Pesti Srácok

Hatalmas érdeklődés, átalakuló vásárlói szokások – Lezajlott a 96. Ünnepi Könyvhét (PS-exkluzív!)

null

Ünnepelni a könyvet és az olvasást – alighanem minden évben ez lehetne a fő mottója az Ünnepi Könyvhétnek, amely kilencvenhatodik alkalommal került megrendezésre a múlt hét végén. A résztvevők hatalmas száma mutatja, hogy továbbra is nagyon sokan szeretnek olvasni és érdeklődnek a könyvek iránt, ugyanakkor találni árnyoldalakat is. Mindenesetre a könyvhét standjainál jelenlévő sokadalom örömteli élmény lehet, hiszen mutatja: hiába a digitalizáció, továbbra sem kell temetni a könyveket.

Közel százhetven stand – kisebb és nagyobb könyvkiadó – fogadta a 96. Ünnepi Könyvhétre kilátogató könyvbarátokat. Az esemény utolsó, vasárnapi napjára látogattunk ki, de hiába a nagy meleg, a forgatag így is figyelemre méltó. Már a kisföldalatti lépcsőjén felfelé haladva hallatszik a moraj, s felérve a térre, örömteli látvány fogad. A standok előtt érdeklődők sokasága, ami jó a szemnek. Nincs minden veszve, mégiscsak van még respektje a könyveknek.

Itt is igaz azonban a klasszikus tézis, miszerint fecseg a felszín, hallgat a mély. Mert miközben tényleg jelentős tömeget látunk, úgy a Vörösmarty téren, mint a Duna-korzón, azért a legtöbb standnál szembetűnik a dedikáló írók magánya is.

Kukorelly Endre író a 96. Ünnepi Könyvhéten. A szerző felvétele.
PestiSracok facebook image

Szabályt erősítő kivételt egyet látunk, az ifjak körének talán legnépszerűbb írónőjét, Leiner Laurát, akinek standja előtt mintegy százötven-kétszáz méteres sort találunk. Becsületére legyen mondva, két órával a meghirdetett dedikálási idő után is mosolyogva írja alá rajongói könyveit és mesterkéltség nélküli kedvességgel készíti el az ilyenkor elmaradhatatlan rajongói fotókat.

Belelapozok a könyvhétre készült reklámkiadványba. Ebben az általam is megfigyelt kettősségre hívja fel a figyelmet Gál Katalin. A Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesületének elnöke a következőképpen fogalmaz:

Püskiék standja a Duna-korzón a 96. Ünnepi Könyvhéten. A szerző felvétele.
Püskiék standja a Duna-korzón a 96. Ünnepi Könyvhéten. A szerző felvétele.

A Duna-korzón örömmel fedezzük fel a Püski Kiadó standját. Püskiék neve fogalom a magyar könyvkiadásban, sajnálatos helyzetükkel korábban itt, a Pesti Srácokon is foglalkoztunk. Szerencsére továbbra is élnek, működnek, jelen voltak a könyvhéten is. Éppen az ő standjuknál találkozunk Domonkos Lászlóval. A jeles író immáron több, mint negyven kötet szerzőjeként évtizedek óta állandó résztvevője az eseménynek. Ennek okán arra kérjük, mondja el személyes tapasztalatait az idei könyvhétről.

Domonkos László – akinek kötetei a legszélesebb spektrumot fedik le, s akinek párja maga is könyvek kiadásával foglalkozik – azonban nem tudja elhallgatni, hogy itt sem minden arany, ami fénylik…

Valamennyi stand előtt nagy volt az érdeklődők száma. A szerző felvétele.
Valamennyi stand előtt nagy volt az érdeklődők száma. A szerző felvétele.

Bár Domonkos László nem említette, a fentieken túl is jelentős kihívásokkal kell szembenéznie az íróknak és a könyvkiadóknak. A digitalizáció egyre nagyobb teret hódít, a lassan minden területen új korszakot nyitó mesterséges intelligencia pedig a könyvkiadásra is jelentős hatást gyakorol. Ennek eredményeként a közeli jövő egyik legnagyobb feladata az lesz, hogy az írók és a kiadók képesek legyenek alkalmazkodni a kor követelményeihez.

Ugyanakkor nem kérdés, hogy – digitalizáció ide, mesterséges intelligencia oda – mindaddig, amíg van, aki ír, van, aki kiad, és olyan is, aki olvas, addig van remény.

Vezető kép: a szerző felvétele

Ajánljuk még