Pesti Srácok

Novembertől jöhet az e-recept

Novembertől jöhet az e-recept

Megújította az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) a Magyar Gyógyszerészi Kamarával (MGYK) 2010-ben kötött stratégia partnerségi együttműködési megállapodást. A dokumentum aláírása előtt Balog Zoltán emberi erőforrás miniszter összegezte az elmúlt években tett lépéseket és a Kamarával folytatott közös munka eddigi eredményeit. A mostani stratégiai együttműködési megállapodás révén a kamarának lehetősége lesz bekapcsolódni a területet érintő jogalkotási folyamatba, a joganyagok elkészítésébe. A PestiSrácok.hu Hankó Zoltántól, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnökétől megtudta, novembertől jön az e-recept rendszer.

"Megvédtük a patikákat, ezzel megvédtük a magyar gyógyszerészek becsületét és a gyógyszervásárlók biztonságát" - mondta Balog Zoltán emberi erőforrás miniszter a mai ünnepélyes sajtóeseményen, ahol a Magyar Gyógyszerészi Kamarával 2010-ben kötött stratégia megállapodást megújították. Mint mondta, a betegek gyógyszerellátása nem elsősorban kereskedelmi tevékenység, hanem minőségi kérdés, amelynek biztosításához elengedhetetlenek a szakképzett gyógyszerészek.

- tette hozzá.

PestiSracok facebook image

Felidézte, hogy a 2010-ben, majd 2014-ben a gyógyszerészi kamarával megkötött stratégiai együttműködés számos pozitív változást hozott az ágazat életében. A közös munka eredményei közé sorolta, hogy ismét a 2006-os patikaliberalizáció előtti szinten van a patikák gazdasági stabilitása. Mint mondta, a liberalizáció során egyfajta morális válság alakult ki a patikusok között, megkopott a hivatás, a szakma fénye, mert bárhol lehetett gyógyszert kapni. A liberalizáció folyományaként említette, hogy elbizonytalanította a gyógyszert vásárlókat és a tulajdonosi szerkezetben is olyan változást eredményezett, hogy a patikák több mint a fele nem gyógyszerészek kezében volt.

Fotó: Bartos Gyula/EMMI

A sikerek közt említette, hogy két lépcsőben megfordították a folyamatot, és zökkenőmentesen végrehajtották a 2010-ben indult Patika-programot, így idén januártól csak azok a gyógyszertárak működhetnek, amelyeknél több mint ötven százalékban patikus kezében van a tulajdon. Az emberi erőforrások minisztere a terület nagyságát érzékeltetve elmondta, évente 60 millió gyógyszerész-beteg találkozás történik az ország 2318 patikájában. Szólt arról is, hogy míg 2010-ben a patikák 25 százaléka volt veszteséges vagy csődközeli állapotban, addig 2015-re ez 8 százalékra (176) patikára csökkent, az adózott eredményük 2015-ben 24,5 milliárd forint volt, ezzel meghaladták a liberalizáció előtti állapotot, tette hozzá.

Balog Zoltán szólt arról, hogy a gazdasági stabilitás megteremtésén túl a szakgyógyszerészek is az orvosokéval megegyező béremelésben részesültek, a tavalyi 107 ezer forint után idén novemberben további 100 ezer forint emelést kapnak.

Hankó Zoltán kamarai elnök beszédében azt mondta, hogy 2010-re a gyógyszerészek szakmai, egzisztenciális és morális válságba kerültek, de az azóta megtett intézkedéseknek köszönhetően jelentős előrelépést sikerült elérni, és a mostanra kialakult gazdasági és jogi környezet biztosítja a gyógyszertárak hosszú távú, stabil működését. A köztestület elnöke ugyanakkor közölte, a gyógyszertárak gazdasági működtetését tovább kell erősíteni, hogy "megérje jól és becsületesen" dolgozni, továbbá fejleszteni kell a gyógyszerészi képzést, szakképzést, továbbképzést. A stratégiai együttműködési megállapodás révén a kamarának lehetősége lesz bekapcsolódni a területet érintő jogalkotási folyamatba, a joganyagok elkészítésébe.

