Hétfő este csaknem ötszáz illegális bevándorló az őket támogató, államilag finanszírozott szervezetek segítségével sátrakat állított fel a párizsi République téren, hogy így követeljenek sürgősségi szálláshelyet, a tüntetést a francia rendőrség oszlatta fel, oszlatógránátokkal és könnygázzal terelték ki őket a térről a szomszédos utcákba, ami heves tiltakozást váltott ki több francia politikusból.
A sátrazók többsége olyan afgán menedékkérő, akinek a kérelmét még nem bírálták el, és korábban abban a Párizshoz közeli sátortáborban élt, amelyet hat nappal ezelőtt ürített ki a rendőrség. A prefektúra a tábor kiürítésekor azt ígérte, hogy a csaknem háromezer elszállított embert átmeneti szálláshelyeken elhelyezik a hivatalos eljárások lefolytatásának idejére. A segélyszervezetek szerint azonban ötszáz és ezer közé tehető azok száma, akiknek nem jutott szállás, és visszaküldtek őket az utcára. A rendőrségi fellépést Gérard Darmanin belügyminiszter éjszaka a Twitteren megdöbbentőnek nevezte a televízióban látott képek alapján, s azonnali magyarázatot kért Didier Lallement prefektustól. A rendőri szakszervezetek egy része is elismerte, hogy a fellépés nem volt megfelelő.
Az állampolgári jogokért és a lakhatási ügyekért felelős kormánytagok, Marlene Schiappa és Emmanuelle Wargon pedig a több száz menedékkérő azonnali elhelyezését kérte az illetékes állami szervektől. A francia televíziókban elsősorban a baloldali és a Zöld-párti politikusok, valamint a szakszervezetek vezetői tiltakoztak a sátortáborral szembeni rendőri fellépés jogsértő kihágásai és a tűrhetetlen képek miatt. A közösségi oldalakra feltöltött felvételek szerint a rendőrök Párizs északi határára, abba az elővárosba terelték vissza a bevándorlókat, ahol a korábban kiürített sátortáborok voltak. A hírtelevíziók felvételei szerint útközben civil ruhás rendőrök szándékosan elgáncsolták az embereket és gumibotokkal verték őket. A hétfői rendőri akció azért is kínos a kormány számára, mert a parlament várhatóan kedd délután fogadja el a nemzetbiztonsági törvénnyel kapcsolatos, vitatott módosítást, amely alapján a rendőrség tagjairól munkájuk elvégzése közben készült képek, felvételek közzétételét a hatóságok akár 45 ezer eurós bírsággal vagy egy év szabadságvesztéssel is büntethetik. Jóllehet a szabályozás kimondja, hogy csak a rosszhiszemű közzététel büntetendő, a tervezet ellen több ezren tüntettek szombaton Párizsban, mert a bírálók szerint a módosítás korlátozza a médiaszabadságot és az esetleges rendőri túlkapásokról szóló tájékoztatásokat.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/Etienne Laurent
Facebook
Twitter
YouTube
RSS