A váddal egyezően beismerte bűnösségét a mórahalmi makettpark-beruházás ügyében indult büntetőper ötödrendű vádlottja, aki a projekt műszaki ellenőre volt. A Mini Hungary Park beruházóinak és kivitelezőinek képviselőit különösen jelentős értékre elkövetett költségvetési csalás kísérletével vádolják. A vád szerint 20 makett épületet egyáltalán nem építettek meg, a többit is jelentősen túlárazva és silány minőségben, majd a projektet készre jelentették – csaknem 500 millió forint uniós és hazai támogatást forrást csaltak el így. A pénz a mai napig nem térült meg. Az ügyben vádlott az egyik Szeviép-vezér, B. Sándor – a beruházó cég egyik tulajdonosa, valamint Kömíves Benedek, Ujhelyi István bizalmi embere, aki nemcsak a beruházó cégben volt érdekelt, hanem a regionális fejlesztési ügynökség munkatársa is volt a 2010-es kormányváltás előtt. A műszaki ellenőr, aki a hamis teljesítéseket kézjegyével igazolta, a keddi előkészítő tárgyaláson azt mondta, mindenre a főnöke, azaz a Dél-Alföldi Regionális Fejlesztési Ügynökség munkatársa, Kőmíves Benedek utasította.
Előkészítő tárgyalás indult kedden a Szegedi Törvényszéken a mórahalmi Mini Hungary Park beruházás ügyében folyamatban lévő büntetőügyben. A Csongrád-Csanád Megyei Főügyészség még a nyáron emelt vádat öt fővel szemben, akik a történelmi Magyarországot maketteken keresztül bemutató turisztikai attrakció létesítésére félmilliárd forint uniós és hazai támogatást nyertek, a pénzt elköltötték, közben a pályázatban vállaltak nem teljesültek, csak papíron… Mint ismert, a Mini Hungary Park D. Imrének, a Délmagyarország korábbi főszerkesztőjének nagy ötlete volt, aki Bornemzet Kft. nevű cégével nyerte el a pénzt a projektre. A beruházó a MITT Zrt volt, amelynek az elektronikus cégadatbázis szerinti tulajdonosai többek közt a Szeviép Zrt, B. Sándor Szeviép-vezér és Kömíves Benedek, a Dél-Alföldi Regionális Fejlesztési Ügynökség (DARFÜ) munkatársa, Ujhelyi István bizalmasa. A kivitelezést a Háromhalom nevű cég végezte, a műszaki ellenőr K. Sándor volt – szintén a DARFÜ-től. Ők ülnek most a vádlottak padján: azaz Kőmíves Benedek, B. Sándor, D. Imre, a Háromhalom cégvezetője, Sz. Krisztián és a műszaki ellenőr, K. Sándor.
Elmosta a parkot az időjárás
A vádirat szerint már a kezdetektől fizetési nehézségekkel küzdöttek, ezért elhatározták, hogy a meg nem épült maketteket, összesen 20-at készre jelentik, a pályázati forrást lehívják. A műszaki ellenőr a teljesítést alá is írta. Amikor kiderült, hogy a pályázat során vállaltakat a beruházók nem teljesítették, 20 makettet egyáltalán nem készítettek el, amelyeket pedig igen, azokat olyan silány minőségben, hogy az időjárás viszontagságainak néhány hónap elteltével “megadták magukat”, a forrást a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség visszakérte, csakhogy az már nem volt meg.
Azért “csak” különösen jelentős értékre elkövetett költségvetési csalás kísérlete a vád, mert 500 milliótól lenne ez a minősítés és az eredeti tervek szerint 510 milliót kértek, kaptak volna a projektre – végül a csúszás miatt és a kiszabott bírságokkal 25 százalékkal kevesebb támogatást adott az NFÜ. 436 millió forintot, ebből 50 millió térült meg. A fennmaradó összeg már nem éri el a különösen jelentős érték határát…
Az első- és másodrendű vádlottra 3-3 év, a negyedrendű vádlottra 2 év, az ötödrendűre 1 év egy hónap börtönbüntetést kért a vádat képviselő Csongrád-Csanád Megyei Főügyészség. A harmadrendű vádlott, Kőmíves Benedek beteget jelentett – az ő részvételével külön, november 17-én tartanak előkészítő ülést. A további négy vádlottból a műszaki ellenőr kivételével mindenki tagadott. K. Sándor azonban beszélt – a váddal megegyező beismerő vallomást tett és lemondott a tárgyaláshoz való jogáról, így rá már nem szabható ki súlyosabb ítélet, mint a vádhatósági indítványban szereplő 13 hónap szabadságvesztés.
Ha nem teszi, elveszíti az állását
K. Sándor azt mondta, megélhetését, egzisztenciáját féltve engedelmeskedett főnöke, Kőmíves Benedek utasításának, és leigazolta az el nem készült projektelemeket. Tisztában volt vele, hogy valótlan tartalmú igazolásokat szignóz, de attól tartott, ha nem teszi, elveszíti az állását. Gaudi Tibor tanácsvezető bíró szerint a mérnök, műszaki ellenőr vallomását az ügy iratanyaga is alátámasztja, beismerő vallomását elfogadta a bíróság, ítéletet viszont esetében is az eljárás végén, a többi vádlottéval együtt hirdet a tanács. D. Imre, B. Sándor és Sz. Krisztián tagadta a bűnösségét. D. Imre még azzal is bepróbálkozott, hogy videófelvételek bizonyítékként való elfogadását kérte arra vonatkozóan, milyen sikeres az attrakció, és ő kvázi ezzel tartotta a pályázatban vállaltakat. A bíró figyelmeztette arra, hogy a 2014 utáni felvételek bármit is tartalmaznak, annak nincs relevanciájuk az ügyben. (Korábban az ügyet részletesen bemutató tényfeltáró riportban írtuk meg, hogy a makettparkot, amely már az átadása előtt omladozott, végül Mórahalom önkormányzata vásárolta meg, tette rendbe saját költségén és működteti ma is. Egyébként ebben a formában már valóban kifejezetten látogatott, sikeres turisztikai attrakció- csakhogy ez nem a vádlottaknak köszönhető. – szerk.)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS