Hétfő reggel tartották Rogán Antal éves meghallgatását az Országgyűlés Gazdasági Bizottságában. A Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter részletesen beszámolt a digitális állampolgárságról, valamint kitért az autópálya-koncesszióra is. Gelencsér Ferenc momentumos képviselő a saját lelki békéje érdekében inkább kivonult az ülésről.
Rogán Antal az Index tudósítása szerint azzal kezdte beszámolóját, hogy a kormány már benyújtotta a következő évi költségvetést, ebből látható, hogy milyen területekre koncentrálnak 2025-ben. A Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter három pontot emelt ki:
fontosnak tartják a gazdasági növekedésen alapuló bérmegállapodást és az ahhoz szükséges költségvetési támogatást, a kis- és középvállalkozásokat támogató Demján Sándor-tervet és a megfizethető lakhatást.
Rogán Antal kiemelte a munkáshitelt és a családoknak járó adókedvezmény emelését, valamint azt, hogy jut hely a digitalizációval kapcsolatos programoknak is, amelyek az ország gazdasági versenyképességének erősítését szolgálják. A miniszter a turizmusról megemlítette, magához tudott térni, már nagyobb számokat produkál, mint a 2019-es esztendőben, ami szintén hozzájárul a gazdasági növekedéshez. A digitalizációban az állam feladata, hogy biztosítsa a megfelelő szabályozást, garantálja a biztonság kereteit és elvégezze a közszolgáltatások széles körű digitalizációját – mutatott rá Rogán Antal, hozzátéve: mindegyik területen történt előrelépés. A versenyképességi rangsorok közel 20 százalékpontos javulást mutatnak digitális versenyképesség tekintetében, és körülbelül ekkora ugrás még elérhető a következő 2-3 évben. Az egyik kulcsa ennek a területnek a biztonságos használat.
Rogán Antal a Digitális Állampolgárság Programról úgy fogalmazott, hogy az a biztonság egy új szintjét jelenti. Az Ügyfélkapu is változik, jön az Ügyfélkapu+, de ennél egyszerűbb, kényelmesebb és bizonyos értelemben biztonságosabb megoldás is a digitális állampolgárság. Az okostelefonra telepített alkalmazások nagy lehetőséget jelentenek arra, hogy egyszerűbben, gyorsabban és kényelmesebben lehessen intézni az ügyeket. A DÁP elindítása óta ott tartanak, hogy ezen a hétvégén átlépte a félmilliót azoknak a száma, akik letöltötték az alkalmazást és elindították a folyamatot. A miniszter reális lehetőségnek tartja, hogy elérje a 4 milliót a digitális állampolgárok száma 2026 végére.
A digitális állampolgárság lehetővé teszi a személyi okmányok nélkül történő azonosítást. 2025-ben újabb változások jönnek, év közben hatályba lépnek azok a szabályok, amelyek lehetővé teszik, hogy az azonosítás a DÁP alkalmazással ne csak a rendőröknél, hanem széles körben megtörténhessen, például a közszolgáltatóknál, a bankoknál és az állami szerveknél.
A digitalizáció alkalmat jelent arra, hogy a felesleges bürokratikus szabályok egy részét kidobáljuk. Az az alapelvem, hogy amit digitálisan nem lehet biztonságosan és egyszerűen elérhetővé tenni, de az állam mégis kéri, akkor arra lehet, hogy nincs szükség
– vélekedett Rogán Antal.
Elkezdték kidolgozni az életesemény-típus ügyintézések formáját is. 2025-ben el tudják indítani a gépjármű-ügyintézéssel kapcsolatos életesemény-típust. Ugyanerre törekednek a családi típusú életeseményekkel kapcsolatban. Megújítják az e-papír intézményrendszerét is, az államnál elindított ügyintézések egyszerűbbek lesznek. 2025 célja, hogy bekapcsolják az elektronikus aláírást a DÁP alkalmazásban. A távoli azonosítást is szeretnék elindítani.
Rogán Antal hangsúlyozta, hogy a digitalizáció nemcsak a kényelmet és a biztonságot, hanem a versenyképességet is szolgálja. 2025 második felétől egyre több olyan szolgáltatás működik a DÁP segítségével, amely százféle kód megjegyzése nélkül támogatja az ügyintézést. 2027-től az Európai Unió tervei szerint a digitális irattárca az EU-n belüli azonosításra is használható lesz, ehhez az adott tagállamnak is alkalmazkodnia kell, Magyarország erre készen áll.
A momentumos Gelencsér Ferenc is szót kapott az ülésen, de kérdések helyett arról beszélt, „kicsit naiv gondolat” az ellenzéki társaitól, hogy szakmai vitákba próbálnak bonyolódni Rogán Antallal. A Momentum volt elnöke ezután kijelentette, hogy „elképesztően nyomasztó” egy légtérben ülni Rogán Antallal, ezért a saját lelki békéje érdekében kivonult az ülésről.
A vezető képet Kovács Attila, az MTI fotósa készítette az egy évvel ezelőtti meghallgatáson.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS