Március végére átlépte a háromezret a csok plusz igénylések száma – számolt be a friss adatokról az Indexnek Hornung Ágnes. A fiatalok számára jó lehetőség, ám egyben kockázatot is jelentenek a családtámogatások. A családokért felelős államtitkár arról is beszélt az Indexnek, hogy miért nyúltak hozzá a családtámogatási rendszerhez.
Hornung Ágnes ismertette, hogy minden várakozásukat felülmúlta a csok plusz iránti érdeklődés, hiszen március végéig több mint 3100 igénylést adtak be a fiatal házaspárok, tehát ennyi család élt a csok plusz kínálta lehetőséggel már az első három hónapban. A befogadott kérelmek összege 83 milliárd forint, azaz a családok átlagosan 26 millió forint hitelt igényeltek.
A csok plusznak a családok támogatásán túl komoly gazdaságélénkítő hatásai is vannak. A háború miatt a gazdaság újraindítása, a gazdasági növekedés is a célunk. A pénzintézetektől származó információk szerint a lakáshitel-igénylések csaknem harmada köthető a csok pluszhoz, ami messze felülmúlja a várakozásainkat. Ebben a tekintetben azt gondolom, hogy a program meghirdetésekor megfogalmazott egyik komoly célt, a lakáspiac és az építőipar fellendítését a csok plusz az első pillanattól kezdve jól támogatja
– mondta Hornung. A statisztikákat ismertetve elmondta, hogy a csok pluszt 64 százalékban gyermektelen családok igénylik, további 36 százalékban pedig olyan házaspárok, ahol már van egy vagy több gyermek, és azt szeretnék, ha testvér, testvérek születnének. Fontos látni, hogy bár az igénylés feltétele legalább egy új gyermek vállalása, az igényelhető összeg nagyságába már beleszámítanak a meglévő gyermekek. Az ingatlanárak megemelkedése miatt is jó a csok plusz, hiszen csak három százalékos a kamata és a havi törlesztő is kedvező. Az államtitkár elmondta, hogy az 50 millió forintos, 20 évre felvett csok plusz havi törlesztőrészlete 280 ezer forint alatt marad, míg a piaci lakáshitelek esetében jelenleg ennél több mint 100 ezer forinttal magasabb törlesztőrészletet kell fizetni.
Eddig még nem volt példa arra sem, hogy a babavárót és – ahol lehet – a falusi csokot felhasználva a fiatalok akár önerő megfizetése nélkül is vásárolhatnak lakást. Az idei évtől az első közös lakást vásárló fiatal házaspárok számára elegendő 10 százalékos önerőt felmutatni a hitelhez, amelynek biztosítására elegendő lehet a babaváró. A terheket pedig a vágyott gyermekek megérkezése csökkenti: a babavárónál a második gyermek esetében a tőketartozás 30, a harmadiknál pedig 100 százaléka kerülhet leírásra már a várandósság 12. hetétől. A csok plusz esetében pedig – ahogy azt már említettük – a második és a többi vállalt gyermek megérkezésével a tőketartozás 10–10 millió forinttal csökken, ugyanígy a várandósság 12. hetétől.
A demográfiai probléma, ahogyan számos európai országot, úgy minket is érint, de a családtámogatásoknak köszönhetően javulnak a számok. 2010 és 2023 között, tizenhárom év alatt ugyanis a népesedési folyamatokban számos tekintetben sikerült kedvező változást elérni. A gyermekvállalási kedv a 2010-es 1,25-ös szintről 2023-ra ötödével (21 százalékkal), 1,51-re emelkedett. Ne felejtsük el azt a fontos tényt sem, hogy a termékeny korú (20–39 éves) nők száma 2010-hez képest 22 százalékkal, közel 300 ezer fővel csökkent. A szülőképes korban lévő nők számának csökkenése felértékeli, hogy 2022-ben a születések száma 2011-hez képest 0,4 százalékos növekedést mutatott, vagyis jóval kevesebb nő több gyermeket szült. Ezt nem lehet nem összefüggésbe hozni a 2010 óta bevezetett családbarát intézkedésekkel. Amennyiben az ezer azonos korú nőre jutó születések számát nézzük, akkor a gyermekvállalás a 20–24 éves korosztálynál 19,1, a 25–29 éves korosztálynál 16,5, a 30–34 éves korosztálynál 19,5, míg a 35–39 éves korosztálynál 42,9 százalékkal emelkedett 2010–2022 között
– jegyezte meg Hornung.
Az első gyermek születésének ösztönzésével nagyobb az esély, hogy aztán még testvérek is születnek. A születések időpontjának kitolódása alapvetően befolyásolja azt, hogy a család a megszületett gyermek mellé tervez-e majd további utódot: 2022-ben az első gyermeküket átlagosan 29,2 évesen szülték az anyák. Ha ezt összevetjük azzal, hogy azokban a családokban, ahol a harmadik gyermek is megszületett, a család ötödik tagja átlagosan az édesanya 32 éves korában látott napvilágot, jól látható, hogy a késői gyermekvállalás lényegében kizárja, hogy valóban létrejöjjön a nagycsalád. A csok plusz és a babaváró új szabályozása ezt kívánja némiképp segíteni, ezért került lejjebb a korhatár.
Forrás: Index; Fotó: MTI/Lakatos Péter
Facebook
Twitter
YouTube
RSS