Pesti Srácok

A rossz PISA-eredmények ellenére megvan a tudás a magyar fiatalokban

A rossz PISA-eredmények ellenére megvan a tudás a magyar fiatalokban

Először stabilizálni kellett a köznevelési rendszer szerkezetét, hogy a tartalmai kérdések megoldásába ne zavarjon be az iskolák működésbeli problémája. Eddig az oktatás szerkezeti kérdéseiről kellett dönteni, ezután jöhetnek a tartalmi dolgok. Ezek meghatározásához pedig jó alapot jelent a három mérés eredménye, mivel a PISA, a TIMSS és az Országos Kompetenciamérés más és más megközelítésből ad képet a hazai oktatásról - nyilatkozta a PestiSrácok.hu-nak Rétvári Bence az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára. A politikus leszögezte, továbbra is várnak mindenkit az egyeztetésekre, azokat is, akik korábban egyszer sem fogadták el a meghívást.

A valódi vita az oktatásról, a tartalmi kérdésekről kell, hogy szóljon! A köznevelési kerekasztalon eddig is téma volt, de a strukturális átalakításoknál kisebb arányban. Stabil működési háttér nélkül ugyanis, nem lehetvalódi korszerű tudásról és módszerekről beszélni - jelentette ki Rétvári Bence. A kereszténydemokrata politikus emlékeztetett, hogy jövőre 104 milliárd forinttal jut több az ágazatnak, illetve a pedagógus béremelésekre, a pedagógus életpályamodellre, a fenntartói szerkezet átalakítására fordított több százmilliárdra, amely biztosabbá tette a közoktatási rendszert, a korábbi bizonytalannal szemben.

- fogalmazott, hozzátéve, hogy a köznevelési kerekasztalon már nem a strukturális kérdésekkel foglalkozunk, hanem a tartalmiakkal.

PestiSracok facebook image

Míg a TIMSS felmérő a diákok lexikális tudását vizsgálta, addig a PISA teszt az összefüggések megtalálására illetve a gondolati módszereknek és sémáknak az ismeretét és használatát mérte. Ez a fajta tudás inkább benne van a szakgimnáziumokban elindított "science" tantárgyban, mint amikor külön-külön tanítják az egyes természettudományos tárgyakat. De pont ebben az esetben két egymásnak ellentmondó kritika érte korábban ezt a lépést, mondta az EMMI államtitkára.

Magyarország a PISA eredményeket tekintve az OECD átlagtól 5 százalékkal van lemaradva, a TIMSS ezzel szemben pozitív eredményt hozott, az a tudás a fiataloknál megvan. A mérésekben van pozitív és negatív tendencia, ezeket kell felhasználni a Nemzeti alaptanterv újragondolásakor. Mindhárom jelentés alkalmas arra, hogy ráirányítsa a figyelmet, az iskola sokkal többről szól, mint amiről a szakszervezeti és különböző tiltakozó akciók szóltak: a működésbeli, fenntartói vagy munkajogi kérdésekről.

A szabad tankönyvválasztást illetően Rétvári Bence elmondta, most is a pedagógusok és a diákok bevonásával készülnek a tankönyvek. A fejlesztések velük együtt, általuk történnek. Ugyanakkor a tankönyvgyártás, hasonlóan gyógyszeriparhoz hatalmas üzletté vált, ahol milliárdok forognak kockán. Ennek lett a következménye, hogy a gyártók azokat a kiadványokat fejlesztették, amelyekhez a legkevesebb befektetésre volt szükség. A marketing szemlélet pedig nem foglalkozott a valódi minőséggel, csak azzal, hogy kis erőbefektetésből, minél nagyobb nyereséget lehessen kihozni.

- mondta a politikus.

A NAT megújításban a súlyozás a fő szándék és a hangsúlyoknak az elhelyezése, mert a korábbi időszakban egyre csak terjedelmesebb lett,

Ezt a munkát kell most közösen elvégezni a pedagógusokkal, a pedagógus továbbképzőkkel, a szakmai szervezetekkel, a Nemzeti Pedagóguskarral, a diákokkal, a szülőkkel és azokkal, akik fel tudják mérni, hogy az iskolapadból kikerülők tudása mennyire piacképes. A következő 1-2 évben pedig fel kell készülni az új NAT bevezetésére. Az államtitkár bízik benne, hogy a korábban távol maradók, részt vesznek majd a szakmai egyeztetéseken és partnerek lesznek a tartalom kialakításában.

Fotó: PestiSrácok.hu/Horváth Péter Gyula

Ajánljuk még

Mivel szólíthatja meg a konzervatív oldal a klímahisztiző fiatalokat? – Palányi Nóra és Kroó Zita a Polbeatben (PS-videó!)

Magyar ugar 2019 december 7.
A klímaváltozás témája köré gerjesztett mozgalom egy tudományos tényeket nélkülöző liberális kampány, amelynek szinte csak a fiatalokra van hatása – vélekedett a keddi Polbeatben Palányi Nóra. Az országgyűlési szakértő szerint a hisztéria keltői, haszonélvezői egyértelműen a nemzeti szuverenitást előtérbe helyező jobboldali kormányok ellenében határozzák meg magukat és törnek politikai hatalomra. A PestiSrácok.hu interaktív műsorának egyik témája az volt, hogy a fiatalokat behálózó globális klímagépezet működésére lehet-e válasza a konzervatív értékeket hirdető Fidesznek, illetve a hazai jobboldalnak kell-e egyáltalán foglalkoznia a nemzetközi habveréssel. Dezse Balázs műsorvezető szerint a fiatalok a klímaváltozás ügyében nyilvánvalóan a kisebb ellenállás felé mennek, hiszen lényegesen könnyebb egyszerű jelszavak hívására tüntetésekre járni, mint következetesen betartani a keresztény-konzervatív értékrendet, életmódot. Kroó Zita műsorunkban úgy vélekedett, hogy a kormánynak jó esélye van a fiatalok megszólítására, hiszen a Fidesz ifjúsági szervezetének, a Fidelitasnak immár tízezer tagja van, ami komoly társadalmi bázist jelent. Az Origo újságírója szerint helytelen az a megközelítés, hogy ami konzervatív, az egyúttal unalmas is. Kolléganőnk ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy nem szabad alábecsülni a közösségi média elképesztő erejét, amelyet a baloldali politikusok – például Gyurcsány Ferenc és Karácsony Gergely – már hatékonyan használnak, és ebben a jobboldalnak is komolyabb erőket kell befektetnie. Szarvas Szilveszter a műsorban kiemelte: a közösségi média terén a felzárkózás azért is nehéz eset, mert a leginkább érintettek, a mai korai huszonévesek számára például menő, vicces dolognak számít Gyurcsánnyal szelfizni, de szinte semmilyen tapasztalatuk nincs arról, hogy mi történt 2006 őszén a budapesti utcákon, amikor ugyanez a Gyurcsány miniszterelnökként a tömegbe lövetett. Portálunk főszerkesztő-helyettese úgy vélekedett, hogy a jobboldali véleményformálóknak is tanulniuk kell ebből, és a fiatalokat a legegyszerűbb üzenetek szintjén kell megszólítani. Nézzék meg összeállításunkat a legutóbbi Polbeat műsoráról!

Jobba Gabi színésznő tragikus élete és öngyilkossága – Kik „vették el tőle a levegőt”?

Magyar ugar 2021 január 9.
Jobba Gabi hatalmas csillaga volt a Kádár-rendszernek, Aczél egyik kedvenc írója, Gyurkó László is támogatta, valamint az az Erdős Péter, akinek az egyik kedvese volt. Mégis öngyilkos lett, tragikusan fiatalon, mindössze harminchat évesen. „Nincs több erőm ezzel a lelki nyomorúsággal élni és nem akarok tovább senkinek a terhére lenni” – írta utolsó levelében, míg Gyurkó arra célzott, valakik tönkretették, elvették tőle a levegőt. Mi történhetett? Tóth Eszter Zsófia történész tragikus életének és halálának járt utána.

Péter Gábor, Popper Péter és a hallgatás daganatos fala

Vezércikk 2019 augusztus 23.
Nulla, azaz nulla darab cikk jelent meg Popper Péterről azóta, hogy a Válaszonline-ban, majd a PestiSrácokon is megjelent a szennyes múltja. A pszichológus pénzért tanította az állambiztonsági tiszteket a különböző praktikákra, és minden erejével a galerik, az üldözött fiatalok ellen dolgozott. Miért hallgat erről a média? A baloldalit még értjük, de a „másik”? „A szerelem lopakodó gyilkosa a lustaság” – mondta Popper. „A társadalom rákja a hallgatás” – írja főmunkatársunk. Vezércikk.