Végéhez közelít a magyar V4-es elnökség, amelynek a lezárását egy kétnapos budapesti konferencia jelenti majd, számos neves vendéggel Magyarországról és külföldről. Öt nagy témakört jár körül az Európa jövője című rendezvény: kultúrharc, migrációs válság, Európa geopolitikai kihívásai, a mesterséges intelligencia szerepe, valamint a V4 mint az EU gazdasági motorja. Ezeket olvasva egy kicsit máris közelebb vagyunk annak a kérdésnek a megválaszolásához, hogy miben fog különbözni a jelenlegi évszázadunk a XX. századtól, a május 23-24-én esedékes konferencia összesen tizennégy órányi előadása, vitája és beszélgetése után pedig várhatóan még jobban fogunk állni ezzel.
A V4-es együttműködés jelentősége egyre nyilvánvalóbban körvonalazódik az Európai Unión belüli politikai küzdelmekben, és minden bizonnyal a már felvetődött kérdésekről fognak szólni az elkövetkező évek is. Schmidt Mária úgy fogalmazott a konferenciát megelőző sajtóbeszélgetésen, hogy mindenki látja, egy új évszázad kezdődött el Európa és a nyugati világ történetében. A Terror Háza főigazgatója többször kijelentette már, hogy a XXI. században új kérdések és problémák köré rendeződik majd a világ, így aki újra a XX. század harcait akarja megvívni, az lemarad. Az Európa jövője konferencia egy-egy tematikus vezető előadás, majd az arra kapcsolódó panelbeszélgetés révén részletesen is belemegy ezekbe az ügyekbe.
Erős húzónevek bukkannak fel a programban. A konferencia nyitóelőadását Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, záróelőadását David P. Goldman, a Bank of America adósságkutatási részlegének korábbi vezetője tartja. A kettő között pedig bő két órában kerülnek sorra a felsorolt témakörök. A kultúrharcról szóló beszélgetést Frank Füredi, A célkeresztben: Magyarország című, paradigmaváltó könyv szerzője vezeti be, míg a migrációs válságot, a betelepítést és a nemzeti identitást körüljáró panelbeszélgetés vezető előadója Douglas Murray, az ugyancsak nagy sikert aratott, Európa furcsa halála – Bevándorlás, Identitás, Iszlám című kötet szerzője lesz.
A második nap is igazán komoly névvel indulhat, hiszen ha megerősíti részvételét Václav Klaus, Csehország korábbi elnöke és miniszterelnöke, akkor ő vezeti fel az Európa előtt álló geopolitikai kihívások témáját. A mesterséges intelligencia jövőbeli szerepéről Deutsch Tamás, a Digitális Jólét Programért felelős miniszterelnöki biztos tartja a vezető előadást, végül a V4-es gazdasági együttműködés EU-s jelentőségéről szóló panelbeszélgetés Hegedüs Éva, a Gránit Bank elnök-vezérigazgatója előadása után következik. A panelbeszélgetéseknek egy-egy magyar résztvevőjük lesz, rajtuk kívül pedig érkezik lengyel, olasz, belga, szlovák, cseh, német, portugál, észt, izraeli és amerikai szereplő is.
A Várkert Bazárban tartandó konferenciát a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány szervezi a magyar V4-es elnökség tudományos és társadalmi programjait lebonyolító szervként. A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött, jelentkezni az europajovojev4.eu oldalon lehet.
A szervezők hangsúlyozták, hogy a V4-es konferenciához időben ugyan közel esik Milo Yiannopoulos brit-amerikai politikai kommentátor budapesti előadása a Bálnában, azonban az alt-right mozgalom leghíresebb közszereplőjének semmi köze a V4-es Európa jövője konferenciához. A két rendezvény Milo naptára miatt követi egymást, erre az időpontra tud eljönni, de a két rendezvény időpontban és helyszínében is elkülönül, nincs közük egymáshoz.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS