hazai és uniós támogatások, ha a mai felvásárlási árak mellett literenként 30-40 forint veszteségük van. A külföldről, főleg Csehországból és Szlovákiából behozott importtej pedig olyan mértékben árasztotta el a magyar piacot, hogy azzal szemben tehetetlenek.

Két hete, március közepén két nagy importőr telephelye előtt demonstráltak a tejtermelők, a nádudvari Sajtkalmár Kft-nél, valamint Balatonfüreden a Food and Drinks Kft. fióktelepénél. A felszólalók már akkor kifejtették, hogy amennyiben nem történik semmilyen konkrét érdemi lépés, úgy tovább fognak tüntetni, az importőrök telephelye után többek közt a NAV-nál, valamint a NÉBIH-nél, de számíthatnak megmozdulásaikra azok a kereskedelmi láncok is, akik tisztességtelen magatartást tanúsítva nyomott áron értékesítik az import tejet.

A termelők demonstrációja nem a kormány ellen irányul, ugyanakkor hangsúlyozzák, hogy hathatós kormányzati közbelépés nélkül összeomlik a hazai tejágazat. A hétfői megmozdulás állomásai az Országos Kereskedelmi Szövetség székháza, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal, majd az V. kerületben a Nemzeti Adó- és Vámhivatal székháza. A termelők szerint ugyanis mindegyik szervezet tehet arról, hogy tartalékaik már nincsenek, a csőd szélére kerültek és azon kell gondolkozniuk, hogy vágóhídra viszik az állataikat.

A gazdák állítják, hogy a költségek totális lefaragása mellett sem állítható elő nyerstej 100-105 forintos kilónkénti ár alatt. A felvásárlási árak pedig nemhogy nőnének, tovább csökkentek. Ma már csak 55 és 72 forint között adnak a kilójáért. A tüntetők azt kérik, hogy a hatóságok lépjenek fel keményebben az áfacsalások ellen, az élelmiszer hamisítók ellen és vizsgálják azt is, milyen körülmények között érkezik több száz millió tej külföldről az országba. Március közepén a gazdák a kereskedelmi láncoknak is üzentek. Nekik egy hónapot adtak, hogy befejezzék a dömpingáron behozott cseh, szlovák és német import tej értékesítését. A Földművelésügyi Minisztérium máris reagált a megmozdulásra. Közleményt adtak ki, melyben azt írják: haladéktalanul megkezdik a tárgyalásokat a Nemzetgazdasági Minisztériummal és a hatóságokkal.

PestiSracok facebook image

tej 1-HPGy

TEj 01-HPGY
TEj 02-HPGy
TEj 03-HPGY
TEj 04-HPGY
TEj 05-HPGY
TEj 06-HPGY
TEj 07-HPGY
TEj 08-HPGY
TEj 09-HPGY
TEj 010-HPGY
TEj 011-HPGY
TEj 012-HPGy
TEj 013-HPGY
TEj 014-HPGY
TEj 016-HPGY
TEj 017-HPGY
TEj 018-HPGY
TEj 019-HPGY
TEj 020-HPGY
TEj 022-HPGY
TEj 023-HPGY
TEj-024-HPGy