"Magyarország az európai konzervativizmus dobogó szíve" – Nézzék vissza nálunk a CPAC Hungary 2025 második napját!
Szijjártó Péter nyitóbeszédével indult a CPAC Hungary 2025 második napja. A legnagyobb európai patrióta rendezvény pénteki seregszemléjén felszólal többek között Alice Weidel, Liz Truss, Bóka János, Nagy Márton, Gulyás Gergely és Geert Wilders is. Kövessék nálunk a konzervatív találkozó legfrissebb eseményeit.
A 2025-ös CPAC Hungary második napját Szijjártó Péter indította. A külgazdasági és külügyminiszter beszédében a háború és a magyar álláspont kapcsán kijelentette, hogy a magyarok három éve ugyanazon a véleményen vannak: békére, tűzszünetre van szükség. A tárcavezető nem csak a háború kérdésében méltatta a magyar konzekvenciát, hiszen, amint ebben a témában, úgy a migráció kérdésében is hajthatatlanok vagyunk, a határok védelme mellett továbbra is elkötelezett a kormány. A tárcavezető teljes beszédét ITT olvashatják.
Szijjártó Pétert követően Alice Weidel, a német AfD párt társelnöke és parlamenti frakcióvezetője szólalt fel, aki megtiszteltetésnek nevezte, hogy felszólalhat a CPAC Hungary rendezvényén, és köszönthette a jelenlévőket:
Annyira jó látvány itt látni önöket, mindenkit. Miniszterelnök úr! Igen tisztelt magyar kormánytagok, igen tisztelt kollégák, barátaim. Nagyon szépen köszönöm, hogy lehetőséget kapok és továbbíthatom az üdvözletét Németország szabadságszerető patriótáinak. Megtiszteltetés, hogy szólhatok önökhöz, mint az AfD elnökhelyettese, a vezető patrióta erő, a második legerősebb politikai erő Németországban és a következő kormánypárt.

Martin Helme: Európa még mindig sötét utakon jár
Martin Helme, az Észtországi Konzervatív Néppárt (EKRE) elnöke is felszólalt a CPAC Hungary színpadán Budapesten. Az észt politikus szerint Európa még mindig a sötétségben bolyong:
Legyünk világosak, fogalmazzunk világosan Donald Trump lehetőséget teremtett arra, hogy megváltoztassuk a nyugati civilizáció irányát. Egy évvel ezelőtt, amikor ugyanitt találkoztunk, mindannyian a teljes civilizációs összeomlás felé tartottunk. Jelen pillanatban az útjaink Európa és Amerika útjai elváltak egymástól.
A politikus ezután kiemelte, Trump elnökkel az amerikaiak megragadták a lehetőséget és felismerték a helyzet sürgősségét.
Azzal bízták meg vezetőiket, hogy radikálisan változtassák meg az országuk irányát, pályáját. Egyébként ugyanez mondható el egy másik országról a nyugati féltekén, a csodálatos dél-amerikai politikai inspirációról, Argentínáról. Néhány bíztató kivételtől eltekintve Európában – és igen, rátok gondolok, tisztelt házigazdákra, magyarokra – Európa még mindig rendkívül sötét utakon jár
– mondta.
A nem létező hálózatokról
Jack Posobiec, a Human Events szerkesztője és Kovács Zoltán nemzetközi szóvivő vitatták meg, miként lehet áttörni a baloldali médiafölény falait, és miért lett Magyarország a nyugati patrióták szellemi menedéke. A CPAC Hungaryre rengeteg amerikai patrióta érkezett. A Human Events szerkesztője emlékeztetett, hogy legutóbb két évvel ezelőtt járt Budapesten, és akkor még sokan nem hitték el, hogy Donald Trump visszatérhet az elnöki székbe – most viszont, ahogy fogalmazott, „nemcsak visszatért, de földcsuszamlásszerű győzelmet aratott”. Kovács Zoltán szerint a magyar tapasztalat azt mutatja, hogy amikor egy jobboldali kormány a józan ész nevében szólítja meg az embereket, akkor a globalista és baloldali elitek azonnal tagadásba kapcsolnak, és megkérdőjelezik még a legegyértelműbb tényeket is. Posobiec erre reflektálva úgy fogalmazott:
Az elnök úrnál van a kommonszensz, a wokéknál meg a nonszensz.
