Pesti Srácok

Szili Katalin a PS-nek: az ENSZ asztalára kerülhet a nemzeti identitásvédelem alapvető emberi jogának kérdése

null

Fernand de Varennes, az ENSZ kisebbségügyi különmegbízottjának az érdeklődését is felkeltette az a magyar javaslat, amely a nemzeti identitásvédelem alapvető emberi jogok közé való beemelését célozza – nyilatkozta portálunknak Szili Katalin miniszterelnöki megbízott, aki hozzátette: a javaslat az ENSZ a kisebbségek jogairól szóló nyilatkozatának idei, 30. évfordulójára, őszre tervezett konferencián is várhatóan felvetésre kerül. Szili Katalin a Kárpát-medencei kisebbségjogi kalauz harmadik, Felvidékkel foglalkozó kötetét bemutató sajtótájékoztatón arról is beszélt: gazdasági értelemben is érezhető a diszkrimináció a magyarlakta területekkel szemben.

Múlt héten került sor a kárpát-medencei kisebbségi kalauz kiadványsorozata Felvidékkel foglalkozó füzetének bemutatójára. A BGA Zrt., az NPKI, valamint a Nemzetpolitikai Államtitkárság támogatásával kiadott füzetek célja, hogy támogassa a határon túli magyarság identitásának megőrzését, egyúttal a többségi nemzetek figyelmét is felhívja arra: a többnyelvűség érték. A korábbi kötetekről szóló beszámolónkat itt olvashatják:

Forrás: Szili Katalin/Facebook
PestiSracok facebook image

Gazdasági téren is egyértelmű a magyarlakta vidékek diszkriminációja

Szili Katalin miniszterelnöki megbízottnak a sajtótájékoztatót követően elöljáróban felvetettük: a felvidéki magyar politikusok rendszeresen panaszkodnak arról, hogy Dél-Szlovákiát valahogy mindig elkerülik a gazdasági fejlesztések, de Székelyföld is hasonló problémákkal küzd, azaz mintha tendenciává vált volna a magyarlakta vidékek szándékos alulfejlesztése. Rákérdeztünk, hogy a kisebbségpolitika mit tud kezdeni ezzel a gazdasági alapú diszkriminációval. Szili Katalin felvetésünkre úgy reagált: a jogtudatossági kalauzok sorozata alapvetően azt a célt szolgálja,

Ugyanakkor hozzátette: az általunk felvetett gazdasági alapú diszkrimináció abszolút érzékelhető, hiszen, ahogy a Pro Civis Közösség vezetői is rámutattak a sajtótájékoztatón, ezt sejteti a Felvidék esetében az a szlovák rendelkezés, amely alapján csak a 300 méter tengerszint feletti magasság fölött kapnak plusz forrásokat, uniós támogatásokat a települések. Dél-Szlovákiát ez domborzati adottságai okán is hátrányosan érinti. A miniszterelnöki megbízott felhívta a figyelmet arra is, hogy a Székely Nemzeti Tanács nemzeti régiókról szóló polgári kezdeményezése is arról szól, legalábbis gazdasági értelemben, hogy regionális alapon részesülhessenek az egy tömbben élő nemzeti kisebbségek uniós támogatásban. Ugyanakkor hozzátette:

Szili Katalin kitért arra: Szlovákia esetében is tapasztalható számos előrelépés, hiszen a népszámlálási eredmények jogerőre emelkedése után hatályba lép az rendelkezés is, amely 20 százalékról 15-re csökkenti azt a kritériumot Szlovákiában, hogy kisebbségi nyelvi jogaikkal élhessenek az ott élők.

Forrás: Szili Katalin/Facebook

Az identitásvédelem kérdése az ENSZ asztalára kerülhet

Mint arról beszámoltunk, Szili Katalin az erdélyi kisebbségvédelmi kalauzt bemutató sajtótájékoztatón vetette fel annak lehetőségét, hogy a nemzeti identitáshoz való jog védelmét az alapvető emberi jogok közé kellene felvenni, és párbeszédre szólított fel ennek megvalósítására. Arra már a csütörtöki sajtótájékoztatón hívta fel a figyelmet, hogy Magyarország a többi ország ez irányú véleményét is ismerve a következő időszakban hangot adhat ennek a kezdeményezésnek. Érdeklődésünkre a miniszterelnöki megbízott megjegyezte: Fernand de Varennes, az ENSZ kisebbségügyi különmegbízottjának az érdeklődését is felkeltette ez a javaslat, és az ENSZ a kisebbségek jogairól szóló Nyilatkozatának idei 30. évfordulójára, őszre tervezett konferencián is várhatóan felvetésre kerül.

Vezető kép: Szili Katalin/Facebook

Ajánljuk még