Nagy valószínűséggel novembertől vezetik be az e-recept rendszert, amelyhez valamennyi orvosnak és gyógyszertárnak kötelezettsége lesz kapcsolódni - közölte a PestiSrácok.hu érdeklődésére Hankó Zoltán a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke. Az elnök hozzátette az e-recept rendszer részét képezi majd a jelenleg éles próbaüzem alatt lévő Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térnek (EESZT), amely összeköti az ellátóintézményeket, az orvosokat, gyógyszerészeket, így növelve a betegbiztonságot.Tudomása szerint a patikai ügyeleti rendszer átalakításának finanszírozásáról folynak még az egyeztetések, a patikák finanszírozásának kiegyenlítése pedig hosszabb távú feladat lesz, a garantált bérminimumot érintő változásokról egyeztetettek, mondta. Jelenleg folyamatban van a megfelelő számok hozzárendelése az elképzelésekhez - tette hozzá. Ónodi-Szűcs Zoltán január elején azt mondta a ma aláírt megállapodás kapcsán, a tervek szerint része lesz a patikai ügyeletek rendszerének átalakítása, a patikák finanszírozásának kiegyenlítése annak érdekében, hogy az országban mindenütt azonos színvonalú szolgáltatást tudjanak nyújtani, valamint az elektronikus receptek bevezetése, ami várhatóan szeptember végéig megtörténik.

Címlapfotó: Bartos Gyula/EMMI

Ajánljuk még

Pankotai (Trágár) Lili anyja bíróság elé is kerülhet ezért – The Fair Right

Ps TV 2023 május 10.
A YouTube gőzerővel tiltja és korlátozza a konzervatív tartalmakat. Már a szabályzatot sem kell feltétlenül megsérteni, az is elég, ha a fizetett trollhadsereg folyamatosan jelentgeti a tartalmaidat. Az említett szekta erre viszonylag hamar rájött, és amint az alábbi példa is mutatja, folyamatos támadás alatt állnak azok, akik mást gondolnak a világról. A YouTube pedig ehhez természetesen asszisztál is, hiszen nincs is fontosabb annál, minthogy korlátozzuk az ellenvéleményt, miközben a CIA ügynökei éppen egy Majdan kirobbantásán dolgoznak. És hogy mi köze ehhez Pankotai Lili anyjának? Sokkal több, mint hinnéd. A cikk végére ez számodra is egyértelművé válik majd.

Az Akta – Elüldözte az orvosozós csalókat a házából, 12 millió kártérítést kell fizetnie a férfinak

Ps TV 2023 szeptember 6.
Egészen abszurd jogi helyzet állt elő a fővárosban, az orvosozós csalók néven ismertté vált üggyel összefüggésben. A fehér köpenybe bújt termékbemutatós vállalkozókat, akik idős emberekkel hitették el, hogy halálos betegek és adtak el nekik mágneses gyűrűket, masszírozó kütyüket, mára egy ország ismeri. Az országos hálózatot kiépítő pénzcsinálók az elmúlt nyolc évben sorra buktak meg, Szombathelytől Veszprémen át Zalaegerszegig. Szombathelyen heteken belül másodfokon is ítélet születik több mint 50 vádlott ellen, akik közül többeket első fokon komoly letöltendő börtönbüntetésre ítéltek. A fővárosban eközben ugyanazzal a módszerrel, ugyanazokkal az eszközökkel mind a mai napig jól megy a bolt, igaz, itt is ütköztek olykor akadályokba. A legkomolyabb akadályt Szűcs Attila jelentette, aki amolyan civil kurázsival vette fel a harcot a Lónyay utcai házukban call centert és közérzetjavító központot működtető keményfiúkkal. Tucatjával hívták ide időpontra az időseket, akik aztán jobbára ugyanazt a leletet kapták és sokan utolsó pénzüket is a csodakütyükre költötték, amikről elhitték, hogy az életüket menthetik meg. Szűcs Attila eleinte csak az öregeket tájékoztatta, aki bebocsátásra vártak, aztán újságírókat is kihívott, olykor pedig dokumentálta, mi történik a házban. Végül feljelentették zaklatásért, és amiért állítólag elüldözte a házból a céget, a nekik helyiségeket bérbe adó ingatlanfejlesztő is beperelte, károkozásért. Mit gondolnak, ki húzta a rövidebbet?