Pesti Srácok

Remény napokat tartottak Veszprémben, Jane Goodallt a Pannon Egyetem díszdoktorrá avatták

null

HOPE - azaz remény konferencia sorozatot szervezett Veszprémben, Európa Kulturális Fővárosában a Pannon Egyetem és a Jane Goodall Intézet, melynek keretében a világ leghíresebb etológusát a Pannon Egyetem díszdoktorrá avatták. A konferenciát a Pannon Egyetem Éghajlatváltozás Multidiszciplináris Nemzeti Labor társadalomtudományi alprojektjének filmje, a There Is No Planet B című rövid dokumentumfilmjének vetítésével nyitották meg. Majd Goodall és Gelencsér András, a Pannon Egyetem rektorának plenáris előadásai után bemutatkozott a Jane Goodall Intézet, amely fennállása óta jelentős környezetvédő szervezetté nőtte ki magát, valamint a közönség megismerhettek Kabival, a csimpánzzal, akit az egyetem örökbefogadott. A HOPE - azaz remény napjai programsorozat kiemelt célja, hogy felhívják a figyelmet a fenntarthatóság felé való mielőbbi tényleges elmozdulás, valamint a társadalmi szemlélet- és attitűdformálás fontosságára.

Gelencsér András, a Pannon Egyetem rektora, és az Éghajlatváltozás Multidiszciplináris Nemzeti Labor vezetője a konferencianap megnyitóján elmondta, Jane Goodall látogatása, és a környezetvédelemmel foglalkozó gyermekek bemutatói is az ember felelősségét állították középpontba a klímaváltozás tekintetében.

– tette hozzá a rektor.

PestiSracok facebook image

Jane Goodall előadása óriási sikert aratott. A világhírű csimpánz kutató felidézte gyermekkorát, első élményeit az állatokkal. Többek közt azt a történetet, amikor órákra bújt el a tyúkólban, hogy megfigyelje, hol és hogyan "jön ki" a a tojás. Ekkor még 5 éves sem volt.

Ez volt az első alkalom, amikor megfigyelte az állatok viselkedését, és azóta is a személyes tapasztalatok útján keresi a válaszokat az élet nagy kérdéseire.

Elmesélte első találkozását a csimpánzokkal. Első megfigyelései alkalmával hat hónapot várt, mire egy bátrabb csimpánz közelebb engedte magához. Ekkor figyelte meg, ahogy az állat letör egy ágat, letépkedi róla a leveleket, majd a földön egy lyukba benyúlva vele kihorgássza onnan a rovarokat. A további türelem és idő aztán meghozta a gyümölcsét: a csimpánzok egyre inkább megbíztak a kutatóban, aki így közelről figyelhette meg szokásaikat.

-hangsúlyozta Jane Goodall.

A konferencia keddi napján a fenntarthatóság ökológiai, társadalmi és a KFI és az ipar területén történő kihívásairól hallhattak előadásokat az érdeklődők. Csütörtökön egy általános iskolásoknak szervezett kalandtúrára került sor, melynek az ökológiai és fenntarthatósági szemlélet- és attitűdformálás, a Roots & Shoots Program népszerűsítése, a Pannon Egyetem fenntarthatósági tevékenységeinek megismertetése és népszerűsítése, végül, de nem utolsósorban a környezeti nevelés iránti elköteleződés erősítése, és ismeretterjesztés volt a fókusza.

Kísérőprogramként egy fotókiállítás nyílt a Pannon Egyetem C épületének folyósóján, és a képek jótékonysági képvásár keretében belül megvásárolhatók, a befolyt összeggel a veszprémi Roots&Shoots csoportokat szeretné támogatni a Pannon Fényképészkör Egyesület. Sor került még kerekasztal beszélgetésre a fenntartható közlekedésről, Zichó Viktor energetikai mérnök és extrém sportoló előadására, könyvbemutatóra és workshopra is.

Forrás, vezető kép: vehir.hu

Ajánljuk még

A walesi labdarúgó-szövetség felszólította a FIFA-t, hogy engedje az LMBTQ-propagandát

NVNeugebauer Viktor Sport 2022 november 25.
A FIFA-világbajnokság első napjaiban – mint várni is lehetett – több szurkolót megszólítottak a biztonsági őrök, akik szivárványszínű vagy szivárvány mintájú ruhákat vagy kiegészítőket viseltek. De ez már nem marad így sokáig: a walesi labdarúgó-szövetség felszólította a FIFA-t, hogy lépjen közbe, és állítsa le az ilyen beavatkozásokat.

Dollárbaloldal – A CIA-ig érnek a szálak

PPestiSrácok.hu Forró drót 2022 november 25.
A baloldal választási kampányát a tengerentúlról milliárdokkal támogató Action for Democracy kapcsolatrendszere egészen az amerikai titkosszolgálatig, a CIA-ig ér – derül ki abból a jelentésből, amelyet a nemzetbiztonsági bizottság szerdán tett közzé. A jelek szerint az amerikaiak által támogatott kör kulcsszereplője a Bajnai Gordon, illetve a Ficsor Ádám nevével fémjelzett DatAdat-csoport, amely gyakorlatilag az ellenzéki kampányt lebonyolította – írja az Origo.