Pesti Srácok

Erre utalt Orbán Viktor, íme a kétszínű Nyugat! - 1957-ben már Hruscsov volt az év embere

Erre utalt Orbán Viktor, íme a kétszínű Nyugat! - 1957-ben már Hruscsov volt az év embere

"A magyarok vérét nem becsülte az akkori szabad világ sem, amely bár bátorított minket, de aztán nem segített. Akkor minket is kitettek a Time magazin címlapjára, aztán negyven évig ott hagytak bennünket a szovjet-kommunista prés alatt – azt gondolva, legalább eggyel több gondja lesz a szovjeteknek" - mondta Orbán Viktor mai, zalaegerszegi ünnepi beszédében. Egy elkötelezett olvasónk nagyon találó montázst készített, tovább gondolva a miniszterelnök szavait. Ez nemcsak arra utal, hogy a "következetes" amerikai közvéleménynek egy év is elég volt, hogy elfelejtse az 56-os forradalmat, de felteszi a kérdést: ha idén - minden bizonnyal - a harcoló ukrán katona, vagy Zelenszkij elnök lesz majd az év embere, akkor jövőre kit fognak kitenni? Már ha lesz alkalmuk bárkit is...

1956-ban a nyugati értelmiség az 1956-os magyar forradalom lánglelkű pártfogója volt, miközben a Szabad Európa hullámhosszán kitartásra, hősies ellenállásra, mártírhalálra sarkallták a magyar szabadságharcosokat. Nem véletlen, hogy 1956-ban az amerikai Time Magazin jól ismert választásán a "pesti srác" lett az év embere. (Amit akkor, a pre-genderisztikus korban még "man"-ként aposztrofáltak.). Aztán eljött 1957, és hoppá! Egyből az amerikaiakkal békülékenyebb hangot megütő, a sztálinizmussal szembeforduló szovjet pártfőtitkár, Nyikita Szergejevics Hruscsov nyerte el a "man of the year" címet, nagyvonalúan elfelejtve, hogy ő adott utasítást a magyar forradalmárok tőrbe csalására (a látszólagos fegyverszünet és tárgyalások meghirdetésével), majd a nyers erő, a brutális november 4-i budapesti offenzíva megindítására.

Kétség ne legyen felőle, az idei - már nem "man", hanem - person of the year az" ukrán szabadságharcos katona" vagy maga Volodimir Zelenszkij lesz. Aztán eltelik egy év és jöhet bármi. Már ha sikerül elkerülnünk a totális háborút és lesz még lehetőség bárkit is megválasztani. A képmutatás e magas fokát ábrázolja elkötelezett, de névtelenséget kérő, rangos olvasónk montázsa, melyet kifejezetten a PestiSrácok.hu számára készített:

PestiSracok facebook image
Ajánljuk még

Rabok legyünk vagy szabadok? - Halkó Petrával, az új könyvéről beszélgetünk a csütörtöki Polbeat-felvételen

‎Polbeat 2025 június 11.
A szabadságelvűségünk magyar? Volt-e valaha szabad a magyar nemzet, vagy mindig is a nemzetközi ideológiák társadalomátalakító kísérleteinek terepeként szolgált? A rendszerváltoztatás idején, 1989–1990-ben valóban visszaszereztük a szabadságunkat vagy csak egy illúziónak, esetleg egy átverésnek estünk áldozatul? Halkó Petra, a XXI. Század Intézet vezető elemzője Rabok legyünk vagy szabadok? című könyvében ezekre a kérdésekre keresi a választ, Stefka István és Huth Gergely pedig ezeket a témákat feszegeti majd a Polbeat következő, június 12-i, csütörtöki nyilvános felvételén, melyre ezúttal is az R56 Gasztrosörözőben kerítünk sort. Természetesen nem némi, hanem sok aktualitással fűszerezve, mert a szabadságharcosok és hazaárulók vetélkedése - sajnálatosan - örök!