Pesti Srácok

Lex-CEU: Elmaradt a BME-es oktatók mától beígért polgári engedetlenségi akciója

Lex-CEU: Elmaradt a BME-es oktatók mától beígért polgári engedetlenségi akciója

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) két oktatója indította el azt a kezdeményezést múlt héten, amelyel a nagy felháborodást kiváltó, vélemények szerrint a CEU ellehetetlenítésére játszó, hat napja elfogadott felsőoktatási törvény módosítása kapcsán szerették volna polgári engedetlenségi akcióval kifejezni nem tetszésüket. Facebookon terjedő szolidarítási akciójukban azt írták, akkor tagadják meg a munkát április 10-től a lex-CEU visszavonásásig, ha legalább 1000 oktató csatlakozik hozzájuk. Vajmi kevesen, mindössze 40-en álltak melléjük, ezért érdeklődés hiányában a nyomásgyakoroló akció elmaradt. De mindeketten csatlakoztak az ELTE ÁJK oktatóinak kezdeményezéséhez, és mától az eddigieknél nagyobb hangsúlyt fektetnek, hogy az órákon szó essen a tanítás és a kutatás szabadságáról, a demokrácia fontosságáról, az egyetemi szuverenitás nélkülözhetetlenségéről.

Múlt héten a BME Filozófia és Tudománytörténet Tanszékének illetve a GTK Szociológia és Kommunikáció Tanszékének oktatója is felhívást tett közzé a Facebookon. Azt írták,

Az akció feltételéül elengedő számú csatlakozót szabtak: egyik már 200 támogató oktatóval megtagadta volna a munkát, másikuknál 1000 fő volt a kikötés. Végül azonban, minösszesen 40-en vállaltak közösséget a szolidarítési akcióval, amely így érdeklődés hiányában elmaradt.

PestiSracok facebook image
Fotó: PestiSrácok.hu/Horváth Péter Gyula

Pintér Dániel Gergő azt írja, a poszt egyik kommentjére válaszolva állítja, tudja, azért csak ennyien csatlakoztak a kezdeményezésükhöz, mert az oktatók félnek a retorzióktól, a munkahelyük elvesztésétől. Összegzésében pedig jelzi, mivel nem értek el eredményt, csatlakozik az ELTE ÁJK oktatóinak kezdeményezéséhez:

Azt is hozzáteszi, az elmúlt napok tanulságosak voltak a számára, számos eddig gyümölcsöző munka- és emberi kapcsolata szűnt meg, de nem bánja...

Címlapfotó: PestiSrácok.hu/Horváth Péter Gyula

Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!