Pesti Srácok

Hárítás magas fokon, avagy hogyan kerültek CEU-s megmondóemberek a Jobbik holdudvarába?

Hárítás magas fokon, avagy hogyan kerültek CEU-s megmondóemberek a Jobbik holdudvarába?

Nemrég még a Jobbik ismertette meg az ország népével a „szabadkőműves spekuláns Soros György” kártékony tevékenységét, mára azonban a párt a CEU és az LMP embereivel szervez konferenciát Brüsszelben - kritizálta nyilvánosságra került levelében az azóta a frakcióból kitett Volner János a Jobbik politikai balratolódását. Miközben a párt egykori és jelenlegi vezetői egymásnak dobálják a labdát, kinek is volt köszönhető a Soros-egyetem vezetőinek feltűnése a Jobbik értelmiségi holdudvarában, egyértelműen látszik: a bizonytalan tartalmú néppártosodás, a baloldalról ismert arcok és nevek megjelenése továbbra is megosztja az egykori radikális pártot és tagságát.

Mint beszámoltunk, egy kiszivárgott levélben Volner János, a Jobbik alelnöke arról írt, a párt katasztrofális állapotban van, a tagság jelentős része kilépett, és ha szövetkezik az LMP-vel, akkor „létrejönne a Jobbik balliberális oldallal történő összeborulása”. A levél miatt azóta a frakcióból menesztett Volner levelében külön kiemeli, a pártnak „önvizsgálatot kell tartania”, hiszen nemrég még a radikálisok ismertették meg az ország népével a „szabadkőműves spekuláns Soros György” kártékony tevékenységét. A párt ezzel szemben Volner szerint napjainkra eljutott odáig, hogy

Mint Volner hozzáteszi,

PestiSracok facebook image

Az LMP- és CEU-közeli értelmiségek szúrhatták Volner szemét

Lássuk a nyomokat: a párt egyik kedvenc kampánytémájával, a bérunióval foglalkozó konferenciáról a Jobbik-közeli Alfahír.hu novemberben nagy terjedelmű cikkben számolt be, amelyben valóban feltűnnek azok a CEU-közeli, illetve liberális alakok, akik Volner szemét szúrhatták, bár maga a cikk nem pontosít a személyek kilétével kapcsolatban.

A cikkben nyilatkozó, a konferencián felszólaló Róna Péterről csak annyit írnak például, hogy közgazdász, azt ugyanakkor nem teszik hozzá, hogy ő volt az, aki az IMF-kölcsönszerződés egyik tanácsadója a Gyurcsány-kormány idején, továbbá, hogy az LMP pártalapítványának korábbi társelnöke volt.

Az Alfahír.hu szintén megszólaltatta Teplán Istvánt, akit gazdaságtörténészként, szociológusként, egyetemi oktatóként aposztrofál, még véletlenül sem említve meg a CEU nevét. A moderátorként tevékenykedő Teplán egyébként azt emelte ki, hogy a rendezvény illusztris résztvevőivel sikerült felhívni a figyelmet az EU-ban tapasztalható bérek közötti szakadékok problémájára, és hogy „valószínűleg egy referenciapont lesz a jövőre nézve”.

Az illusztris felszólalók között volt egyébként az LMP-s Meszerics Tamás is, aki már nem is olyan meglepő módon 1992 óta a CEU programkoordinátora, tanszéki adjunktusa és kutatója, illetve szintén felszólalt Monika Ladmanová, egy nő- és genderjogi aktivista, aki nem mellesleg a prágai Soros Alapítvány munkatársa volt 11 évig.

Gyöngyösi Márton, Balczó Zoltán and Paulo Marcos; Fotó: jobbik.hu

Szabó Gábor Dúró Dórára hárította a CEU-szimpátia vádját

A Jobbik Soros Györgyhöz, illetve a CEU-hoz köthető emberekhez való közeledése kapcsán viszontválaszában reagált Szabó Gábor, a Jobbik pártigazgatója. Ő Dúró Dórára háírotta a felelősséget, amikor arról írt,

Vona tudott Teplánról, rendkívüli ülést is összehívatott volna a CEU érdekében

Szabó Gábor levelére már Facebook-oldalán reagált az egykori jobbikos Dúró Dóra, akit cáfolta, hogy a Soros Györgyhöz köthető CEU alapítóját ő vitte volna a Jobbik holdudvarába. Mint hozzátette, Kepli Lajos jobbikos képviselő szervezte be Teplán Istvánt, ráadásul az akkori pártvezér, Vona Gábor kérésére,

