2020/21-es kompetenciamérésekre, KSH-adatokra hivatkozva állítja a Pedagógusok Szakszervezete, hogy jelentős jelentős pedagógushiány van az országban. Azonban az OECD adatokból kiderül, hogy átlagosan négy diákkal kevesebb jut egy tanítóra nálunk, mint a világ legfejlettebb országaiban átlagosan. A hétfői sajtótájékoztatón a szakszervezet elnöke Totyik Tamás arról beszélt, hogy készek továbbra is egyeztetni a kormánnyal az oktatás helyzetének a javításáról, csak nem tapasztalnak meghívásokat hasonló eseményekre. Hiába egyeztettek a kormánypártok hónapokon keresztül a szakszervezetekkel, az oktatási reformokról, nem lett eredménye. A tüntetésekkel kapcsolatban megjegyezte, nem küldhetik el a demonstrációkról az ellenzéki politikusokat. Az elnök hozzátette, neki is kellemetlen, hogy sokszor a szakszervezetek adatait használják fel az ellenzéki pártok.
Totyik Tamás elmondta, hogy miért nem voltak a nyári szünetben demonstrációk:
a sztrájknak, mikor szabadságon van valaki nincs értelme. A hídfoglalást nem értem, mert ha előre bejelentett tüntetés volt az nem tekinthető hídfoglalásnak (bár a tüntetők közül sokan így aposztrofálták a demonstrációt – a szerk.) Fogunk demonstrációkat szervezni, mert a kormányra nyomást kell gyakorolni. Ugyanis az oktatáspolitika téves úton jár.
-fogalmazott Totyik Tamás. Az elnök hozzátette, a szakszervezetnek nem az a célja, hogy kormányt buktasson (bár a tüntetők közül sokan ezt gondolják), az az ellenzéki pártok feladata. Szerinte a szakszervezetnek karakán kiállással kell harcolni. Hozzátette,
a demonstrációkról nem küldhetjük el az ellenzéki politikusokat. A kormány amiket eddig tett, nem segítette, az oktatás helyzetét, hanem rontotta.
Totyik Tamás elmondása szerint bárkivel szívesen leülne a szakszervezet tárgyalni a pedagógusok helyzetéről. Azonban a szakszervezet elnöke álságosnak és hamisnak tartja Rétvári Bence államtitkár nyilatkozatát, miszerint jobban teljesítünk, mint Finnország. Ugyanis az OECD jelentése szerint ma Magyarországon több tanár jut 100 gyerekre, mint az északi államban. De ez nem számít, ennek ellenére “muszáj” továbbra is tüntetéseket szervezni, kivéve persze a nyári szünetet. Totyik Tamás úgy fogalmazott:
azért nem volt két és fél hónapig tüntetés nyáron, mert bíztunk benne, hogy a kormány állja a szavát és ad 10%-os béremelést. Sok ígéret van, de várjuk a valós lépéseket.
Persze, hiszen az, hogy a 15 éves diákfrontos aktivistákat nem sikerült elrángatni tüntetni a fesztiváloktól, az nem volt tényező. Korábban a szakszervezet azt kommunikálta, hogy 5-6000 pedagógus fog felmondani a jogviszonyváltás következtében. Azonban a friss becslések szerint szeptemberig ennek a számnak egy töredéke valósult meg. Rengeteg pedagógus nem vonul ki a Kossuth térre hisztériázni és vállalja, hogy felkészíti az érettségire a diákjait. Viszont az a néhány ember, aki fontosabbnak látja, hogy “megatünciket” szervezzen, nem foglalkozik érdemben a saját tanulóival. A kormányváltó tömeget pedig továbbra sem sikerült összeszedni.
Fotó: PS/Hatlaczki Balázs
Facebook
Twitter
YouTube
RSS