Hozzátette: szerinte Joe Biden elnökségét egy „autopen” – egy automata aláíró toll – vezérelte, nem maga az elnök, aki szerinte már nem volt szellemi képességei birtokában. A beszélgetés során Kovács kiemelte, hogy az elmúlt másfél évtized magyar tapasztalatai világosan megmutatták, hogyan lehet a demokrácia nevében megkerülni a demokratikus intézményrendszert. Különösen élesen bírálta az NGO-k tevékenységét, amelyeket – mint mondta – „semmilyen szempontból nem lehet a valódi civil társadalom részeinek tekinteni”. Szerinte ezek a szervezetek valójában egy alternatív, Soros György-féle kormányzati modellt testesítenek meg, amelynek célja a nemzeti szuverenitás felszámolása. A két előadó abban is egyetértett, hogy a konzervatív erőknek nemcsak a politikai, hanem a kulturális és kommunikációs térben is meg kell vívniuk a harcot – egyre szorosabb nemzetközi együttműködésben.
A beszélgetés második felében Jack Posobiec és Kovács Zoltán a globalista hatalomgyakorlás természetéről, az intézményi mélyállam működéséről és a szuverenitás fokozatos elvesztéséről folytatott eszmecserét. Közös álláspontjuk szerint a mai nyugati kormányzati struktúrák egyre kevésbé képviselik a választópolgárok akaratát, és egyre inkább különböző nem választott szereplők – NGO-k, multik, bürokraták, akadémiai és médiakörök – érdekeit szolgálják.
Ez nem a nép kormánya volt
– fogalmazott Posobiec az Egyesült Államok elmúlt éveire utalva, utalva Joe Biden elnökségére, amelyet szerinte nem maga Biden, hanem tanácsadói, családtagjai és háttéremberek irányítottak. Felvetette: ha a döntések nem a választott vezetőktől, hanem láthatatlan hálózatokból születnek, akkor már nem demokráciáról, hanem oligarchiáról beszélhetünk. Kovács Zoltán ehhez kapcsolódva hangsúlyozta: ha a népfelség elvét kiszervezik nem választott szereplőknek, akkor a demokrácia kiüresedik.
Az arcok változnak, de a politika nem
– utalt az európai politikai elit állandóságára. A vita során szó esett a migrációról, a háborús politika fenntartásáról és a nemzeti identitás védelméről is. Posobiec szerint tudatos stratégia zajlik a nyugati nemzetek „lecserélésére”. Mint fogalmazott:
Ha a magyarokat lecseréljük, nem Magyarország lesz. Ha az amerikaiakat lecseréljük, nem Amerika lesz.
A beszélgetésből kiderült, hogy a patrióta oldal egyik kulcsproblémája épp az, hogy a globalista politika – miközben populizmussal vádolja ellenfeleit – valójában módszeresen bontja le a demokratikus legitimációt. Kovács szerint a magyar kormány tudatosan dolgozik azon, hogy visszaállítsa a választott politikusok döntési autonómiáját, szemben az uniós intézmények és NGO-k befolyásával.
Az egyetlen bűne, hogy keresztény
A panelbeszélgetés bevezetőjében Ernyei Magor, az Alapjogokért Központ nemzetközi igazgatója történelmi emlékeztetővel kezdte a diskurzust: negyven évvel ezelőtt még a marxista ideológiák uralták ugyanazt a termet, ahol ma patrióták gyűlnek össze. Elsőként Marcin Romanowski kapott szót, akit – ahogy Ernyei fogalmazott – „politikailag motivált boszorkányüldözés” kényszerített Magyarországra. A volt igazságügyi miniszterhelyettes és parlamenti képviselő a CPAC közönsége előtt mondta ki:
A 21. században Közép-Európában politikai menekültnek lenni különleges teljesítmény.
Hozzátette, hogy hálával tartozik a magyar kormánynak, amely jogi védelmet biztosít számára, szemben a hazájában tapasztalt üldöztetéssel. Romanowski beszámolt róla, hogy nem kapott méltányos bírósági eljárást Lengyelországban, és úgynevezett „igazságossági alaphoz” kapcsolódó tevékenysége miatt próbálták meghurcolni – annak ellenére, hogy még a politikailag befolyásolt ügyészség sem emelt vádat korrupció vagy személyes haszonszerzés miatt. Mint mondta: egyetlen „bűne” az volt, hogy konzervatívként olyan projekteket támogatott, amelyek keresztény értékeket képviseltek.
Macron, a tétlen
Újabb panelbeszélgetésre került sor, ezúttal Kovács István, Fabrice Leggeri, Ellie Cohamin és Samy Gemayel között. Ezt Kovács István, az Alapjogokért Központ stratégiai igazgatója nyitotta meg, személyes történettel világítva rá, mit jelentenek a határok egy ország életében.
Hiszek Istenben, szeretem a hazámat, és van négy csodálatos gyermekem
– így mutatkozott be Kovács István. A határok fontosságát egy személyes történettel világította meg, amelyben gyermekeinek próbálta elmagyarázni a schengeni együttműködés lényegét – és azt, hogyan omlik most össze. Mint mondta:
Amikor mindenkinek megengeded, hogy bejöjjön a házadba, olyan emberek is bejönnek, akiket nem szeretnél, hogy bejöjjenek. Végül pedig emiatt a barátaidtól is engedélyt fogsz kérni, és ez nem jó.
A panelbeszélgetés során Kovács István elsőként Franciaország helyzetéről kérdezte Fabrice Leggerit, az RN európai parlamenti képviselőjét. Leggeri éles kritikát fogalmazott meg Emmanuel Macron francia elnök migrációs politikájával kapcsolatban. Mint mondta, Macron „semmit sem tett” a tömeges migráció megfékezéséért, sőt, kormányzata „csak úgy tett, mintha tenne valamit”.
Gulyás Gergely: Magyarország nem követi a brüsszeli irányt
A Miniszterelnökséget vezető miniszter is felszólalt a CPAC Hungaryn, aki kiemelte, hogy a kormányból csupán ketten vettek részt a rendezvényen. Gulyás szerint azonban a külföldi vendégek már a kormányzati megszólalások nélkül is képet alkothattak Magyarországról, hiszen az elmúlt napokban személyesen is tapasztalatokat szerezhettek.
Michael Knowles: Magyarország az európai konzervativizmus dobogó szíve
Michael Knowles, a The Daily Wire konzervatív médiaszemélyisége és a The Michael Knowles Show házigazdája újra Budapestre látogatott, hogy a CPAC Hungary 2025 színpadán köszönetet mondjon Magyarországnak a konzervatív ébredés vezetéséért. Magyarországot „az európai konzervativizmus dobogó szívének” nevezte, és kiemelte, hogy hazánk volt az első, amely felismerte és bátran megnevezte azokat a fenyegetéseket, amelyek mára világszerte égetővé váltak, a tömeges migrációtól a családok széteséséig.Magyarország élen jár és vezető szerepet tölt be az „egzisztenciális szükségből fakadó visszatérésben a normalitáshoz
Geert Wilders beszéde zárta a 2025-ös CPAC Hungaryt
A 2025-ös CPAC Hungary utolsó vendége Geert Wilders holland politikus, patrióta. Wilders egy merész patrióta politikus, aki iszlámkritikus és bevándorlásellenes nézetei miatt rengeteg fenyegetéssel néz szembe. Beszédét azzal kezdte, hogy felidézte pártja győzelmét a legutóbbi holland parlamenti választáson, mint fogalmazott:Barátaim, másfél évvel ezelőtt a pártom megnyerte a holland választásokat. Hollandia legnagyobb pártjává és a kormánykoalíció legnagyobb pártjává vált.
Be akarjuk zárni a határainkat a menekültek előtt, és vissza akarjuk fordítani őket a határon. Azt akarjuk, hogy a holland hadsereg szigorúan ellenőrizze határainkat. Ideiglenesen le akarjuk állítani a menekültkérők családegyesítését. Azt akarjuk, hogy a Hollandiában tartózkodó 60 ezer szíriai menekült azonnal térjen vissza Szíriába. És talán a legfontosabb: azt akarjuk, hogy minden külföldi bűnözőt deportáljanak Hollandiából.
– fogalmazott.
Alább megtekinthetik kollégánk, Hatlaczki Balázs galériáját a mai eseményről:
Fotó: Hatlaczki Balázs/PestiSrácok;