Dúró Dóra hangsúlyozta, a CEU-val kapcsolatos álláspontja mindig is egyértelmű volt, „nem véletlenül tagadta meg az érdeküket szolgáló alkotmánybírósági beadvány aláírását”, amelyre a Jobbik pártvezetése szólította fel a párt képviselőit. Hozzátette, csak Toroczkai László és Volner János ellenezte a pártvezetés CEU-t szolgáló döntését. Úgy fogalmazott,

Dúró Dóra bejegyzéséhez különben férje, Novák Előd is hozzászólt: ő arra hívta fel a figyelmet, hogy a Jobbik brüsszeli konferenciájának nemcsak Teplán István, de Róna Péter és Meszerics Tamás is megkérdőjelezhető hitelességű felszólalója volt. Hozzátette, a CEU-hoz és az LMP-hez köthető személyek mellett éppúgy aggályos Karl Pichelman-nak, az Európai Bizottság tanácsadójának, vagy a már említett Monika Ladmanová "genderjogi" aktivistának és szakértőnek a jelenléte.

A bomlasztás nem bocsánatos bűn

Dúró Dórától tovább pattogott tehát a labda Kepli Lajoshoz, aki Facebook-oldalán Volner János kiszivárgott levelére utalva arról írt, aki ma a Jobbik egységét veszélyezteti,

Kérdés természetesen, hogy nem éppen a CEU-hoz, Soros Györgyhöz vagy az LMP-hez vagy Gyurcsány Ferenchez köthető értelmiségiek feltűnése az, amely megosztja a Jobbik tagságát, ahogyan arra Volner János is utalt. A bizonytalan tartalmú néppártosodás felé elindult korábbi radikális párt támogatóit joggal bizonytalaníthatta el, amikor a Jobbik gesztusokat kezdett gyakorolni az LMP, a CEU, vagy azokhoz közeli közéleti személyek, megmondóemberek irányába.

Teplán maga ajánlkozott

Portálunk megkereste Kepli Lajos jobbikos politikust is, akitől arról érdeklődtünk, valóban Vona Gábor ajánlotta-e be a CEU korábbi főemberét a Jobbik holdudvarába; illetve, hogy Teplán István, vagy Róna Péter felbukkanása a Jobbik környékén a balratolódás jele-e, és hogy e személyek valóban megosztják-e a Jobbik táborát.

Kepli Lajos portálunk kérdésére elmondta, Teplán István felbukkanása körül a Jobbik értelmiségi holdudvarában nincs semmilyen különösebb titok. Mint a képviselő kifejtette, ő maga volt az, aki környezetvédelmi szakpolitikusként 2012-ben megismerkedett Teplán Istvánnal, aki aztán 2016 környékén azzal kereste meg, hogy szívesen segítené munkájával a Jobbikot. Ezt a kérést Kepli továbbította a Jobbik vezetéséhez, Teplán István párton belüli, vagy annak környékén végzett tevékenységéről többet azonban nem tud. Hogy milyen szakpolitikai tanácsokat adhatott, arról a képviselő szerint Dúró Dórát kellene megkérdezni, aki akkoriban az értelmiségi holdudvarral való kapcsolatért felelt. (Dúró már idézett álláspontja szerint nem ő ajánlotta a vezetés figyelmébe Teplánt, a kapcsolatfelvétel már korábban megtörtént.)

Kepli Lajos. Fotó: Kovács Attila/MTI

Kepli Lajos portálunknak hangsúlyozta, véleménye szerint Teplán István személye nem megosztó, és az, hogy egy jobbikos konferencián baloldali, vagy LMP-közeli személyek is felszólalnak, még nem jelenti a párt balratolódását. Megismételte, a Jobbik hivatalos álláspontja szerint nincs szó a DK-val vagy az MSZP-vel való összefogásról, de még az is vita tárgyát képezi, hogy az LMP-vel önkormányzati szinten összefogjanak-e egyáltalán.

Forrás: Figyelő/MTI/alfahir.hu/PestiSrácok.hu; Vezetőkép: Szigetváry Zsolt/MTI

Ajánljuk még

Az RTL Klub egykori hírigazgatója tagadja, hogy büntetőeljárás folyna ellene kábítószer-kereskedelem és más bűncselekmények miatt

Forró drót 2024 november 15.
Kotroczó Róbert volt korábban az egyik legnagyobb magyarországi kereskedelmi televízió, az RTL Klub hírigazgatója, akit Ábrahám Róbert, egykori kollégánk összefüggésbe hozott az Odakint szörnyek járnak című sorozata megbotránkoztató ügyeivel. A szálak állítása szerint a volt tévéshez is elvezetnek, kábítószer-kereskedelem, ezzel összefüggő haláleset és orgiák is szóba kerültek. Kotroczó elmondta azonban, hogy nincs ellene semmilyen büntetőügy folyamatban és jogi lépéseket tervez az elhangzottak miatt.