Feladta Portik Tamás 1996-ban meggyilkolt olajos katonája, Maka Gyula ügyében indított nyomozást a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) – értesült a PestiSrácok.hu. A rendőrség azért függesztette fel a napokban az eljárást, mert nem láttak esélyt arra, hogy a rendelkezésre álló információk alapján megtalálják a leszámolás elkövetőjét. Az elmúlt hónapok, évek során egyébként már több olyan gyilkossági ügy nyomozását is felfüggesztette a rendőrség, amelyet valamilyen módon a Prisztás- és a Boros-gyilkosság miatt jogerősen elítélt Energol-vezérhez, Portik Tamáshoz kötöttek. Az egyetlen, még állva maradt, ismertebb ügy Muskovics Gyula lelövetése, akivel 1995 júliusában a fővárosi Zugligeti úton, menyasszonya szeme láttára, az esküvője előtt egy nappal maffiamódszerrel végzett egy bérgyilkos.
Maka Gyulát Portik olajos katonájaként tartották számon, neve ismert volt az akkori alvilágban. Úgy tudjuk, a 26 éves férfit 1996. július 27-én ismeretlenek Ceglédbercel külterületére csalták, majd meggyilkolták. Holttestét azonban csak hónapokkal később, 1996. szeptember 30-án találták meg. A Pest Megyei Rendőr-főkapitányságon indult nyomozás eredménytelenül zárult, az aktákat pedig 2012 szeptemberében vette csak újra elő a rendőrség, ám az ORFK kommunikációs szolgálata arról tájékoztatta portálunkat, hogy a napokban a nyomozást újra felfüggesztették arra hivatkozva, hogy nem sikerült megtalálni a bűncselekmény tettesét.
Boros is vallott az emberölésről
A gyilkosságról az Aranykéz utcában felrobbantott Boros Tamás is említést tett 1997-es vallomásában. Boros megemlítette, hogy egy előtte zajló beszélgetés alkalmával az energolosok azt ecsetelték, hogy pár évvel korábban, a nagykőrösi olajtelep egyik biztonsági őrének sógora tudomást szerzett arról, hogy kik az elkövetői egy nagy kárösszegű fegyveres postarablásnak. A rendőrség öt millió forintos vérdíjat tűzött ki a nyomravezetőnek, erre a biztonsági őr a hatóságok kezére juttatta a tetteseket. Ez a történet Portikék fülébe is eljutott, később az őr holttestét a telep környékén, egy szőlőben találták meg. Boros szerint az energolos beszélgetőtársak abban egyetértettek, a srác megérdemelte a halált. Maka Gyula meggyilkolásáról a közelmúltban csalás miatt öt évre ítélt Kisbandi is beszélt a 2012 őszén tett titkos vallomásában. A nyomozóknak és a meghallgatáson jelen lévő ügyésznek Lakatos annyit mondott, hogy egy nagyobb társaságban azt hallotta, Portik maga is jelen volt az emberölésnél Tarcsi Gabi nevű emberével együtt, utóbbi pedig “bele is bolondult a gyilkosságba” .
Egykori NBH-s tisztről is érdeklődtek a rendőrök
A széleskörű nyomozás során több tanút is kihallgattak, ami azonban külön érdekesség, hogy a leszámolással kapcsolatban a rendőrök aktívan érdeklődtek a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) egykori titkosszolgálati tisztjéről, Kerekes Istvánról. A nyomozók forrásunk szerint a tanúkat a volt NBH-s tiszt bűnözői kapcsolatrendszeréről, Portik Tamáshoz fűződő viszonyáról, valamint egy olyan budapesti telephelyről faggatták, ahol Kerekes állítólag gyakran megfordult. Kerekes István azok közé a homályos múltú titkosszolgák közé tartozott, akiknek köszönhetően Portik Tamás és köre milliárdos vagyonokat halmozhatott fel, aminek egy részét visszajuttatták a politikai pártoknak. Az NBH-s tiszt 1994. november 30-án alapítója volt az olajszőkítési ügyleteiről elhíresült, Portik-Drobilich-Ferencsik fémjelezte Energol Rt-nek, majd ő lett a cég első vezérigazgatója. A Magyar Nemzet egy évekkel ezelőtti cikkében azt írta, az Energolt a katonai titkosszolgálat szoros felügyelete alá vonta és a cég „üzletpolitikájának” minden mozzanatáról jelenteni kellett a Katonai Biztonsági Hivatal Szovjetunióban végzett mindenható vezetőjének, a 2009-ben elhunyt Stefán Gézának. A Nemzet egy másik írásában tényként közölte, hogy az Energol Rt-t annak idején a katonai titkosszolgálat fedőcégeként alapították.
Muskovics gyilkosát még keresik
Figyelemre méltó, hogy az elmúlt hónapok, évek során már több olyan gyilkossági ügy nyomozását is felfüggesztette a rendőrség, amiket valamilyen módon a Prisztás– és Boros-gyilkosság miatt is jogerősen elítélt Portik Tamáshoz kötöttek. Ezek közé tartozik például a Radics-család eltüntetése, vagy Molnár Péter veszprémi vállalkozó felrobbantása is. Az egyetlen, még állva maradt, ismertebb ügy Muskovics Gyula megölése, aki a 80-as években együtt ült a tököli fiatalkorúak börtönében Portikkal. Vele egy ismeretlen férfi maffiamódszerrel végzett 1995 júliusában a fővárosi Zugligeti úton, menyasszonya szeme láttára, az esküvője előtt egy nappal. Sokan az éjszakában Seres Zoltán hozták összefüggésbe a merénylettel, ám Boros Tamás 1997-es vallomásában arról beszélt, egyik ismerőse azt mesélte, hogy “ez a marha Portik részegen azzal dicsekszik kint az USA-ban, hogy ő lövette le Muskovicsot”. Boros úgy vallott, az éjszakában azt beszélték, az Energol-vezér “Kistököli” nevű embere húzta meg a ravaszt. Boros szerint Muskovics halála után a többszáz millió forintos vagyona Portiké lett, a meggyilkolt maffiózó éjszakában betöltött szerepét pedig az ‘Olasz’ gúnynevű bűnöző vette át.
Egy rendőr is láthatta a gyilkosságot
Boros Tamáshoz hasonlóan Kisbandi is úgy vallott, hogy Muskovicsot az Energol-vezér utasítására lőtték agyon, igaz, a rendőrség közlése szerint a december közepéig meghosszabbított nyomozásban még senkit nem hallgattak ki gyanúsítottként. Pedig az alvilág bankárának gúnyolt férfi azt is elmondta a nyomozóknak, hogy Portik személyesen közölte vele, ő ölette meg egykori barátját:
megcsináltattam ezt a patkányt, de soha többé semmilyen körülmények között nem beszélünk erről”. „Még volt annyi ereje ennek a patkánynak, hogy lelőve is elkúszott a lakása felé
– mondta Kisbandi szerint az energolos. Lakatos úgy tudta, hogy a gyilkosságnak volt egy rendőr szemtanúja is, aki a lövések hallatán inkább elfordult, mert félt.
Vezető kép MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS