Pesti Srácok

Orbán Viktor: a nemzeti oldal a korábbi formájában nem tudja folytatni a működését (VISSZANÉZHETŐ)

Orbán Viktor: a nemzeti oldal a korábbi formájában nem tudja folytatni a működését (VISSZANÉZHETŐ)
Fotó: Miniszterelnöki Kommunikációs Főosztály/Kaiser Ákos

A nemzeti oldal a korábbi formájában nem tudja folytatni a működését – jelentette ki a miniszterelnök a Patriótának adott interjúban. Orbán Viktor többek közt kiemelte, pártelnökként és miniszterelnökként ő a felelős a nemzeti oldal választási vereségéért. Ugyanakkor hangsúlyozta, a nemzeti oldalnak meg kell újulnia, aminek alulról kell indulnia.

Orbán Viktor az interjú elején kiemelte, a számok világosan beszélnek a vereség egyértelmű. Ennek egyenes következményeként – mint fogalmazott – a nemzeti oldal a korábbi formájában nem tudja folytatni a működését. Hozzátette, egy korszak lezárult, nem lehet folytatni azt a politikát, amelyet eddig képviseltek, teljes megújulásra van szükség. A nemzeti oldal teljes újjászervezésére, a megújulás ugyanakkor nem lehet megújítás, tehát nem szabad felülről levezényelni. A politikai közösségnek magának kell számot vetnie és megfogalmaznia a saját jövőjét.

LÉVAI Anikó; ORBÁN Viktor
Orbán Viktor és Lévai Anikó; fotó: Miniszterelnöki Kommunikációs Főosztály/Kaiser Ákos

Néhány fontosabb gondolat:

  • a nemzeti oldal a korábbi formájában nem tudja folytatni működéség, teljes megújulás kell
  • a luxizásnak, a magamutogatásnak köze volt a vereséghez
  • a baloldal megszűnt, a hagyományos politikai kategóriák teljesen átalakultak
  • a választások éjszakáját a fájdalom és az üresség jellemezte
  • a vereségre erőpróbaként kell tekinteni
  • szívből jött a kampány, de nem ment át az üzenet
  • a vereségért a pártelnök/miniszterelnököt terheli egyszemélyben
  • a polgári oldal korszakos vívmányokat teremtett, amelyekre a jövőben is szükség lesz

Fájdalom és üresség

A választás napjának eseményei kapcsán Orbán Viktor elmondta, már az első eredmények láttén érezte, hogy baj van. Alacsonyabb részvételre számítottak ugyanis a Fidesz-en belül, és rögtön érezhetővé vált az is, hogy az újonnan megjelent szavazók pártszimpátiája nem a polgári oldal felé mutat. Mint a miniszterelnök hozzátette, az egész estét érzelmi hullámvasútként élte meg, amelyben egyszerre volt jelen a fájdalom és az üresség érzése is.

Orbán Viktor szerint a vereségre erőpróbaként kell tekinteni

A Fidesz-KDNP szavazói kapcsán a miniszterelnök arról beszélt, a nemzeti oldal érthető módon a hazájáért aggódik, hiszen ők látják azokat a kihívásokat, amelyekkel Magyarország szembesülni fog. A háború, a migráció, az infláció okozta problémák kivédésére fel volt készülve a a Fidesz-KDNP, és jelenleg kérdés, hogy az új kormány képes lesz e ugyanerre. Orbán Viktor kiemelte, ha az egyes szavazókban kétség is ébredt, a Fidesz-KDNP melletti kiállásukra büszkének kell lenniük, érezniük kell, hogy egy olyan közösséghez tartoznak, amely a hazáját akarja szolgálni, ellenzékben is. Elszántnak kell maradni, kiállva az elmúlt tizenhaz év vívmányai mellet. 

  • Hozzátette, a vereséget pedig méltósággal kell viselni, hiába ülnek tört a nemzeti oldalon, hiába gúnyolódnak rajta, a jelenlegi helyzetre erőpróbaként kell tekinteni.

A kampány szívből jött, de nem ment át az üzenet

A hárommillió Tisza-szavazó kapcsán Orbán Viktor arról beszélt, ők abban bíznak, hogy egy jobb kormányt kapnak, mint az előző volt. Hozzátette, nemzeti pártként a Fidesz-KDNP és közössége sosem fog szurkolni a hazája ellen, hanem bízik abban, hogy Magyarország az új kormány alatt is meg tudja tartani biztonságát, szuverenitását és fejlődni tudjon. A kampány kapcsán kiemelte, két ígéret feküdt az asztalon a választók előtt. A polgári oldal azt mondta, nagy bajok közelednek és nem érdemes a járt utat a járatlanért felhagyni. A másik oldal azt állította, hogy a bajok okozója a Kormány és annak pártcsaládja, és ha leváltják őket, minden jobb lesz.

Orbán Viktor hozzátette, személyesen azon vívódik, miért nem tudta kellő eréllyel átadni a kampány üzenetét, miért nem volt ebben elég erő. Kiemelte, az üzenet maga őszinte volt, szívből jövő, egyaránt szólt időseknek és fiataloknak és az érzelmeken túl az észre is próbált hatni. A Tisza párt kampányüzenete mégis erősebbnek bizonyult.

Kiemelte, a kampányban mindenki odatette magát, a közösség jó szándékból harcolt és rengeteget dolgozott. Éppen ezért 

a vereségért pártelnökként és miniszterelnökként is egy személyben őt terheli a felelősség.

Korszakos vívmányok

Orbán Viktor ugyanakkor azt is kiemelte, az elmúlt tizenhat évben a Kormány korszakos vívmányokat valósított meg, amelyekre a jövőben is szükség van. A családtámogatás rendszere, a rezsicsökkentés, a családi adómentesség, a kedvezményes lakáshitel korábban nem léteztek. Hozzátette, a választók a jövőre szavaztak, és azt üzenték, többet várnak ennél. Ennek az elvárásnak kell megfelelnie az új kormánynak.

A luxizásnak köze volt a vereséghez

Újságírói kérdésre, miszerint a Kormányt azzal vádolják, hogy félrenéz a korrupció és a luxizás láttán Orbán Viktor úgy reagált, a luxizás biztosan szerepet játszott a vereségben, és politikai öngyilkosság lenne ezt tovább tolerálni. Ugyanakkor hangsúlyozta, minden vád ellenére a Kormány és személy szerint ő is mindig határozottan fellépett a korrupció ellen, ennek megfelelően működtek az illetékes hatóságok is. Hozzátette, világos elvárásokat fogalmazott meg a tőkésosztállyal szemben is, eszerint minden szabályt be kell tartani, az adót be kell fizetni, az embereknek pedig munkát kell adni. Ezt továbbra is érvényesnek tekinti.

Megszűntek a hagyományos politikai kategóriák

Orbán Viktor végezetül arról beszélt, a hagyományos politikai kategóriákat mára „felszárította a nap”, a baloldal teljesen megszűnt például. Mára maradt egy konzervatív, nemzeti tömb a parlamentben, és egy új, amely feltehetően a brüsszeli, globalista elvekhez tart. Ezt ugyanakkor majd csak a kormányzásukon lehet lemérni. Kiemelte, az élet nagy kérdései, mint a gazdasági szuverenitás, a migráció, a háború ezen az új színtéren fognak előkerülni. Addig azonban el kell jönnie a megújulásnak, amelynek alapjait várakozása szerint a választmány összehívása után júniusra le fogják tudni rakni. Orbán Viktor elmondta, az önreflexió, a fájdalom nagy energiákat képes felszabadítani, és amiben már most biztos, hogy a hazafiaké a jövő.

 

Ajánljuk még

Orbán Viktor: az önkény és az akarnokság korszakába lépünk

Forró drót május 5.
Még sosem dolgoztunk ennyit kampányban, mégis elvesztettük a választást. Köszönöm, hogy velem tartottatok az elmúlt hónapokban. Hála nektek és a Harcosok Klubjának, a nemzeti oldal nem térdelt le a globalista erők előtt a digitális térben sem. Kiállásotokat mindig tisztelettel fogják felidézni a magyar politikatörténetben – jelentette ki Orbán Viktor Digitális Polgári Körök (DPK) tagjainak írt levelében.